Wszywka alkoholowa jest dla osoby uzależnionej najczęściej pierwszym krokiem do życia w trzeźwości. Ponieważ metoda wydaje się mało inwazyjna, cieszy się coraz większą popularnością. Warto zastanowić się, na czym polega jej działanie i dlaczego jest tak skuteczna? Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu, dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
Uzależnienie
Alkoholizm to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Coraz młodsi ludzie sięgają nałogowo po alkohol jako pocieszenie i narzędzie odprężenia. Niemal każda impreza odbywa się w Polsce w towarzystwie napojów wysokoprocentowych. Światowe statystyki wskazują ponadto, że corocznie przybywa średnio 23 miliony osób uzależnionych od alkoholu . Zespół Uzależnienia Alkoholowego jest nieuleczalny, istnieją jednak powszechne sposoby walki z jego przyczyną i objawami. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda zabieg wszycia Esperalu, musimy najpierw pochylić się głębiej nad mechanizmem uzależnienia.
Substancja odurzająca, którą dostarczamy do organizmu w nadmiernych ilościach, wywołuje nieodwracalne zmiany. Nasze ciało z każdym odprężającym nas łykiem alkoholu otrzymuje informację o polepszeniu naszego samopoczucia. Uruchamiamy tym samym ośrodek nagrody, który znajduje się w naszym mózgu. Spożywając alkohol, osoba uzależniona czuje ukojenie, uspokojenie, odprężenie, poprawia się jej ogólne samopoczucie i kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Nic więc dziwnego, że nasze ciało prędzej czy później zaczyna się o tę „nagrodę” upominać. Dobroczynne działanie alkoholu jest jednak niezwykle krótkotrwałe i złudne. Gdy toksyna zaczyna opuszczać nasz organizm, odczuwamy objawy zatrucia alkoholowego i zespołu odstawiennego. Wtedy też najczęściej sięgamy po popularnego „klina”. Jeśli nie potrafimy samodzielnie przerwać ciągu alkoholowego, niezbędny staje się detoks alkoholowy.
Substancja czynna
Odstawić alkohol pomoże nam skutecznie Disulfiram. To substancja czynna, która jest podstawowym składnikiem wszywki alkoholowej. Znana również pod nazwą Esperal wykazuje działanie awersyjne, wręcz odstraszające od sięgnięcia po butelkę. Jest inhibitorem enzymu, jakim jest dehydrogenaza alkoholowa. Enzym ten bierze aktywny udział w procesie metabolizmu i usuwania alkoholu z ludzkiego organizmu. Gdy go zabraknie lub zablokujemy jego działanie, dochodzi do kumulacji w organizmie aldehydu octowego. To substancja toksyczna, której nadmiar wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Nazywamy je popularnie kacem, choć w przypadku osób z wszywką, ich nasilenie może być nawet kilkukrotnie wyższe. Preparat niszczy bowiem naturalną barierę ochronną organizmu, ukazując szkodliwość alkoholu w pełnym znaczeniu tego słowa.
Detoks alkoholowy przy użyciu Esperalu przeznaczony jest dla pacjentów, którzy wykazują chęć walki z nałogiem. Istota jej działania polega na pogłębianiu motywacji pacjenta połączonej z jednoczesnym strachem i obawą przed sięgnięciem po używkę. Wszywka alkoholowa nie może być jednak jedynym elementem terapii uzależnienia alkoholowego.
Esperal a terapia uzależnień – substancja pomaga, czy przeszkadza wyjść z nałogu? Mimo wielu sprzecznych głosów – niewątpliwie pomaga uporać się z uzależnieniem. Oddziałując głęboko na psychikę alkoholika, uwalnia w nim niespożyte pokłady motywacji do walki. Disulfiram wszyty pod skórę nie wpływa w żaden sposób na zdrowie i samopoczucie człowieka trzeźwego. Wszystko zmienia się w momencie sięgnięcia po kieliszek.
Droga do trzeźwości – jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
Disulfiram ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wszywany jest wielu alkoholikom. Jak wygląda zabieg wszycia esperalu? – łatwiej niż Ci się wydaje! Całość działań trwa nie dłużej niż 20 minut. Zabieg wykonujemy w prostym znieczuleniu miejscowym, które nie wpływa w żaden sposób na świadomość pacjenta. Polega on na wszyciu odpowiedniej, wyliczonej wcześniej indywidualnie dla pacjenta, ilości substancji czynnej pod skórę. Miejscem wszycia jest najczęściej okolica łopatki, ramienia lub pośladka.
Wszywane podskórnie tabletki Esperalu są sterylne, co gwarantuje bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko zakażenia. W miejscu wszycia zakładamy pojedyncze szwy skórne. Zdejmujemy je już po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu. Również w celach bezpieczeństwa, przed zabiegiem sprawdzamy, czy pacjent nie znajduje się pod wpływem środków odurzających. Działanie substancji trwa od około 8 miesięcy do roku. Po tym czasie możesz podjąć decyzję o kontynuacji bądź przerwaniu terapii. W Centrum Medycznym Galmedic gwarantujemy komfort, spokój i dyskrecję na każdym etapie zabiegu wszycia Esperalu.
Ryzyko i skuteczność
Wiemy już, jak wygląda zabieg wszycia Esperalu, ale czy jest on całkowicie bezpieczny? Jego stosowanie praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Jeśli przestrzegamy zaleceń i w trakcie kuracji stronimy od alkoholu, nawet nie czujemy, że mamy coś pod skórą. Tuż po zabiegu miejsce wszycia tabletek może być podrażnione, zaczerwienione, lekko obolałe. To jednak naturalna reakcja organizmu na wykonany właśnie zabieg. Skutki uboczne wszywki są bardzo sporadyczne i należą do nich: nudności, wymioty, senność czy łatwe męczenie się.
Skuteczność działania wszywki alkoholowej jest niepodważalna. Ponieważ wywołuje odpowiednie reakcje psychiczne organizmu, jest doskonałym elementem terapii alkoholowej. W połączeniu z detoksem alkoholowym i psychoterapią jest niemal gwarancją sukcesu – pożegnania z uzależnieniem. Trunek, który do tej pory kojarzył się z nagrodą i przyjemnością, utożsamiany zostaje z objawami zatrucia alkoholowego. W związku z tym organizm za wszelką cenę będzie się starał ich unikać. Z korzyścią dla uzależnionego.
Zostaw swój komentarz