Kto usuwa znamiona? Do jakiego lekarza zgłosić się na chirurgiczne usuwanie pieprzyków?

Strona główna / Znamiona skórne / Kto usuwa znamiona? Do jakiego lekarza zgłosić się na chirurgiczne usuwanie pieprzyków?
Kto usuwa znamiona

Na ciele każdego człowieka znajduje się kilkadziesiąt różnorodnych zmian skórnych (wrodzonych lub nabytych). Większość z nich pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Niektóre mogą jednak wzbudzać podejrzenia, a ich stan zdrowia – wątpliwości diagnostyczne. Wówczas zaleca się ich wycięcie. Kto usuwa znamiona? Ponieważ zabieg należy przeprowadzać w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych, w nich do dyspozycji pacjenta zawsze powinien pozostawać lekarz. Podczas usuwania zmian skórnych lekarz używa skalpela. Wbrew pozorom zabiegu nie musi wykonywać wyłącznie dermatolog. To zwykle chirurg doświadczony w przeprowadzaniu tego rodzaju procedur medycznych. Może on wykonać zabieg z zakresu dermatochirurgii lub wykonać wycięcie laserowe.

Wiele osób, chcących pozbyć się problematycznych zmian skórnych, zastanawia się, kto usuwa znamiona. Zaleca się, by na zabieg zgłaszać się wyłącznie do doświadczonych chirurgów. Usuwanie znamion za pomocą skalpela stanowi jedyną skuteczną metodę leczenia zmian skórnych o charakterze chorobowym. Równie często co ze względów medycznych, pacjenci zgłaszają się do lekarza ze wskazaniami kosmetycznymi. Znamię należy usunąć nie tylko wtedy, gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka, ale również gdy wywołuje dyskomfort i skrępowanie. Oceną znamion zajmują się specjaliści – chirurdzy specjalizujący się w zabiegach dermatologicznych. Lekarz potrafi poprowadzić narzędzie chirurgiczne w taki sposób, by powstała na ciele pacjenta rana (oraz późniejsza blizna) była niewidoczna i estetyczna.

Kiedy usuwa się znamiona? – leczenie czerniaka

Kiedy, dlaczego i kto usuwa znamiona – to jedne z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań dotyczących tej usługi. Niepokojące są przede wszystkim te zmiany skórne, które nagle zmieniają swój wygląd, pojawiają się na skórze pacjenta lub dają nieprzyjemne objawy. Najczęściej zwiększają one swoje rozmiary, stają się nieregularne, o nierównych brzegach, niepospolitej barwie. Ciągle ewoluują, osiągając duże rozmiary (są zwykle większe niż 5 milimetrów), stają się wypukłe i widoczne na skórze pacjenta nawet w postaci guzów. W ocenie ich charakteru pomaga specjalistom badanie podmiotowe i dermatoskopia. W przypadku stwierdzenia zmian nowotworowych skóry lub zaistnienia choćby podejrzenia ich charakteru, zaleca się niezwłoczną chirurgiczną likwidację wybranych znamion. To działanie, które można podjąć nawet profilaktycznie i na wczesnym etapie rozwoju schorzeń.

Zmiany atypowe mogą bowiem stosunkowo szybko przekształcić się nawet w złośliwą chorobę nowotworową skóry, czyli czerniaka, stanowiącą zagrożenie dla pacjenta. Nieleczony nowotwór stosunkowo szybko może objąć swoim szkodliwym działaniem błony śluzowe człowieka, a nawet gałkę oczną. Metoda chirurgiczna jest zatem jedynym skutecznym sposobem na czerniaka, zapobiegającym jego nawrotom. Jeżeli zmiana ma charakter łagodny, ale jej wygląd budzi podejrzenia, ona sama krwawi, swędzi lub boli, konieczne może okazać się profilaktyczne jej usunięcie. Podczas zabiegu można bowiem pobrać tkankę do badania histopatologicznego, które stanowi podstawową metodę stosowaną w pogłębionej diagnostyce chorób skóry.

