Esperal to popularna wszywka alkoholowa, określana tym mianem głównie ze względu na sposób jej podania do wnętrza ustroju pacjenta. Ma bowiem formę jałowych tabletek, przeznaczonych do podskórnej implantacji. Wszywa się je do organizmu uzależnionego pacjenta. Ich działanie oparte jest na mechanizmie zaburzenia prawidłowego, fizjologicznego procesu trawienia alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Z obawy przed wystąpieniem nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów (tzw. reakcji disulfiramowej), pacjent po zabiegu powstrzymuje się od picia. Implantacja Esperalu pomaga zatem zarówno w przerwaniu ciągu alkoholowego, jak i w długotrwałym utrzymaniu abstynencji. Ponieważ wzbudza motywację zewnętrzną, konieczne jest jej połączenie z psychoterapią alkoholizmu. Pacjenci zastanawiają się nie tylko nad tym, czy metoda ta jest bezpieczna i skuteczna, ale również ile kosztuje Esperal.
Podczas kwalifikacji do zabiegu pacjent poznaje mechanizm działania wszywki alkoholowej. Przed zabiegiem musi bowiem wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę na wykorzystanie leku w terapii choroby alkoholowej. Zapoznaje się ze wskazaniami, przeciwwskazaniami, przebiegiem zabiegu i kosztem jego wykonania. To, ile kosztuje Esperal, zależy głównie od indywidualnych ustaleń przedstawiciela personelu medycznego placówki z pacjentem. W Centrum Medycznym Galmedic każda osoba uzależniona ma do wyboru kilka dostępnych od ręki rozwiązań. Może ona liczyć na pomoc specjalisty nawet wówczas, gdy nie posiada własnego leku ani recepty na jego zakup.
Spis treści:
Czy lek Esperal jest bezpieczny? Opieka specjalistów Centrum Medycznego Galmedic podczas leczenia choroby alkoholowej poprzez zaszycie
Ile kosztuje Esperal i gdzie bezpiecznie można się zaszyć? To dwa najczęściej zadawane lekarzom przez pacjentów pytania. Bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu jest decydujące nie tylko dla zdrowia uzależnionego, ale również dla skuteczności leczenia choroby alkoholowej z użyciem środków farmakologicznych. Niezwykle istotna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów do rozpoczęcia zabiegu w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Wykonuje ją lekarz, zwykle chirurg, który przeprowadza następnie implantację wszywki alkoholowej.
Lek Esperal jest całkowicie bezpieczny wyłącznie dla tych pacjentów, którzy podczas jego stosowania przestrzegają wszelkich zaleceń lekarskich. Podstawowym jest konieczność powstrzymania się od spożywania alkoholu etylowego. Dotyczy to każdej formy etanolu i nawet najmniejszej ilości alkoholu. Opieka specjalistów Centrum Medycznego Galmedic nad zaszywanym pacjentem rozpoczyna się zatem jeszcze przed zabiegiem. Konsultacja lekarska stanowi pierwszy etap przygotowania pacjenta do wszycia disulfiramu. Zwykle wówczas dowiaduje się on również, ile kosztuje Esperal.
Wskazania i przeciwwskazania a kwalifikacja pacjentów do zabiegu implantacji Esperalu
Wskazaniem do zabiegu implantacji Esperalu jest przede wszystkim chęć polepszenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zwiększenie skuteczności podejmowanych działań leczniczych w ramach terapii choroby alkoholowej. Sam Esperal nie leczy bowiem alkoholizmu, ale stanowi skuteczną metodę farmakologicznego jej wspierania. Jego stosowanie łączy się przede wszystkim z psychoterapią alkoholizmu. Podczas leczenia oryginalny Esperal stosuje się głównie w celu przerwania ciągu alkoholowego i wzbudzenia motywacji pacjenta do długotrwałego utrzymania stanu trzeźwości.
Choć zabieg wszycia Esperalu jest mało inwazyjny i uważany za całkowicie bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zaszycia nie wykonuje się u osób będących pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. By móc bezpiecznie rozpocząć procedurę medyczną, konieczna jest przynajmniej 24-godzinna abstynencja od alkoholu. W przerwaniu ciągu alkoholowego osobom uzależnionym pomaga profesjonalne odtrucie alkoholowe (detoks alkoholowy). Wśród innych przeciwwskazań do wszycia leku wymienia się przede wszystkim nadwrażliwość na składniki leku, niewydolność wątroby lub nerek, schorzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia psychiczne, w tym również epizody depresyjne. Zabiegu nie wykonujemy u osób po próbach samobójczych w przeszłości, u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ile kosztuje Esperal (lek Disulfiram WZF)?
