Czy wszywka alkoholowa może nie działać?

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Czy wszywka alkoholowa może nie działać?
Czy wszywka alkoholowa może nie działać

Wielu pacjentów, którzy myślą o wszyciu sobie Esperalu, zastanawia się nad tym, czy wszywka alkoholowa może nie działać. Obawy te są jednak tylko częściowo uzasadnione. Zwykle prawidłowo wszyty Esperal spełnia swoją funkcję należycie. Zdarzają się oczywiście i takie przypadki, w których skuteczność wszywki jest mniejsza lub ta po prostu nie zadziała. Zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta oraz wszelkich okoliczności wykonywania zabiegu.

Każdy organizm reaguje inaczej na różne metody leczenia. Esperal jest jedną z dostępnych terapii awersyjnych. Decydują się na nią alkoholicy, którzy liczą na to, że tajemnicza substancja pomoże im okiełznać nałóg. Samodzielnie stosowana wszywka alkoholowa może nie działać ze względu na zbyt niski poziom oddziaływań terapeutycznych, jakim poddaje się pacjent. Jeżeli organizm alkoholika przejawia dużą tolerancję na nadużywane substancje odurzające, możliwe jest, że będzie również bardziej odporny na działanie Esperalu. Dlatego też wszywka alkoholowa powinna być jedynie elementem kompleksowej terapii alkoholizmu. Dzięki całościowej terapii alkoholik zyskuje motywację wewnętrzną do walki z nałogiem, a wszywka pomaga mu przerwać ciąg alkoholowy i utrzymać wstrzemięźliwość.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Esperal ma postać jałowych tabletek, które umieszcza się pod skórą w ciele pacjenta. Zawierają one substancję czynną, czyli disulfiram. Najczęściej wszywa się je nad pośladek pod powięź mięśniową. Miejsce to jest wybierane ze względu na dyskrecję oraz konieczność umieszczenia wszywki właśnie w okolicy mięśniowej. Lekarz umieszcza tabletkę z Esperalem na głębokości kilku centymetrów, a następnie zaszywa ranę. Substancja samoistnie i stopniowo uwalnia się do organizmu alkoholika. Gdy pozostaje on trzeźwy, może zapomnieć o tym, że się „zaszył”. Jeśli sięgnie po alkohol, Esperal „przypomni” mu o swojej obecności spotęgowanymi objawami przypominającymi kaca. Jednak, dlaczego wszywka alkoholowa może nie działać i czy często tak się zdarza?

W związku z działaniem wszywki, wiele osób zastanawia się, czy można przepić Esperal. I choć niektórym udaje się wyjść bez szwanku z tych prób, nie warto sprawdzać działania wszywki na własnej skórze. Reakcja disulfiramowa, jaka zachodzi w organizmie „zaszytego” alkoholika, może doprowadzić bowiem do poważnych komplikacji zdrowotnych. Gdy pacjent połączy Esperal z alkoholem, zacznie odczuwać wzmożone objawy kaca. Tyle tylko, że nie miną one szybko, a długotrwale odczuwane są nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Doprowadzają do odwodnienia, utraty elektrolitów, zaburzenia pracy narządów i układów. W konsekwencji długotrwałego zatrucia organizmu aldehydem octowym może dojść nawet do napadów padaczki czy zatrzymania pracy serca. Tak dzieje się najczęściej.

Czy wszywka alkoholowa może nie działać? – najczęstsze powody

Wszywka alkoholowa może nie działać z kilku ściśle określonych powodów. Przede wszystkim pacjent może być po prostu oporny na disulfiram. Wówczas Esperal, analogicznie jak w przypadku oporności na antybiotyki, będzie działał na organizm osoby zaszytej bardzo słabo lub nie zadziała w ogóle. Innym powodem może być wytworzenie torbieli (cysty) wokół leku w efekcie reakcji obronnej organizmu, który uznaje Esperal za ciało obce. W tym przypadku wszywka również może nie zadziałać prawidłowo lub zupełnie nie zadziałać. Aby lek zadziałał, należy skontaktować się z lekarzem, by przeciąć lub usunąć powstały torbiel. Trzecim bardzo istotnym powodem jest niedziałająca wątroba, ponieważ działanie Esperalu uzależnione jest właśnie od szlaków metabolicznych wątroby. Jak wiadomo, systematyczne i nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozkładu wątroby, która przestaje działać. Wówczas wszywka alkoholowa również nie ma prawa zadziałać.

Innym powodem może być nieszczerość w wywiadzie lekarskim. Alkoholicy rzadko bez skrępowania rozmawiają bowiem o swoich trudnościach. Czasami wstyd jest im przyznać się przed samym sobą, jak długo trwa ich nałóg, jaką ilość alkoholu spożywają, ile zwykle trwa ciąg, w jakim stanie jest ich zdrowie psychiczne i fizyczne. O ile niektóre z tych kwestii da się skontrolować podczas specjalistycznych badań lekarskich, w innych lekarz musi zaufać pacjentowi. Nie zawsze to zaufanie procentuje prawidłowym działaniem wszywki. Wiele wiec zależy od samego alkoholika i braku zatajania przez niego informacji niezbędnych w celach diagnostycznych.

Skuteczność wszywki zależy od wielu czynników

Skuteczność wszywki alkoholowej uzależniona jest ponadto od indywidualnych możliwości i stanu każdego organizmu. Istotną rolę odgrywają tu niemal wszystkie czynniki: wiek, płeć, waga, stan zdrowia psychicznego i fizycznego, stopień uzależnienia, wszelkie dolegliwości, choroby, a nawet uczulenia.

Czasami głód alkoholu bywa silniejszy niż lęk przed niepożądanymi skutkami połączenia Esperalu z alkoholem. Gdy uzależniony sprawdza, czy można przepić Esperal, kontroluje nie tylko reakcję swojego organizmu na lek, ale i swoją silną wolę. Często bywa bowiem tak, że osoby uzależnione i ich bliscy uważają, że samo wszycie wszywki jest lekarstwem na chorobę alkoholową. Niestety nie zagwarantuje ona stuprocentowej wstrzemięźliwości.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Wielu alkoholików spodziewa się, że wszywka alkoholowa cudownie uleczy ich z długotrwałego nałogu. Esperal nie jest jednak magiczną substancją. Stosowany samodzielnie jest raczej środkiem wspomagającym kompleksową terapię alkoholizmu. Dzięki swojemu działaniu stanowi jedną z podstawowych metod awersyjnych, stosowanych w terapii alkoholizmu. Biorąc pod uwagę, że w określonych przypadkach wszywka może nie działać, nie może ona stanowić samodzielnej formy terapii.

Aby skutecznie pożegnać się z alkoholem, należy zdecydować się na kompleksową terapię alkoholizmu. Opiera się ona na współpracy wielu specjalistów z pacjentem. Dzięki temu zyskuje on gwarancję podmiotowego traktowania i holistycznego podejścia do jego trudności. Alkoholizm jest chorobą złożoną i skomplikowaną. Nic więc dziwnego, że takie samo jest właśnie jej leczenie. Przynosi oczekiwany skutek tylko wtedy, gdy składa się z dobrze dobranych elementów. Są nimi: terapia awersyjna, detoks alkoholowy, kroplówki witaminowe, psychoterapia alkoholizmu. Połączenie ich zalet pozwala nie tylko na przywrócenie równowagi fizycznej i psychicznej u alkoholika. Prawidłowo przeprowadzona terapia zmienia nastawienie nałogowca do alkoholu, uświadamia mu jego trudności, zachęca do walki z uzależnieniem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600