Czy można przepić Esperal?

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Czy można przepić Esperal?
Czy można przepić Esperal

Czy można przepić Esperal? Wiele osób uzależnionych się nad tym zastanawia. Przecież wszywka ma odstraszać od picia. Oddziałuje ona bowiem aktywnie w połączeniu z substancją odurzającą. Wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu i w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do wystąpienia znacznego uszczerbku na zdrowiu.

Z założenia terapia awersyjna ma odstraszać alkoholika od jego nałogu. Sama świadomość posiadania w swoim ciele Esperalu powinna zatem wystarczyć, by alkoholik nie dał się złapać w szpony własnego nałogu. Niektórzy próbują przepić Esperal. Jest to jednak niezwykle niebezpieczne. Połączenie disulfiramu z alkoholem może powodować bardzo poważne konsekwencje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.

Wszywka alkoholowa

Jak disulfiram działa na organizm? To bardzo proste. Wprowadzony czy to w postaci doustnej tabletki, czy podskórnej wszywki, wywiera jednakowy wpływ na ciało alkoholika. Warto jednak zaznaczyć, że substancja ta uaktywnia się jedynie po kontakcie z alkoholem. Gdy dostarczymy nawet niewielką jego ilość do krwiobiegu, disulfiram rozpoczyna swe działanie. Substancja aktywna blokuje wydzielanie jednego z ważniejszych enzymów w procesie trawienia alkoholu. Dehydrogenaza aldehydowa, bo o niej tu mowa, nie wydziela się z wątroby w wystarczającej ilości. W związku z tym metabolizm etanolu jest całkowicie zaburzony. Alkohol nie rozkłada się do mało toksycznej postaci kwasu octowego. Zamiast niego w organizmie alkoholika kumuluje się aldehyd octowy. W nadmiarze skutkuje występowaniem nieprzyjemnych dla organizmu dolegliwości.

Przepić Esperal – to niebezpieczne!

Każdy, kto próbuje spożywać alkohol podczas kuracji Esperalem, musi mieć świadomość podejmowanego ryzyka. Nie bez powodu bowiem jednym z pierwszych lekarskich zaleceń po wykonaniu zabiegu jest bezwzględna abstynencja.

Często możemy spotkać się z opiniami, że wszywka alkoholowa nie działa. Najczęściej jednak dzielą się nimi osoby, które poprzez własne działanie powodują utratę jej właściwości. Zdesperowani alkoholicy potrafią na własną rękę podejmować nawet kilkanaście prób samodzielnego usunięcia z organizmu tabletki z Esperalem. Takie działanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań: zakażenia, krwawienia, zabrudzenia rany, a nawet uszkodzenia mięśni czy ścięgien. Wszywka jest bowiem umiejscowiona na głębokości od 4 do 10 cm. W związku z tym nie jest łatwo samodzielnie się jej pozbyć. Jeśli jednak po takim działaniu nie wystąpią żadne objawy niepożądane, alkoholik chwali się nieskutecznością tej metody. Otoczenie pozostaje nieświadome. Coś, co nie istnieje, nie może przecież działać.

Innymi przyczynami, z powodu których skuteczność Esperalu jest niska lub zerowa, jest oporność pacjenta na działanie disulfiramu, utworzenie się torbieli wokół Esperalu, która uniemożliwia wchłanianie się leku lub niedziałająca wątroba pacjenta. Działanie wszywki zależy bowiem od szlaków metabolicznych wątroby. Innym powodem może być zatajenie przez pacjenta istotnych informacji. Wtedy potencjalne łączenie disulfiramu z alkoholem nie daje żadnych objawów. Warto więc być całkowicie szczerym w wywiadzie lekarskim.

Skuteczność zabiegu

Jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu? Pacjent nie musi podejmować żadnych specjalnych działań. Wystarczy, że zgłosi się do lekarza lub placówki specjalizującej się w wykonywaniu wszywki alkoholowej. Jedynym warunkiem koniecznym do „zaszycia” jest pozostawanie w trzeźwości przez okres przynajmniej 48 godzin przed rozpoczęciem zabiegu. Gwarantuje to najwyższy komfort i bezpieczeństwo.

Sam zabieg jest bardzo krótki i nieskomplikowany. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w jego skórze. Wcześniej podczas wywiadu wspólnie określają potrzeby i preferencje pacjenta. Dzięki temu specjaliści są w stanie dobrać odpowiednią dawkę i lokalizację leku.

Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby będące pod wpływem alkoholu, z zaburzeniami pracy serca, układu nerwowego czy zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej tuż przed wykonaniem zabiegu pacjenci dyskwalifikowani są z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi. Istotnym elementem wywiadu lekarskiego jest zatem przeprowadzenie badań laboratoryjnych krwi.

Konsekwencje przepicia wszywki

Skutki uboczne Esperalu rzadko związane są z samym przebiegiem zabiegu. Najczęściej wywołuje je połączenie Esperalu z alkoholem. Jeśli alkoholik spróbuje spożyć jakąkolwiek ilość substancji odurzającej podczas terapii wszywką alkoholową, poczuje przykre dolegliwości, określane popularnie mianem „kaca”. Jednakże będą one znacznie silniejsze i bardziej przykre. Zlekceważone mogą doprowadzić nawet do stanu bezpośredniego zagrożenia życia alkoholika. Do najczęściej występujących objawów zatrucia alkoholowego podczas stosowania Esperalu należą: bóle i zwroty głowy, nudności, mdłości, wymioty, zaburzenia ze strony układu krążenia, oddechowego, nerwowego, padaczka alkoholowa, a nawet zaburzenia pracy serca prowadzące do jego zatrzymania.

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można przepić Esperal nie ma. Każdy organizm jest bowiem inny i każdy może inaczej zareagować na disulfiram. Wiele zależy od odpowiednio dobranej dawki leku. Tutaj ważne jest, by być całkowicie szczerym z lekarzem, który przy ustalaniu dawki bierze pod uwagę wiek chorego, jego wagę, stopień uzależnienia czy okresy abstynencji. Niemniej, spożywanie nawet najmniejszych ilości alkoholu z wszytym w ciele Esperalem jest ryzykowne i bardzo niebezpieczne. Nasilone objawy „kaca”, jeżeli będą miały miejsce, mogą spowodować nawet śmierć „zaszytej” osoby. Zatem nie warto nawet próbować.

Czy można przepić Esperal

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600