Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe – jakie leki podaje się pacjentom podczas detoksykacji?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe – jakie leki podaje się pacjentom podczas detoksykacji?
Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe

Walka z chorobą alkoholową z założenia nie jest ani równa, ani sprawiedliwa. Alkoholik musi bowiem zmagać się z kilkoma objawami schorzenia naraz, a ich występowanie nie ułatwia mu przebiegu procesu trzeźwienia i leczenia. Ponadto, obecnie uważa się, że całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej nie jest możliwe, choć trzeźwi alkoholicy często nie wracają do nałogu i utrzymują długotrwały okres abstynencji. Stała wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu etylowego w jakiejkolwiek postaci i dawce stanowi cel terapeutyczny dla większości osób uzależnionych. W związku z tym zgłaszają się oni na detoks alkoholowy, który pomaga im przerwać ciąg i motywuje do dalszej walki z nałogiem. Sprzyja odtruwaniu organizmu, jego regeneracji, wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej i wydaleniu z krwiobiegu toksyn oraz metabolitów etanolu. Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe to zależność, która zastanawia wielu chorych. Najczęściej nie są oni bowiem pewni przebiegu detoksykacji oraz metod i narzędzi, które się podczas niej stosuje w specjalistycznych placówkach medycznych.

Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe to połączenie niezbędne – niemożliwa jest skuteczna terapia uzależnienia bez wsparcia leków. Najczęściej lekarze stosują dostępne na zlecenie dożylne lub domięśniowe środki. W przypadku niektórych pacjentów konieczne mogą okazać się również leki specjalistyczne o działaniu kierunkowym. Są one pożądane zwłaszcza wtedy, gdy chorzy zmagają się ze złożonym przebiegiem dotychczas nieleczonych schorzeń przewlekłych lub chorób metabolicznych. Farmakoterapia jest również niezbędna w celu zniwelowania objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) oraz konsekwencji zatrucia etanolem.

Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe

Detoksykację alkoholową stosuje się zazwyczaj jako pierwszy element kompleksowego leczenia uzależnienia od alkoholu. Poprawia ogólne samopoczucie chorego, jego stan zdrowia, likwiduje niektóre konsekwencje długotrwałego nadużywania substancji odurzającej. Dzięki odtruwaniu organizmu z alkoholu substancja toksyczna przestaje decydować o dalszym zachowaniu alkoholika i podejmowanych przez niego działaniach. Pozostając trzeźwym, może on skupić się na skutecznym leczeniu uzależnienia alkoholowego, podejmując świadome i dobrowolne decyzje. Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe? Pacjenci nie mają się tu nad czym zastanawiać. Leki stosowane przez lekarzy są całkowicie bezpieczne i sprzyjają prawidłowemu przebiegowi procesu oczyszczania organizmu z alkoholu. Specjaliści zlecają je wyłącznie po wcześniejszej konsultacji i po zbadaniu pacjenta. Poznają dolegliwości, z jakimi zmagają się chorzy, by móc adekwatnie, szybko i perfekcyjnie na nie odpowiedzieć.

Zmniejszenie stężenia alkoholu we krwi chorego, do którego dochodzi na skutek odstawienia substancji odurzającej, może wiązać się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Mają one charakter psychosomatyczny. Pod wpływem głodu alkoholowego zmienia się zazwyczaj samopoczucie chorego i sposób jego reakcji. Wielu z nich grozi nawet depresja alkoholowa. W opanowaniu nieprzyjemnych emocji pomagają środki farmakologiczne, dożylne wlewy witaminowe, a w razie konieczności – wsparcie psychoterapeuty. W Centrum Medycznym Galmedic istnieje bowiem możliwość korzystania z wielu metod terapeutycznych jednocześnie. Oprócz detoksykacji oferujemy wszywkę alkoholową, psychoterapię i kroplówki witaminowe na kaca.

