Wszywki alkoholowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Wszywki alkoholowe – przeciwwskazania i skutki uboczne
Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Wszywki alkoholowe to popularna, choć wzbudzająca wiele kontrowersji, metoda leczenia nałogu alkoholowego. Najlepsze efekty daje jej równoczesne stosowanie wraz z oddziaływaniem psychoterapeutycznym. Wszywki są pomocne przede wszystkim dla osób chcących w sposób dyskretny osiągnąć abstynencję alkoholową. Najczęściej stosowaną substancją, wykorzystywaną w implantacji do organizmu uzależnionego, jest esperal. Jak każdy lek, oprócz działania leczniczego, posiada również skutki uboczne, będące konsekwencją zwłaszcza długotrwałego stosowania. Należy jednak przy tym pamiętać, że występowanie objawów niepożądanych jest rzadkie w przypadku pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarza.

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób uzależnionych dzięki prostocie swego działania. Pełnią przede wszystkim funkcję prewencyjną. Dzięki ich zastosowaniu osoba uzależniona przestaje sięgać po alkohol. Jego spożywanie przestaje kojarzyć się z przyjemnym doznaniem. Stosowanie wszywek wspólnie z przyjmowaniem alkoholu powoduje w konsekwencji szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Wszywki zawierają substancję czynną, z której najbardziej popularną jest esperal. Jest on wszywany w postaci tabletki do organizmu osoby uzależnionej – najczęściej w miejsce pod łopatką. Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia, zbliżone do wzmożonych objawów zatrucia alkoholowego.

W wyniku zatrucia alkoholowego u osoby uzależnionej najczęściej występują wymioty, nudności, zawroty głowy, utrata świadomości i kontroli, w skrajnych przypadkach zaburzenia krążeniowo-oddechowe. Objawy te nasilają się wraz z ilością spożytego alkoholu. W przypadku stosowania leczenia esperalem należy wobec tego unikać spożywania nawet znikomych ilości alkoholu.

Skutki uboczne esperalu

Najczęściej zauważalne przy stosowaniu esperalu skutki uboczne to: senność, nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja, łatwe męczenie się. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania wszywki i spożywania alkoholu. Natomiast ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz stosowanie się do wskazań terapeutycznych może wielokrotnie zwiększyć efektywność leczenia i zmniejszyć ryzyko występowania skutków ubocznych.

Skutki uboczne powodowane przez esperal nie należą do istotnie uciążliwych. Określane są przede wszystkim jako zwiększenie natężenia odczuć związanych z zatruciem alkoholowym. Jeżeli skutki uboczne nasilają się lub nie ustępują mimo stosowania się do zaleceń, konieczna może okazać się reedukacja dawki leku. Działanie to redukuje najczęściej wystąpienie takich skutków ubocznych jak: zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, senność.

Najcięższe i najbardziej nieprzyjemne skutki uboczne esperalu związane są z jego jednoczesnym stosowaniem wraz z alkoholem. W przypadku spożycia alkoholu podczas leczenia esperalem dochodzi w organizmie człowieka do toksycznych interakcji. Najcięższe powikłania po stosowaniu esperalu z alkoholem to kołatanie serca, niewydolność krążeniowo-oddechowa, tachykardia, uszkodzenia wątroby. Rzadko natomiast dochodzi do reakcji alergicznych w postaci zmian skórnych w miejscu implantacji czy zaburzeń psychotycznych (depresja, osłabienie, manie).

Choroba alkoholowa

Wszywki alkoholowe mają na celu ograniczenie spożycia alkoholu, a w konsekwencji spowodowanie całkowitej abstynencji. To najważniejszy cel terapii uzależnienia i choroby alkoholowej. Zmotywowanie chorych do leczenia nałogu jest jednym z najtrudniejszych zadań terapeutycznych. Wynika to z faktu, że alkoholizm staje się obecnie chorobą o wysokim znaczeniu społecznym.

Choroba alkoholowa polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Co więcej, osoba uzależniona nie panuje również nad samym określeniem potrzeby spożycia alkoholu. Odczuwa ją niemal zawsze i przy każdej sytuacji. Pierwsze objawy choroby alkoholowej mają najczęściej charakter subiektywny, uniemożliwiając ich zauważenie przez osoby postronne. Choroba alkoholowa rozpoznawana jest na podstawie zaobserwowanych objawów. Diagnoza możliwa jest dzięki badaniu przeprowadzanemu przez psychiatrę lub specjalistę psychoterapii uzależnień, psychologa.

Objawami obiektywnymi choroby alkoholowej są: upośledzenie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, zespół abstynencyjny, głód alkoholowy, uporczywe picie, zwiększona tolerancja na alkohol i jego działanie, paranoja i otępienie alkoholowe. Wczesne ich rozpoznanie oraz odpowiednia diagnoza powodują zwiększenie szans na osiągnięcie stanu abstynencji. Wszywki alkoholowe poprzez swoje działanie psychologiczne stanowią główną metodę motywacji osoby uzależnionej do rozpoczęcia życia w trzeźwości. Esperal stosowany w przypadku uzależnień przez okres co najmniej sześciu miesięcy znacznie zwiększa możliwości samokontroli uzależnionego.

esperal

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600