Wszywka alkoholowa

Wszywki alkoholowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe to popularna, choć wzbudzająca wiele kontrowersji, metoda leczenia nałogu alkoholowego. Najlepsze efekty daje jej równoczesne stosowanie wraz z oddziaływaniem psychoterapeutycznym. Wszywki są pomocne przede wszystkim dla osób chcących w sposób dyskretny osiągnąć abstynencję alkoholową. Najczęściej stosowaną substancją, wykorzystywaną w implantacji do organizmu uzależnionego, jest esperal. Jak każdy lek, oprócz działania leczniczego, posiada również skutki uboczne, będące konsekwencją zwłaszcza długotrwałego stosowania. Należy jednak przy tym pamiętać, że występowanie objawów niepożądanych jest rzadkie w przypadku pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarza.

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób uzależnionych dzięki prostocie swego działania. Pełnią przede wszystkim funkcję prewencyjną. Dzięki ich zastosowaniu osoba uzależniona przestaje sięgać po alkohol. Jego spożywanie przestaje kojarzyć się z przyjemnym doznaniem. Stosowanie wszywek wspólnie z przyjmowaniem alkoholu powoduje w konsekwencji szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Wszywki zawierają substancję czynną, z której najbardziej popularną jest esperal. Jest on wszywany w postaci tabletki do organizmu osoby uzależnionej – najczęściej w miejsce pod łopatką. Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia, zbliżone do wzmożonych objawów zatrucia alkoholowego.

W wyniku zatrucia alkoholowego u osoby uzależnionej najczęściej występują wymioty, nudności, zawroty głowy, utrata świadomości i kontroli, w skrajnych przypadkach zaburzenia krążeniowo-oddechowe. Objawy te nasilają się wraz z ilością spożytego alkoholu. W przypadku stosowania leczenia esperalem należy wobec tego unikać spożywania nawet znikomych ilości alkoholu.

Skutki uboczne esperalu

Najczęściej zauważalne przy stosowaniu esperalu skutki uboczne to: senność, nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja, łatwe męczenie się. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania wszywki i spożywania alkoholu. Natomiast ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz stosowanie się do wskazań terapeutycznych może wielokrotnie zwiększyć efektywność leczenia i zmniejszyć ryzyko występowania skutków ubocznych.

Skutki uboczne powodowane przez esperal nie należą do istotnie uciążliwych. Określane są przede wszystkim jako zwiększenie natężenia odczuć związanych z zatruciem alkoholowym. Jeżeli skutki uboczne nasilają się lub nie ustępują mimo stosowania się do zaleceń, konieczna może okazać się reedukacja dawki leku. Działanie to redukuje najczęściej wystąpienie takich skutków ubocznych jak: zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, senność.

Najcięższe i najbardziej nieprzyjemne skutki uboczne esperalu związane są z jego jednoczesnym stosowaniem wraz z alkoholem. W przypadku spożycia alkoholu podczas leczenia esperalem dochodzi w organizmie człowieka do toksycznych interakcji. Najcięższe powikłania po stosowaniu esperalu z alkoholem to kołatanie serca, niewydolność krążeniowo-oddechowa, tachykardia, uszkodzenia wątroby. Rzadko natomiast dochodzi do reakcji alergicznych w postaci zmian skórnych w miejscu implantacji czy zaburzeń psychotycznych (depresja, osłabienie, manie).

Choroba alkoholowa

Wszywki alkoholowe mają na celu ograniczenie spożycia alkoholu, a w konsekwencji spowodowanie całkowitej abstynencji. To najważniejszy cel terapii uzależnienia i choroby alkoholowej. Zmotywowanie chorych do leczenia nałogu jest jednym z najtrudniejszych zadań terapeutycznych. Wynika to z faktu, że alkoholizm staje się obecnie chorobą o wysokim znaczeniu społecznym.

