Choroba alkoholowa stanowi złożony problem osób obu płci, w różnym wieku i o różnym statusie materialnym. Jest podstępna, przez co może szybko i dynamicznie się rozwijać, prowadząc do powstawania wielu zaburzeń oraz zmian w funkcjonowaniu organizmu. Niektórym z nich można zapobiec, odpowiednio wcześnie przerywając ciąg alkoholowy. Wielu pacjentów zastanawia się nad połączeniem w tym celu kilku możliwości terapeutycznych. Nieuzasadnione wątpliwości rodzi hasło „Esperal a kompleksowa terapia alkoholizmu”. Sam lek nie jest bowiem substancją, która wystarcza do osiągnięcia pełnego wyzdrowienia pacjenta z choroby alkoholowej. Może co prawda znacznie przyczynić się do przyspieszenia tego procesu oraz zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania dawek spożywanego przez niego etanolu, ale bezpośrednio nie leczy alkoholizmu. W związku z tym podczas stosowania wszywki należy korzystać również z innych metod terapii uzależnienia. Decydując się na opiekę specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic nie musisz martwić się dostępnością usług. Wszystkie elementy kompleksowej terapii alkoholizmu znajdują się w naszej ofercie.
Esperal a kompleksowa terapia alkoholizmu to połączenie nierozerwalne – sama farmakologia nie stanowi metody leczenia choroby alkoholowej. Jest natomiast najczęściej wybieraną techniką wspomagania przebiegu jej procesu terapeutycznego. Dzięki zastosowaniu jałowych tabletek, implementowanych do wnętrza organizmu alkoholika, uzyskuje się sztucznie utrzymywaną motywację zewnętrzną do zachowania trzeźwości. Pacjent powstrzymuje się od spożywania jakichkolwiek ilości alkoholu. Zna bowiem konsekwencje jego połączenia z lekiem i obawia się ich wystąpienia w swoim organizmie. Esperal i etanol wywołują bowiem reakcję disulfiramową, która powstaje w konsekwencji zablokowania wydzielania enzymu wątrobowego przez lek. Jego niedobór wpływa niekorzystnie na proces trawienia alkoholu, co powoduje występowanie objawów zatrucia jego nadmiarem.
Spis treści:
Esperal, czyli disulfiram a leczenie nałogu
Symptomy, z jakimi zmaga się pacjent próbujący przepić wszywkę alkoholową, nie do końca związane są z nadmiarem samego etanolu w krwiobiegu. Choć kojarzą się z popularnym zatruciem, mają wyższy stopień nasilenia. Przez to stwarzają również większe niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia chorego. Substancją, która kumuluje się w organizmie nałogowca w wyniku działania Esperalu (disulfiramu) na wątrobę, jest aldehyd octowy. To jego obecność odpowiedzialna jest za występowanie objawów reakcji disulfiramowej. One zaś działają motywująco na zachowanie alkoholika, który decyduje się na abstynencję. Strach jest jego głównym motorem napędowym, ale skutecznie można przekształcić go w motywację wewnętrzną, korzystając z pozostałych metod leczenia nałogu. Esperal a kompleksowa terapia alkoholizmu – najlepsze rezultaty przynosi połączenie kilku metod terapii.
Wskazania i przeciwwskazania
Z możliwości, jakie daje wszywka alkoholowa, korzystają głównie ci pacjenci, którzy znajdują się w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej i nie wiedzą, jak przestać pić. Rozwój alkoholizmu przebiega początkowo bezobjawowo. Nawet osoby z najbliższego otoczenia uzależnionych stosunkowo późno zauważają pierwsze nieprawidłowości i ich ryzykowne zachowania. Przewlekłe i krytyczne stadium uzależnienia wiąże się natomiast z występowaniem długotrwałych ciągów alkoholowych. To one często są niemożliwe do samodzielnego przerwania przez alkoholików. Wówczas zgłaszają się oni do naszej placówki nie tylko na wszycie Esperalu, ale również na detoksykację i psychoterapię alkoholizmu. Specjaliści zalecają bowiem równoczesne stosowanie wszystkich tych elementów. Dlatego w Galmedic dostępny jest stacjonarny detoks alkoholowy oraz wszywka alkoholowa i psychoterapia, które w połączeniu stanowią gwarancję najwyższego poziomu skuteczności leczenia.
