Rozpoczynając terapię alkoholową, osobie uzależnionej zależy na osiągnięciu jak najtrwalszych, wręcz stałych jej efektów. Wśród wielu dostępnych ofert wybierają one te, które gwarantują najlepsze rezultaty. Jednak każdy uzależniony ma inną historię, wobec czego nie wszystkie metody u wszystkich zadziałają tak samo. Często spotykamy się z pytaniem: jak długo działa Esperal? Dzisiaj udzielimy na nie odpowiedzi.
Wśród nałogowych alkoholików coraz większą popularnością cieszy się awersyjna metoda terapii uzależnienia, jaką jest wszywka alkoholowa. Substancją czynną tabletki umieszczanej pod skórą pacjenta jest disulfiram, który ma zniechęcać alkoholika do sięgania po trunek. Należy jednak pamiętać, że Esperal jest tylko jednym z elementów kompleksowej terapii leczenia alkoholizmu, na którą składa się detoks alkoholowy oraz psychoterapia. Tak długo, jak długo działa Esperal, alkoholik nie powinien sięgać nawet po kroplę alkoholu.
Działanie disulfiramu opiera się na zasadzie blokady. Substancja ta zaburza proces metabolizmu alkoholu w organizmie. Blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za prawidłowy i szybki rozkład substancji toksycznych. W tym przypadku jest nią alkohol, który nieprawidłowo trawiony powoduje w organizmie kumulację innej szkodliwej substancji – aldehydu octowego. W normalnych warunkach utlenia się on do kwasu octowego, który nie stanowi zagrożenia dla ciała. Proces ten nie przebiega prawidłowo przez cały czas działania wszywki alkoholowej.
Kumulacja toksyn prowadzi do powstania wielu zaburzeń i objawów niepożądanych. Odczuwane są one jako zwielokrotnione symptomy popularnego kaca. Do najczęściej występujących należą: nudności i wymioty, zawroty oraz bóle głowy, a nawet zaburzenia pracy serca, takie jak: przyspieszone tętno, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, kołatanie serca. Niektóre z nich odczuwane długotrwale, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Alkoholizm jest bowiem przyczyną wielu chorób przewlekłych.
Spis treści:
Jak długo działa Esperal?
Wbrew pozorom, niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo działa Esperal. Jest to kwestia bardzo indywidualna, na którą pośredni wpływ ma nawet samo zachowanie pacjenta. Długość działania Esperalu uzależniona jest od wielu czynników, a przede wszystkim od jego dawki. Ustalana jest ona indywidualnie przez lekarza dla każdego z pacjentów. Dla prawidłowości dawkowania bierze się pod uwagę takie czynniki jak: stopień uzależnienia, wiek i wagę pacjenta, jego ogólną fizjonomię. Esperal wszywany jest pod skórę w formie tabletki, która stopniowo się rozpuszcza. W ten sposób dostarcza do krwiobiegu alkoholika substancję czynną. Jeżeli pozostaje on trzeźwy, nie odczuwa żadnych konsekwencji „zaszycia”. W momencie sięgnięcia po alkohol, w jego organizmie rozpoczyna się batalia.
Zatem jak długo działa Esperal? Producent określa przydatność produktu na okres około 8-10 miesięcy. Zdarza się, że czas ten ulega wydłużeniu nawet do 12-13 miesięcy. Bezsprzecznie jest to moment, w którym alkoholik może przerwać ciąg alkoholowy, świadomie zdecydować się na terapię, a nawet osiągnąć pierwsze sukcesy na swojej drodze do trzeźwości. Okres abstynencji jest najczęściej czasem początku zmian.
Wszywka alkoholowa – przebieg zabiegu
Specjaliści określają zabieg wszycia Esperalu jako całkowicie bezpieczny i mało inwazyjny. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta i domięśniowej aplikacji tabletki. Następnie lekarz zaszywa ranę, a pamiątką po zabiegu jest jedynie mała blizna w miejscu nacięcia. Sama tabletka jest zupełnie niewidoczna. Jest bowiem implantowana w okolicach łopatki, pośladka lub obojczyka. Zapewnia to pacjentowi komfort i pełną dyskrecję.
Wszycie Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15-20 minut. Zabieg wykonuje lekarz specjalista – chirurg, po wcześniejszej konsultacji medycznej z pacjentem. Samo zaszycie nie wystarczy jednak do całkowitego wyleczenia. Proces terapii alkoholizmu jest bardziej złożony. Aby osiągnąć sukces, osoba uzależniona powinna skorzystać z kompleksowej i wszechstronnej pomocy. Opiera się ona na wykonaniu zabiegu wszycia wszywki, detoksykacji organizmu oraz psychoterapii.
Ryzyko
Skutki uboczne wszywki alkoholowej nie występują powszechnie. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból po zabiegu. Jest on jednak na tyle krótkotrwały i mało dokuczliwy, że nie określa się go jako skutek uboczny. Na początku terapii można odczuwać metaliczny posmak w ustach, ogólny dyskomfort oraz epizodyczne bóle brzucha.
Najwięcej skutków ubocznych alkoholik może dostrzec po wypiciu nawet niewielkiej dawki alkoholu. Gdy w jego organizmie obecny jest Esperal, kilka minut po spożyciu choćby niewielkiej ilości substancji odurzającej, odczuje on objawy silnego zatrucia alkoholowego. Łącząc Esperal z alkoholem, możesz spodziewać się takich symptomów jak: zaczerwieniona twarz, lęki, zawroty głowy, pocenie się, duszności, przyspieszony rytm serca. Znikną one wraz ze zniknięciem alkoholu z Twojego życia. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy pełną dyskrecję.
Zostaw swój komentarz