Choroba alkoholowa polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Co więcej, osoba uzależniona nie panuje również nad samym określeniem potrzeby spożycia alkoholu. Odczuwa ją niemal zawsze i przy każdej sytuacji. Pierwsze objawy choroby alkoholowej mają najczęściej charakter subiektywny, uniemożliwiając ich zauważenie przez osoby postronne. Choroba alkoholowa rozpoznawana jest na podstawie zaobserwowanych objawów. Diagnoza możliwa jest dzięki badaniu przeprowadzanemu przez psychiatrę lub specjalistę psychoterapii uzależnień, psychologa.

Objawami obiektywnymi choroby alkoholowej są: upośledzenie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, zespół abstynencyjny, głód alkoholowy, uporczywe picie, zwiększona tolerancja na alkohol i jego działanie, paranoja i otępienie alkoholowe. Wczesne ich rozpoznanie oraz odpowiednia diagnoza powodują zwiększenie szans na osiągnięcie stanu abstynencji. Wszywki alkoholowe poprzez swoje działanie psychologiczne stanowią główną metodę motywacji osoby uzależnionej do rozpoczęcia życia w trzeźwości. Esperal stosowany w przypadku uzależnień przez okres co najmniej sześciu miesięcy znacznie zwiększa możliwości samokontroli uzależnionego.

esperal


53 komentarze

  1. 2025-03-28 at 19:03

    Karol

    Odpowiedz

    Kiedy minie impotencja po wszywce ,czy ewentualnie można czyms się wspomóc.

    1. 2025-03-28 at 20:00

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Karolu, impotencja po wszywce może mieć różne przyczyny – najczęściej nie jest to bezpośredni skutek działania disulfiramu, lecz efekt stresu, odstawienia alkoholu lub innych problemów zdrowotnych i psychicznych towarzyszących uzależnieniu. Jeżeli problem utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem – np. urologiem lub psychiatrą – który oceni sytuację i ewentualnie zaproponuje odpowiednie leczenie lub wsparcie farmakologiczne.

  2. 2025-03-15 at 07:19

    Małgorzata

    Odpowiedz

    Dzień dobry miałam wszywkę alkocholowo 16 miesięcy temu zrobione od tygodnia boli i szczypie mnie to miejsce jak chodzę i mam zgrubienie guzik się zrobił czy muszę się do lekarza zgłosić

    1. 2025-03-15 at 08:23

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Małgorzato, po takim czasie od zabiegu miejsce wszycia nie powinno sprawiać żadnych dolegliwości. Ból, szczypanie i zgrubienie mogą świadczyć np. o miejscowym stanie zapalnym. Warto to skontrolować. Zalecamy zgłoszenie się do lekarza, który oceni zmianę i ewentualnie zleci dalsze postępowanie.

  3. 2024-09-08 at 23:24

    Dagmara

    Odpowiedz

    Witam. Dwa tygodnie temy wszczepiono mi wszywke. Czuje się dobrze, ale pojawiła sie twarda zaogniona opuchlizna wielkości póki golfowej, a skora stała się nadwrażliwa na dotyk. Rana zagoiła się całkowicie, Nie mam żadnych innych objawów. Czy jest to powód do nie pokoju czy może powinnam zachować więcej cierpliwość?

    1. 2024-09-08 at 23:30

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Dagmaro, niestety nie możemy zdiagnozować Pani na odległość. Jeżeli ta opuchlizna Panią niepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  4. 2024-03-13 at 15:16

    Anna

    Odpowiedz

    Miałam zabieg 2 tygodniu temu. Czy est to normalnie że codziennie bardzo boli głowa, codziennie pie tabletki?

    1. 2024-03-13 at 23:26

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Anno, jeżeli ten ból jest uciążliwy i Panią niepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  5. 2024-02-08 at 18:03

    Mateusz

    Odpowiedz

    Czy jeśli po zażyciu alkoholu po wszyciu ktoś dalej piję to czy może go boleć głowa?

