Powikłania po usuwaniu znamion – jak często występują?

Strona główna / Znamiona skórne / Powikłania po usuwaniu znamion – jak często występują?
powikłania po usuwaniu znamion

Coraz większa liczba Polaków zmaga się z licznymi chorobami skórnymi i zmianami widocznymi na jej powierzchni. Rośnie również ich świadomość. Dzięki temu lekarze szybciej i skuteczniej diagnozują poszczególne schorzenia, niejednokrotnie kierując pacjentów na zabieg wycięcia niektórych zmian. Obawy pacjentów wzbudzają jednak powikłania po usuwaniu znamion. W niektórych przypadkach po zabiegu może bowiem dojść do infekcji, nieprawidłowego przebiegu gojenia się rany czy jej bliznowacenia. Specjaliści wiedzą jednak, w jaki sposób ograniczyć ryzyko ich wystąpienia i uspokajają osoby zainteresowane zabiegiem. Większość objawów ma charakter łagodny i przemijający, a ból pozabiegowy skutecznie ogranicza się za pomocą farmaceutyków.

Choć powikłania po usuwaniu znamion występują u pacjentów sporadycznie, mogą mieć miejsce. Ponieważ zarówno specjalistom, jak i osobom zgłaszającym się na usuwanie znamion, zależy na dobrym efekcie podejmowanego leczenia, już na etapie przygotowania pacjenta do zabiegu niweluje się ewentualne ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Pacjenci najbardziej obawiają się tych, które mogą przesądzić o nieestetycznym wyglądzie późniejszej blizny lub stworzyć konieczność hospitalizacji. Przy odpowiedniej dbałości o stan higieniczny rany i jej dobrą kondycję, obawy te okazują się zazwyczaj nieuzasadnione. Ponadto, korzyści wynikające z wycięcia niepożądanych, niebezpiecznych lub nieestetycznych znamion znacznie przewyższają ewentualne ryzyko, jakim obarczony jest ten mało inwazyjny zabieg chirurgiczny.

Kiedy należy wyciąć znamiona skórne?

Znamiona skórne wycinamy głównie z dwóch względów: kosmetycznych i zdrowotnych. Jeżeli pacjent zauważa na swojej skórze znamię, które zmienia swój wygląd, staje się coraz większe, asymetryczne, ma nieregularne brzegi, niejednolity kolor i ciągle ewoluuje, powinno to skłonić go do wizyty specjalistycznej u lekarza. W naszej placówce diagnostyką stanu zdrowia znamion zajmują się chirurdzy. Samodzielne badanie znamion wykonywane przez rosnącą liczbę pacjentów przyczynia się do zwiększenia wykrywalności schorzeń skóry, w tym również niebezpiecznego czerniaka – nowotworu złośliwego. Ze względów zdrowotnych należy usunąć wszystkie znamiona o cechach atypowych. Chirurgia jest również jedyną skuteczną metodą na usuwanie czerniaka, zapobiegającą jego odrastaniu i nawrotom. Powikłania po usuwaniu znamion występują bardzo rzadko, co sprzyja podejmowaniu decyzji o profilaktycznym charakterze wybranych zabiegów.

Ze względów kosmetycznych pacjenci najczęściej decydują się na usuwanie znamion skórnych z twarzy, miejsc intymnych, owłosionej skóry głowy, dłoni, stóp, pleców. Zarówno ich lokalizacja, jak i wygląd stają się zwykle dla pacjentów źródłem dyskomfortu i skrępowania. Zwłaszcza jeżeli są one wystające ponad powierzchnię skóry, pokryte owłosieniem, niejednorodnej struktury. Wycina się je również dlatego, że nadmiernie często ulegają nieumyślnym uszkodzeniom. Do ich urazów dochodzi przede wszystkim podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych wykonywanych przez pacjenta. Musi on na nie uważać nawet podczas golenia, depilacji czy mycia skóry, zakładania odzieży i biżuterii.

Bezpieczeństwo i kwalifikacja

Zarówno chirurgiczne wycinanie zmian, jak i elektrokoagulacja znamion skórnych i inne metody ich leczenia pociągają ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Wymienione zabiegi są procedurami medycznymi, które należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi procedurami. Aseptyczność warunków, nowoczesny sprzęt, higiena osobista przedstawicieli personelu medycznego – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na zwiększenie komfortu pacjenta podczas pobytu w naszej placówce.