Wskazaniem do rozpoczęcia terapii awersyjnej jest również chęć poprawy efektów dotychczasowego leczenia choroby alkoholowej i zwiększenia motywacji chorego do jego kontynuacji. Z Esperalu powinny jednak korzystać wyłącznie te osoby uzależnione, które wyrażają chęć „zaszycia”. To one dobrowolnie zgadzają się na przebieg terapii oraz są świadome konieczności współpracy z personelem medycznym. Niestosowanie się do zaleceń wpływa niekorzystnie na skuteczność wszywki, stwarzając dodatkowe zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Esperal nie jest dostępny dla chorych, którzy nie podpiszą świadomej zgody na przeprowadzenie zabiegu lub znajdują się pod wpływem alkoholu etylowego. Jeżeli nie są w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej, pomaga im w tym lekarz podczas detoksykacji. Trzeźwość pacjenta powinna trwać przynajmniej 24 godziny poprzedzające wykonanie zabiegu wszycia disulfiramu.
Esperal a kompleksowa terapia alkoholizmu – skuteczność
Skuteczność wszywki alkoholowej zależy głównie od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego wyjściowego stanu zdrowia, stopnia uzależnienia od alkoholu i zastosowanych elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Nie u każdego alkoholika zadziała w ten sam sposób. Nie wywołuje bowiem identycznych objawów, czy takiego samego ich nasilenia u różnych osób. Jedno jest pewne – bez względu na okoliczności i główne wskazania, podczas terapii z użyciem Esperalu bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu etylowego w jakiejkolwiek postaci i dawce. Niestosowanie się do zaleceń lekarskich jest niebezpieczne i powoduje powrót alkoholika do ciągów alkoholowych.
Pacjenci zastanawiają się nad tym, jak długo działa Esperal? Raz wszyta do ciała pacjenta wszywka alkoholowa jest skuteczna przez 8 do 12 miesięcy. Jej substancja czynna, czyli disulfiram stopniowo i nieprzerwanie uwalnia się do wnętrza organizmu „zaszytego” uzależnionego. Dla trzeźwego ustroju pozostaje całkowicie obojętna, nie wzbudzając żadnych przykrych dolegliwości. Wszystko zmienia się wraz z momentem dostarczenia do „zaszytego” organizmu choćby śladowych ilości etanolu. Ze względu na miejsce, w które wszywa się wszywkę (podpowięziowe struktury mięśnia pośladka) samodzielne usunięcie Esperalu nie jest możliwe. W celu jej likwidacji należy zgłosić się do lekarza, który wykona ponowną operację.
Zabieg wszycia Esperalu
Zabieg wszycia Esperalu jest bezpieczny, mało inwazyjny i bezbolesny. Przeprowadza go chirurg, uprzednio dezynfekując i znieczulając miejscowo skórę pacjenta. Gdzie wszywa się wszywkę? Polem operacyjnym jest zwykle okolica mięśnia pośladkowego. Lekarz wykonuje cięcie skalpelem tuż nad nim, by prowadząc je w głąb, dotrzeć pod powięź. Tam wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza odpowiednią dawkę Esperalu. Oblicza ją na podstawie wagi chorego oraz stopnia jego uzależnienia, czyli wszystkich informacji pozyskanych w wywiadzie medycznym. Powstałą ranę zaszywa, używając nici chirurgicznych. Najczęściej stosuje się te, które samoistnie się nie rozpuszczają. W związku z tym zachodzi konieczność zgłoszenia się pacjenta na wizytę kontrolną. Odbywa się ona zazwyczaj po upływie 10-14 dni od daty wykonania zabiegu.
Wszycie Esperalu nie jest jedynym zabiegiem, który umożliwia farmakologiczne wsparcie leczenia choroby alkoholowej. Powszechnie stosujemy również farmakoterapię w odtruciu alkoholowym, a szczególnie w przebiegu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, czyli popularnego „głodu”.
Rekonwalescencja i opieka specjalistów
Lekarze zwracają uwagę pacjentów na to, czego unikać podczas terapii Esperalem już na etapie wizyty diagnostycznej i ich kwalifikacji do zabiegu. Są to wszystkie produkty i substancje, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy. Nie tylko same napoje wyskokowe, ale również słodycze, kosmetyki, perfumy, a nawet ocet czy płyny myjące lub dezynfekujące mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka występowania niepożądanych objawów po ich użyciu. Z tego względu „zaszyty” pacjent powinien zachowywać czujność podczas całego procesu terapeutycznego z wykorzystaniem wszywki. Z tego względu zaleca się jego aktywne pozostawanie pod opieką specjalistów. Nie musi ona odbywać się w placówce medycznej. Chory może bowiem korzystać z możliwości, jakie daje uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia, meetingach klubu AA, psychoterapii indywidualnej lub grupowej.
Zostaw swój komentarz