    1. 2024-02-08 at 19:57

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Mateuszu, po zaszyciu nie wolno pić alkoholu. Łączenie go z disulfiramem może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Ból głowy jest jednym z objawów reakcji disulfiramowej.

  6. 2023-09-04 at 07:24

    Jarek

    Odpowiedz

    Witam czy to prawda ze szywka niszcz y wątrobę

    1. 2023-09-04 at 22:14

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Jarku, gdy zaszyty człowiek nie spożywa w ogóle alkoholu, wszywka jest obojętna dla organizmu. W połączeniu z alkoholem może wpływać źle na wątrobę, zresztą tak jak sam alkohol.

  7. 2023-08-25 at 11:06

    Zofia

    Odpowiedz

    Od 2 miesięcy mam wszyte tabletki esperal czy mają jakiś wplyw na morfologię obecni robię wyniki I zawsze coś to cukier ro niedobór kwasu foliowego to zła Wit B12

    1. 2023-08-25 at 15:59

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Zofio, Esperal nie powinien wpływać na morfologię.

    2. 2023-12-09 at 23:02

      Michał

      Odpowiedz

      To alkohol wymywa te witaminy 😉

      1. 2023-12-09 at 23:55

        Centrum Medyczne Galmedic

        Odpowiedz

        Zgadza się. Alkohol wypłukuje zarówno mikroelementy (magnez, potas, sód, wapń), jak i witaminy (B6, B12 czy C).

  8. 2023-08-08 at 05:28

    Wojciech

    Odpowiedz

    Witam po wszywce mam wysypkę i swędzenie +czerwone plamy czy to zniknie , jak to leczyć

    1. 2023-08-08 at 15:46

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Wojciechu, niestety nie możemy zdiagnozować Pana zdalnie. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem.

  9. 2023-07-03 at 19:31

    Anna

    Odpowiedz

    Witam. 1 lipca minęło 11 miesięcy od zaszycia . W miejscu „wszywki” czuje takie zgrubiałą kulkę, mam wrażenie że to są tabletki, czy możliwe jest żeby po 11 miesiacach tabletki tam ciągle były czy to jest poprostu tak zwany zrost ?? Dziękuję

    1. 2023-07-03 at 12:40

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Anno, po 11 miesiącach tabletki powinny się już w całości rozpuścić. Jeżeli zgrubienie Panią niepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  10. 2023-05-25 at 14:37

    Marcin

    Odpowiedz

    po jakim czasie ustępują skutki uboczne takie jak senność i osłabienie?

    1. 2023-05-25 at 12:24

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Marcinie, wspomniane dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do tygodnia po zabiegu. Jeżeli będą utrzymywały się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.

  11. 2023-05-10 at 16:25

    Żaneta

    Odpowiedz

    Mój mąż wczoraj się zaszył, bardzo go boli rana po zabiegu, narzeka na senność i szybkie męczenie się. Czy jest to spowodowane tym że organizm się musi jakoś przyzwyczaić czy bardziej prawdopodobne że po kryjomu coś wypił i dlatego tak się czuje?

    1. 2023-05-10 at 11:39

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Żaneto, dolegliwości bólowe po zabiegu mogą występować do tygodnia czasu. W tym okresie zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych. Natomiast jeżeli ból jest bardzo silny, warto skonsultować się z lekarzem.

  12. 2023-03-18 at 20:40

    Grzegorz

    Odpowiedz

    Witam czy przy niewydolności zwłóknienia wątroby i żylakach przełyku wszywka jest bezpieczna?

    1. 2023-03-18 at 22:25

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Grzegorzu, zalecamy konsultację bezpośrednio z lekarzem.

  13. 2023-01-31 at 19:53

    Piotr

    Odpowiedz

    Dzień dobry, mam pytanie jutro jadę na wszywkę na godzinę 16,30 a dziś ostatnie piwo wypiłem o 14 , to po takim czasie można

    1. 2023-01-31 at 12:56

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Piotrze, trzeźwość należy zachować przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Dodatkowo przed zaszyciem każdy pacjent jest badany na obecność alkoholu w organizmie.