Pozostałe etapy odtrucia alkoholowego

Oprócz farmakoterapii, podczas odtrucia alkoholowego stosuje się dożylną suplementację witaminową. Jony podstawowych pierwiastków rozpuszczone w glukozie docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta za pośrednictwem wenflonu. Dzięki dożylnej drodze podania, substancje odżywcze i elektrolity omijają układ pokarmowy. Nie ulegają zatem procesowi trawienia, co sprzyja ich wchłanialności. Potas, wapń, magnez i sód docierają bezpośrednio tam, gdzie istnieje na nie największe zapotrzebowanie. Wszystkie tkanki i komórki organizmu są stopniowo regenerowane, nawadniane i odbudowywane. Uszkodzeniom poalkoholowym ulega zazwyczaj zarówno ich struktura, jak i sposób funkcjonowania. Te patologie wywołuje długotrwałe działanie substancji odurzającej, dostarczanej do organizmu podczas ciągów alkoholowych.

Odtrucie organizmu nie może rozpocząć się bez dokładnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. Procedurę medyczną poprzedza się badaniem chorego i wywiadem medycznym. Dzięki temu specjalista dowiaduje się podstawowych informacji o charakterze uzależnienia, jego stopniu zaawansowania, częstotliwości i ilościach spożywanego alkoholu, długości ciągów alkoholowych. Nie bez znaczenia jest również przebieg dotychczasowego leczenia, jeżeli chory się na nie decydował. Środki farmakologiczne także dobiera się na podstawie pozyskanych podczas wywiadu informacji. Zlecając leki, personel bierze pod uwagę ogólny stan pacjenta, historię i wzorzec picia, jego tryb życia i dotychczas przyjmowane leki.

Cena i czas detoksykacji

Stacjonarny detoks alkoholowy w profesjonalnych placówkach medycznych trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Centrum Medyczne Galmedic oferuje swoim pacjentom pobyty pakietowe: 3-godzinny, 12-godzinny oraz dobowy. Podczas nich zapewnia się chorym dożylną suplementację witaminową, wsparcie lekarza, dokładną diagnostykę stanu zdrowia oraz właśnie farmakoterapię. Ile kosztuje odtrucie alkoholowe? Koszt tej usługi waha się od 600 do 2400 złotych i uzależniony jest głównie od czasu spędzonego w placówce. Efekty detoksu są odczuwalne dla alkoholika już po upływie kilkudziesięciu minut od podania mu pierwszej kroplówki witaminowej. Nie należy jednak przedwcześnie przerywać tego procesu terapeutycznego. Działanie to może bowiem przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej.

Skuteczne leczenie farmakologiczne głodu alkoholowego

Leczenie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego opiera się na stosowaniu celowanych środków farmakologicznych, wywierających znaczny wpływ na sposób funkcjonowania całego organizmu uzależnionego pacjenta. Chorzy zmagają się m.in. z bólem głowy i mięśni, drgawkami, zaburzeniami krążenia, prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, bezsennością, nadpotliwością, poszerzeniem naczyń krwionośnych. Objawy odstawienia alkoholu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby od niego uzależnionej. W związku z tym lekarze zlecają podanie środków uśmierzających ból, nasennych, uspokajających i przeciwwymiotnych.

Samodzielny detoks alkoholowy uniemożliwia zastosowanie profesjonalnych leków dostępnych zwykle wyłącznie na receptę. Farmakoterapię w odtruciu alkoholowym stosuje się wyłącznie pod ścisłą i nieprzerwaną kontrolą lekarza. Dyżury w Centrum Medycznym Galmedic pełni internista lub psychiatra. Czasami leki stosuje się również już po zakończeniu detoksykacji. Ich zadaniem jest wspomaganie utrzymywania trzeźwości.

Zastanawiają Cię inne zależności? Kompleksowa terapia alkoholizmu a Esperal, psychoterapia czy kroplówki witaminowe – wszystkie z nich przynoszą oczekiwane rezultaty wyłącznie wtedy, gdy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i posiada odpowiednio wysoki poziom motywacji do walki z nałogiem. Ten zaś zapewniają mu wszystkie wymienione elementy terapii dostępne w naszej placówce.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600