Bezpieczeństwo zabiegu usuwania znamion jest wysokie. Dbamy o nie już na etapie kwalifikacji pacjenta do wycięcia wybranych zmian skórnych. Podczas konsultacji medycznej z chirurgiem w Centrum Medycznym Galmedic lekarz bada skórę pacjenta i zbiera szczegółowy wywiad medyczny. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do usuwania znamion. Do procedury medycznej nie kwalifikuje się osób z aktywnymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, niektórymi schorzeniami przewlekłymi (w tym z cukrzycą, zaburzeniami krążenia). Przeciwwskazaniem do chirurgicznego usuwania znamion mogą być ponadto zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepica i zatorowość.

Na czym polega zabieg?

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu jego skórę dezynfekuje się i oczyszcza. Dbałość o sterylność warunków wykonywanego zabiegu zapobiega powikłaniom po usuwaniu znamion. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta głównie dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Lekarz wykonuje na jego ciele niewielkie nacięcie, które prowadzi wzdłuż wycinanego znamienia. Otacza je i w całości usuwa z podłoża, a pobrany wycinek przekazuje do badania histopatologicznego. Zmiana skórna powinna zatem zostać usunięta wraz z marginesem zdrowej skóry, co gwarantuje brak jej uszkodzeń. Powstałą na ciele ranę chirurg zaszywa z użyciem nici chirurgicznych i zabezpiecza jałowym opatrunkiem.

Jakie są powikłania po usuwaniu znamion?

Zabieg usuwania znamion skórnych jest mało inwazyjny i uważany za całkowicie bezpieczny. Wykonywany metodą chirurgiczną, wiąże się jednak z koniecznością przerwania ciągłości skóry, co niesie ze sobą możliwość wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu. Należą one do rzadkości, jednak gdy pacjent je zauważy, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Brak szybkiej interwencji specjalisty może bowiem przyczynić się do nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia się rany, jej bliznowacenia, a nawet konieczności wykonania ponownej operacji.

Powikłania po zabiegu dotyczą zwykle miejscowej reakcji organizmu człowieka na fakt przerwania ciągłości tkanki skórnej za pomocą skalpela. Tuż po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na wzmożone dolegliwości bólowe i zaczerwienienie rany. Są to jednak przemijające dolegliwości, które stanowią fizjologiczną odpowiedź ustroju na uszkodzenie ciała. Zwykle objawy te ustępują po upływie maksymalnie kilku godzin od zakończenia zabiegu. Podczas rekonwalescencji ból można ponadto ograniczać z użyciem środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty lub w razie konieczności – na zlecenie lekarza.

W przypadku niektórych pacjentów może zdarzyć się wystąpienie bardziej uciążliwych objawów niepożądanych. Należą do nich przede wszystkim: świąd rany, uczucie jej pieczenia, nadmierna tkliwość i nieustępliwa bolesność. Jeżeli blizna krwawi, z jej wnętrza sączy się wydzielina (również ropna), a pacjent samodzielnie zauważa, że jej gojenie się nie przebiega w sposób prawidłowy, konieczna jest wizyta u specjalisty. Opisywane dolegliwości mogą bowiem świadczyć o rozwoju infekcji. Brak interwencji lekarskiej może skutkować dalszym powiększaniem się ropnia i zaawansowaniem zakażenia. Czasami zdarza się, że nawet zakładany po zabiegu szew podskórny wywołuje reakcję zapalną. Powikłaniem po zabiegu jest również nieprawidłowe zejście się brzegów rany: zarówno jej nadmierne bliznowacenie, jak i rozejście.

Powikłania po usuwaniu znamion – jak dbać o ranę, by ich uniknąć?

Powikłania po usuwaniu znamion są rzadkością, a pacjent może ponadto jeszcze bardziej samodzielnie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Stosując się do zaleceń lekarskich i dbając o higienę i odpowiednią pielęgnację rany, przyspiesza fizjologiczny proces gojenia się rany. Po usuwaniu brodawek i innych zmian skórnych należy szczególnie dbać o codzienne przemywanie powstałej rany i zmianę opatrunku na jałowy. Konieczne jest dezynfekowanie rany delikatnym środkiem i ostrożne obchodzenie się ze skórą znajdującą się w pobliżu operowanej lokalizacji. Nie należy jej pocierać, ściskać, naciągać, przeciążać. Po zabiegu chirurgicznego usuwania znamion wskazana jest rezygnacja z ekspozycji na promieniowanie UV, korzystania z saun, solarium i basenów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600