  14. 2023-01-26 at 09:09

    Monika

    Odpowiedz

    Miałam zrobiony zabieg pierwszy raz w życiu miesiąc temu, nie pije . Ale ja odwrotnie do ulotki gdzie jest napisane ze może powodować senność ? Ja nie mogę spać , mam trudności ze snem , czy to możliwe ? Dziękuje

    1. 2023-01-26 at 12:43

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Moniko, jeżeli wspomniana bezsenność Panią niepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  15. 2022-11-11 at 17:46

    Beata

    Odpowiedz

    Witam. Tydzien temu znajomy mial wykonywany zabieg zaszycia, juz dzien pozniej zaobserwowal sporego siniaka dookoła naciecia. Mimelo kilka dni a siniak jest coraz wiekszy i ciagle sie powieksza. Czy to normalne? Co powinien zrobic? Czy siniak sam zniknie?

    1. 2022-11-11 at 15:37

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Beato, niestety nie możemy zdiagnozować Pani znajomego zdalnie. Jeżeli wspomniany siniak jest niepokojący, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  16. 2022-09-28 at 18:26

    Ewelina

    Odpowiedz

    Mąż zaszył się 4 miesiace temu, najprawdopodobniej Mu sie nie przyjela, przyjal ja bedac w ciagu alkoholowym i nawet w dniu zabiegu coś wypił, przez miesiac mu sie strasznie babrało, ropa wyciekała i znów wrócił do nałogu, wszywka nie zadziałała. Czy przez opisane okolicznosci mogła rzeczywiscie sie nie przyjać? Czy moze sie zaszyc znowu, mimo ze nie minelo jeszcze 8 miesiecy? Prosze o pomoc.

    1. 2022-09-28 at 19:17

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Ewelino, w żadnym wypadku nie wolno zaszywać pacjenta, który jest po spożyciu alkoholu. Dlatego przed każdym zabiegiem powinno się wykonać badanie trzeźwości i do zabiegu dopuszczać wyłącznie osoby całkowicie trzeźwe. Esperal, jak każdy inny lek, może nie działać na konkretnych pacjentów – powodów tego może być wiele. W przypadku chęci powtórzenia zabiegu zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  17. 2022-09-20 at 18:28

    Marcn

    Odpowiedz

    Witam miałem wszyty lek 5 dni temu co może mi dolegać po wypiciu jednego piwa 0,5%alkoholu ?

    1. 2022-09-20 at 18:29

      Marcn

      Odpowiedz

      Było to 8tabletek Disulfiram

      1. 2022-09-20 at 19:05

        Centrum Medyczne Galmedic

        Odpowiedz

        Panie Marcinie, podczas terapii Esperalem należy unikać alkoholu w każdej ilości i formie. U niektórych pacjentów nawet najmniejsze dawki wywołują reakcję disulfiramową, która może być niebezpieczna w skutkach.

  18. 2022-08-15 at 18:42

    Bartek

    Odpowiedz

    Witam
    Miałem 2 tygodnie temu zabieg wszycia esperalu
    Wczoraj zaobserwowałem mały guzek w okolicach pachwiny prawdopodobnie węzeł chłonny, czy może być to spowodowane zabiegiem wszycia esperalu? Dodam że mniej więcej od tego czasu w tych okolicach właśnie czułem lekki ból coś jak zakwasy małe stłuczenie…
    Z rany leciała ropa lecz lekarz powiedział że to normalne i rzeczywiście teraz już nie leci. Zastanawiam się tylko czy ten „guzek” może być związany z zabiegiem…

    1. 2022-08-15 at 14:26

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Bartku, trudno nam zdiagnozować Pana zdalnie, dlatego zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  19. 2022-04-26 at 13:07

    Michał

    Odpowiedz

    Półtora roku temu miałem zabieg zaszycia 2 tabletek tylko że druga tabletka była wyszywana 9 miesięcy temu mam zaburzenia psychiczne drgawki nudności i odczuwam pulsowanie w tym miejscu gdzie była wszyta tabletka skontaktować się z lekarzem?? Czy skutki uboczne po czasie same przejdą??

