Wszywka alkoholowa – skuteczność Esperalu

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Wszywka alkoholowa – skuteczność Esperalu
Skuteczność Esperalu

Bezpieczeństwo i skuteczność Esperalu nadal są w naszym kraju podawane w wątpliwość. Mimo wielu przychylnych opinii dotyczących tej substancji niektórzy wciąż uważają ją za mało skuteczną czy wręcz niebezpieczną. Dla wielu uzależnionych jest ona jednak ostatnią deską ratunku w walce z nałogiem. Nie należy zatem powielać stereotypów i mitów na temat Esperalu, a raczej je obalać.

Skuteczność Esperalu opiera się na jego niecodziennej roli, dzięki której zniechęca alkoholika do nałogu. Ponieważ ma działanie objawowe, dosyć szybko widoczne są pierwsze rezultaty jego stosowania. Ponadto, ten związek chemiczny jest z  Tobą cały czas, dzięki czemu nigdy nie pominiesz dawki leku. Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie terapii alkoholizmu metodą awersyjną, a więc taką, która ma na celu odstraszenie Cię od spożywania alkoholu, warto dowiedzieć się, czym jest Esperal.

Esperal, inaczej nazywany disulfiramem, ma postać rozpuszczalnej tabletki. W przypadku zastosowania wszywki alkoholowej chirurg wszywa go domięśniowo pod skórę pacjenta. Najczęściej miejsce wszycia umiejscowione jest w sposób niewidoczny dla osób trzecich, dzięki czemu gwarantuje dyskrecję. Tabletka znajdująca się wewnątrz ciała w okolicy obojczyka, łopatki lub pośladka, stopniowo rozpuszcza się, dostając się do krwiobiegu. Tam pozostaje dla organizmu neutralna bądź rozpoczyna swe działanie. Wszystko zależy od stanu, w jakim aktualnie przebywa alkoholik.

Dlaczego? Ponieważ działanie substancji czynnej wszywki alkoholowej uzależnione jest od obecności we krwi alkoholu. Do uaktywnienia Esperalu wystarczy nawet niewielka ilość substancji odurzającej, która znajdzie się w naszej krwi. Disulfiram działa jak blokada – hamuje rozkład alkoholu poprzez zablokowanie wydzielania dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten, wytwarzany w mitochondriach komórkowych, bierze udział w procesie utleniania etanolu do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. Gdy reakcja ta zostaje zaburzona działaniem Esperalu, proces nie może zostać zakończony i alkohol nie jest całkowicie trawiony. W organizmie kumuluje się produkt metabolizacji etanolu, który uważany jest za toksynę. Aldehyd octowy, bo o nim mowa, odpowiedzialny jest za występowanie objawów zatrucia alkoholowego (reakcja disulfiramowa).

Skuteczność Esperalu – czy warto?

Wiele osób decydujących się na zastosowanie wszywki alkoholowej zadaje sobie pytanie, czy Esperal jest skuteczny. Z pewnością jego działanie jako „straszaka” można uznać za wysoce skuteczne. Nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego nie są bowiem niczym pożądanym, nawet przez nałogowców. Stan ten możemy porównać do popularnego kaca, jednak siła natężenia symptomów jest w przypadku zastosowania Esperalu wielokrotnie wyższa niż w warunkach neutralnych.

Skuteczność Esperalu sam producent leku określa na czas około 10 miesięcy tak długo działa bowiem Esperal. Najczęściej po tym okresie dochodzi do całkowitego rozpuszczenia tabletki w organizmie. Długość trwania kuracji określa przede wszystkim dawka substancji. Ustala ją lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Swoje działanie opiera na obszernym wywiadzie biorącym pod uwagę stan pacjenta, jego wiek, wagę oraz stopień uzależnienia.

Esperal nie jest jednak złotym lekiem na uzależnienie. Terapia za pomocą wszywki alkoholowej powinna być wszechstronna i kompleksowa. Co za tym idzie, jej elementami nieodłącznymi są zatem detoks alkoholowy oraz psychoterapia alkoholizmu. Wyleczenie nałogu jedynie za pomocą wykonania „zaszycia” nie jest niemożliwe, ale obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Stosowanie substancji oddziałuje bowiem na psychikę uzależnionego, tworząc nieprzyjemne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Skuteczność Esperalu określamy natomiast jako najwyższą, gdy alkoholik stosuje go jako element długotrwałej terapii. Esperal i terapia uzależnień to nie wykluczające się metody, lecz znakomite połączenie.

Bez ryzyka i zbędnych przygotowań

O tym, jak długo działa Esperal, nie może zadecydować ani pacjent, ani lekarz. Podczas trwania całej kuracji zalecamy całkowitą abstynencję. Substancja odurzająca wprowadzona do organizmu, w którym znajduje się Esperal, może powodować nieprzyjemne, a nawet groźne dla zdrowia reakcje. Dzięki pozostaniu w trzeźwości nie tylko przerwiesz ciąg alkoholowy, będziesz mógł świadomie podjąć odpowiednie kroki, by pozbyć się uzależnienia.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej praktycznie nie występują. Rzadko pacjenci skarżą się na ból po zabiegu, nudności, ból brzucha czy zawroty głowy. Objawy te mogą natomiast być również konsekwencją zastosowanego znieczulenia miejscowego. Jedyne nieprzyjemności, jakich możesz się spodziewać, będąc „zaszytym” to objawy, które występują po połączeniu Esperalu z alkoholem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600