Wszywka alkoholowa jest jedną ze skutecznych metod walki z nałogiem alkoholizmu. Najczęściej stosowaną substancją jest esperal, który w formie tabletki jest wszywany w organizm uzależnionej osoby. Połączenie wszywki z alkoholem niesie za sobą jednak nieprzyjemne w skutkach dolegliwości. Esperal a alkohol – jakie niesie za sobą konsekwencje to niebezpieczne połączenie?
Spis treści:
Esperal a alkohol
Wszywka alkoholowa pomaga w porzuceniu nałogu alkoholizmu szczególnie w przypadkach, gdy osoba uzależniona zdecydowana jest zerwać ze swoim nałogiem oraz zdaje sobie sprawę z potrzeby systematyczności i konsekwencji swej decyzji. Konsekwencja wymagana jest od uzależnionego zwłaszcza z powodu wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jakie spowodowane są jednoczesnym stosowaniem wszywki alkoholowej i alkoholu. W naturalnych warunkach wątroba szybko i sprawnie przekształca alkohol w wodę i dwutlenek węgla. Jednakże podczas stosowania esperalu naturalne warunki organizmu zostają zachwiane. Przyjmując esperal (disulfiram), przerywa się proces metabolizmu alkoholu, co prowadzi do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych objawów. Aby zapobiec ich występowaniu, należy ściśle kierować się zaleceniami lekarza specjalisty. Wśród głównych zaleceń znajduje się całkowita abstynencja od alkoholu. Często jednak pojawia się zapytanie – esperal a alkohol – odpowiadamy zdecydowanie nie wolno.
Dzięki specjalistycznej opiece alkoholik może przez wiele miesięcy żyć w trzeźwości, co staje się dla niego czasem przepustki do codziennego życia bez nałogu. W niektórych przypadkach terapia esperalem nie jest jednak skuteczna. Osoby, które nie posiadają dostatecznej motywacji do walki z nałogiem, najczęściej odliczają dni do momentu zakończenia działania wszywki alkoholowej. Wówczas bezkarnie opróżniają kolejne butelki, doprowadzając do powstania efektu błędnego koła.
Disulfiram
Substancją czynną najczęściej stosowaną we wszywkach alkoholowych jest disulfiram (esperal). Jego działanie polega na blokadzie enzymu biorącego udział w procesie rozkładu alkoholu w organizmie człowieka. Dzięki temu działanie esperalu przypomina zwielokrotnienie dolegliwości powodowanych zatruciem alkoholowym, zwłaszcza po jego spożyciu podczas leczenia wszywką. Co więcej, poprzez łączenie esperalu z alkoholem uzależnionemu doskwiera szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, niekojarzonych nawet z popularnym „kacem”.
Jednoczesne stosowanie disulfiramu i alkoholu może doprowadzić do ciężkich zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu, uszkodzeń wielonarządowych, a w konsekwencji nawet śmierci uzależnionego. Esperal a alkohol jest wobec tego połączeniem całkowicie niedopuszczalnym w terapii uzależnień. Występowanie tych zaburzeń powoduje zbierający się w organizmie aldehyd octowy, który jest produktem ubocznym nieudanej metabolizacji alkoholu w organizmie. Jako najczęściej występujące skutki uboczne stosowania esperalu i alkoholu podaje się: bóle i zawroty głowy, wymioty, skoki ciśnienia, duszności, drgawki, zaburzenia rytmu serca. Dolegliwości te mogą pojawić się już w przeciągu pierwszych 10 minut po spożyciu alkoholu. Właśnie dlatego określa się je jako zaskakujące. Nudności, wymioty, kołatanie serca, obniżenie tętna, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, stany lękowe, drgawki mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin od momentu spożycia alkoholu, a ich opanowanie jest niezwykle trudne. Wszystkie te dolegliwości nazywa się reakcją disulfiramową.
Terapia disulfiramem nie jest wskazana dla każdego uzależnionego. Reakcje disulfiramowe, jakie towarzyszą terapii, mogą być bowiem szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi, chorujących na marskość wątroby, schizofrenię. Substancji nie powinny również stosować kobiety w ciąży oraz starające się o dziecko.
Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa zawdzięcza swoją nazwę sposobowi podawania tabletki do organizmu uzależnionej osoby. Esperal, jako substancja czynna jest bowiem wszywana bezpośrednio do ciała pacjenta, najczęściej w miejscu pod łopatką lub na pośladku. Tabletki esperalu wszywa chirurg, który nacina skórę i umieszcza pod nią specyfik. Implantacja wszywki alkoholowej nie oznacza całkowitego wyleczenia osoby uzależnionej. Jest ona jedynie impulsem do rozpoczęcia życia w trzeźwości.
Wszywka alkoholowa powoduje wstręt uzależnionego do alkoholu, zwłaszcza gdy choć raz doświadczy on wzmożonych przez działanie leku objawów zatrucia alkoholowego. Reakcja disulfiramowa jest konsekwencją jednoczesnego stosowania wszywki alkoholowej i spożycia alkoholu. Wszywka alkoholowa ma bowiem stanowić środek motywujący, a w niektórych przypadkach nawet przymusowy do odstawienia nałogu. Aby w prawidłowy sposób rozpocząć terapię esperalem, należy odczekać około 24 godziny od spożycia alkoholu do aplikacji substancji. Podczas terapii za pomocą wszywek alkoholowych należy unikać nie tylko spożycia czystego alkoholu, ale i produktów, w których znajdują się jego nawet znikome ilości. Do produktów tych zalicza się: płyny do higieny jamy ustnej, syropy, czekoladki.
Zostaw swój komentarz