    1. 2022-04-26 at 13:17

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Michale, dla trzeźwego organizmu Esperal jest zupełnie obojętny. Jeżeli nie spożywał Pan alkoholu, to opisywane objawy nie wynikają z zaimplementowanej wszywki. Zalecamy kontakt z lekarzem.

  20. 2022-03-26 at 19:32

    Michał Kos

    Odpowiedz

    Witam 3 tyg temu miałem zabieg zaszycia 3 tabletek w miejscu nacięcia ładnie się zagoiło zostały tylko nici ale to rozpuszczalne ale pod skórą czuje takie zgrubienie jakby jakąś kulkę twarda czy to jest normalne?

    1. 2022-03-26 at 22:31

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Michale, trudno zdiagnozować Pana na odległość. Jeżeli coś Pana niepokoi, to zalecamy kontakt z lekarzem.

  21. 2022-02-20 at 14:41

    Sebastian

    Odpowiedz

    Witam, w dniu wczorajszym ok. godziny 16 zdecydowałem się na zabieg wszycia 3 tabletek Disulfiram WZF. Dziś cały dzień wymiotuję i mam dreszcze, czy to normalne i kiedy ewentualnie moge spodziewać się poprawy? Dodam, że byłem trzeźwy 48h przed zabiegiem i do dziś utrzymuję abstynencję.

    1. 2022-02-20 at 17:51

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Sebastianie, Disulfiram WZF, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Producent w ulotce wymienia wśród nich m.in. wymioty. Jeżeli Pański stan Pana niepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  22. 2021-12-11 at 13:13

    Dorota

    Odpowiedz

    Witam. Mąż miał wczoraj zabieg wszyscia tabletki. Dziś nieświadomie zjadł trochę ketchupu. Czy może mieć jakieś skutki uboczne?

    1. 2021-12-11 at 10:40

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Doroto, jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy też od tego, jaka była to ilość ketchupu. Proszę obserwować stan męża. Jeżeli cokolwiek Państwa zaniepokoi, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

  23. 2021-11-22 at 04:47

    Dorota

    Odpowiedz

    Witam mój partner miał juz około 10wszywek czy po tym może mieć zaburzenia psychiczne?

    1. 2021-11-22 at 07:32

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Doroto, disulfiram, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Jednym z nich są reakcje psychotyczne, takie jak: stany depresyjne, stany paranoiczne, schizofrenia czy manie. Występują one jednak bardzo rzadko.

  24. 2021-11-16 at 22:08

    Piotr

    Odpowiedz

    Pi jakim czasie znikają plamy na ciele dostałem wysypi jakiejś na rękach i nodze

    1. 2021-11-16 at 17:36

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Panie Piotrze, jeżeli niepokoi Pana pojawiająca się wysypka, to zachęcamy do kontaktu z lekarzem. Nie jesteśmy w stanie zdiagnozować Pana zdalnie. Lekarz określi, co to za wszywka i czy ma ona jakikolwiek związek z Esperalem.

      1. 2024-07-11 at 14:40

        Damian

        Odpowiedz

        Witam , po około 10 dniach od zabiegu powiększyły mi się węzły chłonne , lekarz powiedział że to przez zabieg i przepisała antybiotyk miałem też taka opuchliznę przed węzłami i ona zeszła a teraz 2 miesiące po powiększeniu węzły dalej są powiększone . Czy to normalne ?

        1. 2024-07-11 at 15:00

          Centrum Medyczne Galmedic

          Odpowiedz

          Panie Damianie, nie możemy zdiagnozować Pana zdalnie. Zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600