Skutki uboczne Esperalu

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Skutki uboczne Esperalu
Skutki uboczne esperalu

Ponieważ Esperal jest lekiem, nie powinniśmy przyjmować go na własną rękę, bez wyraźnych wskazań medycznych. Jak każda substancja medyczna, może bowiem powodować działania niepożądane. I choć skutki uboczne Esperalu nie są zbyt dotkliwe, warto mieć je na uwadze przed zastosowaniem wszywki alkoholowej.

Esperal, znany inaczej jako disulfiram, to substancja aktywna wszywki alkoholowej, stosowanej powszechnie w terapii uzależnienia od alkoholu. Jej działanie polega na blokadzie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który bierze bezpośredni udział w procesie trawienia alkoholu. Poprzez zaburzenie tego procesu, w organizmie z wszytym Esperalem dochodzi do kumulacji aldehydu octowego. Nie może on bowiem rozłożyć się do postaci mniej szkodliwej – kwasu octowego. W związku z tym, że Esperal działa tylko i wyłącznie w kontakcie z alkoholem, dla osoby utrzymującej trzeźwość, pozostaje całkowicie obojętny. Skutki uboczne Esperalu odczuwają zatem jedynie te osoby, które nie stosują się do zaleceń lekarza i zaniedbują terapię uzależnienia.

Skuteczność Esperalu

Wszywka alkoholowa, której składnikiem jest Esperal, należy do awersyjnych metod leczenia uzależnień. Oznacza to, że jej zadaniem jest niejako odstraszenie alkoholika od sięgnięcia po pożądaną substancję odurzającą. Spożywanie alkoholu, które do tej pory kojarzyło się jedynie z przyjemnymi doznaniami, stopniowo traci swoją atrakcyjność. Wszystko to przez nieprzyjemne objawy, które alkoholik będzie odczuwał po każdorazowym spożyciu alkoholu w trakcie kuracji Esperalem. Konsekwencje połączenia disulfiramu z alkoholem są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia. Przypominają zwielokrotnione objawy popularnego i dobrze znanego kaca. Gdy będą się one zbyt długo utrzymywały, mogą doprowadzić do niebezpiecznego stanu odwodnienia, a nawet wywołać choroby przewlekłe. Dlatego też lekarze kategorycznie odradzają sięganie po alkohol w przypadku zaszycia się.

Skuteczność Esperalu zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienia pacjenta oraz zaleconej przez lekarza dawki leku. Te same czynniki decydują również o tym, jak długo działa Esperal. Najczęściej terapia obejmuje okres od 10 do 12 miesięcy, podczas których do krwiobiegu pacjenta stopniowo uwalniana jest substancja czynna wszywki alkoholowej.

Zabieg

Zabieg, podczas którego umieszczamy wszywkę alkoholową w ciele pacjenta, nie jest ani skomplikowany, ani długotrwały. Dzięki temu, że nie powoduje on trwałych zmian w organizmie człowieka, określany jest mianem małoinwazyjnego. Przeprowadza go specjalista chirurg w asyście personelu medycznego. Najczęściej są to pielęgniarki lub pielęgniarze. Pacjenta znieczula się miejscowo, chyba że istnieją wyraźne wskazania do wykonania znieczulenia ogólnego. Taka sytuacja zdarza się jednak niezwykle rzadko. Pacjent pozostaje zatem świadomy podczas całego zabiegu, nie wymaga wybudzania, a rekonwalescencja przebiega szybko i praktycznie bez komplikacji. Podczas zabiegu tabletkę z Esperalem lekarz umieszcza pod skórą pacjenta, w okolicy mięśniowej. Najczęściej wybieranym miejscem implantacji jest pośladek, łopatka lub obojczyk, ze względu na najwyższe prawdopodobieństwo zachowania dyskrecji. Koszt wszywki alkoholowej oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Skutki uboczne Esperalu najczęściej związane są z samym przebiegiem zabiegu. Pacjenci często skarżą się na występowanie niewielkiego bólu w miejscu nacięcia powłok skórnych. Ponadto, niektórzy cierpią na bóle głowy i nudności, które przemijają po kilku dniach od wykonania zabiegu. Jedyną pamiątką po wszyciu Esperalu jest blizna.

Jakie mogą być skutki uboczne Esperalu?

Zabieg wszycia Esperalu większość pacjentów określa jako całkowicie bezbolesny. Skutki uboczne Esperalu odczuwa jedynie niewielki procent pacjentów poddanych zabiegowi. Oprócz wyżej wymienionych mogą to być także zaczerwienienie lub rumień w miejscu, w którym znajduje się blizna.

Skutki uboczne Esperalu występują w wyniku niestosowania się pacjenta do wskazówek i zaleceń lekarza. Najczęściej występują po dostarczeniu do organizmu alkoholu mimo kategorycznego zakazu specjalisty. Aby uniknąć wystąpienia objawów niepożądanych już w trakcie wykonywania zabiegu, tuż przed znieczuleniem pacjenta, personel wykonuje pomiar jego trzeźwości. Dzięki temu zyskuje pewność, że pacjent prawidłowo i bez komplikacji zniesie przebieg zabiegu.

W przypadku, gdy alkoholik poddający się kuracji Esperalem spożyje alkohol, mogą u niego wystąpić: nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia pracy serca, zaburzenia widzenia, ogólne rozdrażnienie, złe samopoczucie, znużenie. Wywołane one będą bezpośrednim działaniem substancji czynnej wszywki, która pełni rolę strażnika życia w trzeźwości. Dzięki temu osoba uzależniona pamięta o nieprzyjemnych objawach, zanim po raz kolejny sięgnie po kieliszek.

Wszywka alkoholowa

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600