Po wstępnych rozważaniach na temat nowoczesnej metody awersyjnej leczenia choroby alkoholowej przychodzi czas odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje Esperal. W Centrum Medycznym Galmedic cena leku i wykonania zabiegu zaszycia waha się od 499 do 2200 zł. Skąd wynika taka rozbieżność kwot? Przede wszystkim od właściwości pakietu, na który decyduje się pacjent. Najtańsza opcja dostępna jest wyłącznie dla pacjentów posiadających już lek Esperal. Muszą oni zatem samodzielnie zakupić lek o nazwie Disulfiram WZF w wybranej aptece oraz wcześniej uzyskać również receptę od lekarza.
Droższe rozwiązanie (Wszywka Podstawowa za 700 zł) obejmuje w swoim pakiecie konsultację lekarską z implantacją Esperalu i bezpłatnym usunięciem szwów nierozpuszczalnych. Po zabiegu lekarz oferuje darmową kontrolę i receptę na antybiotyk. W pakiecie Wszywka Plus (850 zł) pacjent otrzymuje również antybiotyk domięśniowy oraz dwie bezpłatne kontrole. Dodatkowo podczas zabiegu chirurg stosuje wówczas szwy rozpuszczalne, które nie wymagają późniejszego usuwania. Cena wszycia wszywki w pakiecie MAX (2200 zł) to implantacja Esperalu poprzedzona profesjonalnym 12-godzinnym detoksem alkoholowym. Cena wszywki alkoholowej zależy zatem głównie od indywidualnych życzeń i oczekiwań każdego chorego.
Zabieg wszycia Esperalu – przebieg implantacji Esperalu w gabinecie chirurga
Niezależnie od tego, ile kosztuje Esperal, zabieg jego wszycia to procedura chirurgiczna, która zawsze ma podobny przebieg. Lekarz przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym pacjenta, dbając o jego komfort. Wszycie jest zatem bezbolesne. Wszycie wszywki (Esperalu) nie jest odczuwalne dla pacjenta w żaden sposób, dopóki nie decyduje się on na ryzykowne próby przepicia Esperalu. Leku nie widać pod skórą. Zabieg wykonuje chirurg w warunkach gabinetu zabiegowego. Podczas procedury medycznej posługuje się skalpelem, za pośrednictwem którego dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza wyliczoną dawkę leku i zaszywa powłoki skórne pacjenta. Na szwy zakłada jałowy opatrunek, a chory opuszcza placówkę medyczną.
Czy wszywka alkoholowa (Esperal) jest skuteczna? Działanie wszywki a motywacja chorego
Opieka specjalistów po zaszyciu alkoholowym zwykle ogranicza się do prowadzenia psychoterapii osoby uzależnionej. Samo wszycie Esperalu nie wymaga kontroli, pacjent musi jednak pamiętać o konieczności zachowania bezwzględnej abstynencji. Przepicie Esperalu może bowiem przynieść tragiczne skutki. Połączenie Esperalu z etanolem prowadzi do wystąpienia objawów reakcji disulfiramowej. Powstaje ona w wyniku nagromadzenia się w ustroju zaszytego człowieka aldehydu octowego, czyli półproduktu procesu metabolizmu etanolu. Jego nadmiar odpowiedzialny jest za objawy zatrucia, przypominające nieco zatrucie alkoholowe. Z obawy przed ich wystąpieniem pacjenci decydują się na dobrowolną wstrzemięźliwość przez cały okres działania wszywki.
Ile kosztuje Esperal, a ile działa awersyjna metoda leczenia alkoholizmu?
Biorąc pod uwagę długość działania wszywki, to ile kosztuje Esperal, wydaje się jego atutem. Jednorazowa opłata za zabieg zaszycia alkoholowego może zapewnić pacjentowi nawet 12 miesięcy aktywnego działania terapii awersyjnej. Lek stopniowo uwalnia się do wnętrza ustroju chorego, stojąc na straży jego trzeźwości. Czas jego wydzielania się uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych czynników osobniczych każdego chorego. Istotny jest stopień uzależnienia od alkoholu oraz faza rozwoju choroby alkoholowej, podejmowane wcześniej próby leczenia uzależnienia, wiek i płeć chorego oraz jego ogólna tolerancja na alkohol etylowy. Nałóg rozwija się bowiem stopniowo, a największe spustoszenie w organizmie wywołuje w swoim zaawansowanym stadium (krytycznym i przewlekłym).
Po zabiegu implantacji niewielu pacjentów zauważa skutki uboczne Esperalu. W większości przypadków objawy niepożądane są fizjologiczną odpowiedzią organizmu na obecność leku w organizmie i wykonanie procedury chirurgicznej. Wszycie leku wymaga bowiem przerwania ciągłości tkanki skórnej. Po zabiegu naturalny jest bowiem ból, tkliwość oraz zaczerwienienie skóry okolicy zabiegowej. Zwykle dolegliwości te ustępują po upływie kilku lub kilkunastu godzin od wykonania zabiegu.
Zostaw swój komentarz