Estetyka a usuwanie pieprzyków i znamion barwnikowych

Usuwanie pieprzyków i innych znamion barwnikowych, podobnie jak brodawek, zaleca się głównie z powodów estetycznych. Ich wygląd lub lokalizacja przyczyniają się do odczuwania skrępowania i dyskomfortu u pacjenta. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi estetyczne. Ich celem jest usuniecie znamion z twarzy, okolic intymnych, dłoni, stóp, owłosionej skóry twarzy. Pacjenci decydują się na zabieg ze względów kosmetycznych również dlatego, ze wystające znamiona są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Do zranień i skaleczeń dochodzi zwykle podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Problematyczne dla niektórych chorych może stać się nawet mycie skóry, jej golenie i depilacja.

Kto usuwa znamiona?

Lekarz, który usuwa znamiona, zajmuje się zwykle również przygotowaniem do zabiegu osoby zainteresowanej usługą. Usuwanie znamion powinno zostać poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Podczas niej chirurg bada pacjenta i zbiera z nim wywiad medyczny. Wówczas może zaobserwować niepokojące zmiany skórne i na podstawie uzyskanych informacji wstępnie ocenić ich charakter. Niezwłoczne działanie zaleca się wówczas, gdy lekarz stwierdzi nowotwór lub inne schorzenie skóry. Przed zabiegiem chirurgicznym oczyszcza się i dezynfekuje skórę pacjenta. Stosuje się ponadto znieczulenie miejscowe. Znamię chirurg wycina z podłoża tkanki w całości. W tym celu otacza zmianę skórną skalpelem i wycina ją wraz z marginesem zdrowej tkanki. Dzięki temu analitycy mogą oglądać ją w mikroskopowym powiększeniu. Pobrany materiał lekarz umieszcza bowiem w specjalnym roztworze formaliny i przekazuje do badania histopatologicznego. Na jego podstawie można określić m.in. charakter zmiany, jej typologię i rokowania zdrowotne pacjenta.

Po zabiegu usuwania brodawek i innych znamion na skórze pacjenta pozostaje rana. Specjalista zbliża do siebie jej brzegi i zszywa je nićmi chirurgicznymi. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, który chroni ranę przed uszkodzeniami. Gdy znamię zostanie usunięte, pacjent powinien powstrzymywać się od korzystania z saun, basenów i kąpieli., Niewskazana jest ponadto nadmierna ekspozycja skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV. Należy zatem unikać kąpieli słonecznych i dokładać wszelkich starań, by rana nie była narażona na nieprzyjazne czynniki.

Czy chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest bezpieczne? – niepokojące objawy

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych należy do zabiegów mikrochirurgicznych i mało inwazyjnych. Zależnie od tego, kto usuwa znamiona, zabieg należy do mniej lub bardziej bezpiecznych. W przypadku, gdy pacjentem zajmuje się lekarz, poziom jego komfortu i bezpieczeństwa jest najwyższy. Zabieg nie powinien być oferowany przez salony kosmetyczne, które nie zapewniają pacjentom ścisłej opieki specjalistów. Chociaż powikłania po usuwaniu znamion należą do rzadkości, trzeba pamiętać, że zabieg wymaga przerwania ciągłości tkanek skórnych. W związku z tym u niektórych pacjentów mogą wystąpić takie dolegliwości jak: krwawienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadmierny ból i wysięki.

Czy po wycięciu pieprzyka zostaje blizna?

Rekonwalescencja po zabiegu przebiega w warunkach domowych. Pacjent opuszcza placówkę medyczną w dniu wycięcia znamion. Pacjent powinien szczególnie dbać o stan rany i jej higienę. Konieczna jest systematyczna zmiana opatrunku i przemywanie rany wodą oraz delikatna dezynfekcja. Proces gojenia się rany jest szybki i nieskomplikowany. Czas gojenia trwa zwykle kilka tygodni. Na skórze zostaje niewielka blizna, która zwykle jest dużo mniejsza i bardziej estetyczna niż dotychczas obecne na skórze znamię. Czynnikiem sprzyjającym łatwemu gojeniu się rany jest stosowanie specjalistycznych maści, kremów lub plastrów na blizny. Niezależnie od tego, jaką metodą usunięto zmiany skórne, zawsze należy udać się do lekarza, gdy zauważymy objawy nieprawidłowości podczas rekonwalescencji. Może do nich należeć: nadmierne i nieustępujące krwawienie, ból, świąd, owrzodzenie, rozejście brzegów rany.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600