Jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny? Odtrucie alkoholowe jest najlepszym wyjściem

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny? Odtrucie alkoholowe jest najlepszym wyjściem
jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Aby dowiedzieć się, jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, należy udać się do specjalistycznej placówki medycznej, gdzie opieką otoczy pacjenta doświadczony personel. Nie jest możliwe bowiem samodzielne zniwelowanie przykrych objawów odstawiennych w warunkach domowych. Choć przypominają one symptomy powszechnego kaca, są o wiele bardziej niebezpieczne. Szybko się nasilają, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Mogą nawet przerodzić się w dolegliwości krytyczne, jak drgawki, zatrzymanie akcji serca czy niewydolność oddechowa. Z tego względu podczas procesu leczniczego zespołu odstawiennego każdy pacjent powinien znajdować się pod całodobową opieką specjalistów.

O tym, jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem, zapoznając się z jego objawami i trudnościami. Indywidualnie do jego preferencji i potrzeb dobiera metody terapeutyczne. Dzięki podmiotowemu i całościowemu podejściu do pacjenta uzyskuje możliwość przeprowadzenia odtrucia alkoholowego w sposób najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy. Prowadzony w warunkach stacjonarnych (klinicznych) detoks alkoholowy najszybciej niweluje bowiem objawy AZA i przywraca równowagę wodno-elektrolitową organizmu. By uporać się z symptomami zatrucia alkoholowego i zespołu odstawiennego, należy bowiem przyspieszyć proces metabolizmu alkoholu i jego wydalania z krwiobiegu.

Na czym polega Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA)?

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to nagły stan zaburzeń somatycznych i psychicznych, który wynika z ograniczenia lub całkowitego odstawienia dotychczas spożywanego alkoholu. Zwykle przyjmuje różnorodne nasilenie, a wzrost natężenia objawów jest trudny do oszacowania. Łagodny zespół abstynencyjny można zauważyć nawet u tych pacjentów, którzy nie są uzależnieni od alkoholu. Mózg człowieka niezwykle szybko przyzwyczaja się do obecności w krwiobiegu etanolu. Ponieważ jest on w całości metabolizowany w organizmie, wszystkie pochodne substancje jego procesu trawienia transportowane są wraz z krwią do tkanek i komórek organizmu. W związku z tym toksyny wywierają szkodliwy wpływ na prawidłowe jego funkcjonowanie. To, jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny zależy głównie od nasilenia jego objawów i możliwości samego pacjenta.

Przebieg AZA może być powikłany lub nie. Fakt ten zależy głównie od fazy alkoholizmu i stopnia zaawansowania choroby. Zwykle niepowikłane objawy abstynencyjne związane są z jednorazowym nadużyciem substancji odurzającej. Całkowicie mijają po kilku lub kilkunastu godzinach od rozpoczęcia detoksu alkoholowego. Ten czas potrzebny jest bowiem organizmowi alkoholika, by wytrzeźwieć. Powikłany przebieg zespołu abstynencyjnego może przybierać formę niebezpieczną dla życia pacjenta. Najczęściej w jego przebiegu występują napady drgawek i majaczenia. Choć rozpoznaje się go wyłącznie u wybranych alkoholików, epizod ten znacznie zwiększa ryzyko nawrotu powikłanego AZA w przyszłości.

Jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – detoksykacja

W przypadku wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego priorytetem jest dbałość o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Przedstawiciele personelu medycznego powinni uspokoić go i upewnić, że znajduje się w odpowiednim miejscu, pod opieką wykwalifikowanych osób. Następnie przystępuje się do ocenienia stopnia nasilenia objawów i dokonania ich charakterystyki. Od szczegółowej diagnostyki stanu chorego zależy dalsze postępowanie lecznicze. Zwykle lekarze zlecają pacjentom zwiększenie dawek dożylnych wlewów witaminowych oraz zastosowanie farmakoterapii. Zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu i mające wpływ na umysł człowieka niweluje się za pośrednictwem psychoterapii. Rozpoczyna się ją jednak zazwyczaj już po osiągnięciu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu chorego i zminimalizowaniu natężenia objawów AZA.

Leczenie AZA odbywa się głównie podczas odtrucia alkoholowego. Detoks alkoholowy w placówce, przeprowadzany w warunkach klinicznych lub ambulatoryjnych, umożliwia prawidłowy przebieg procesu detoksykacji z dbałością o odpowiedni stan odżywienia i nawodnienia organizmu alkoholika. Jednocześnie poprzez dostarczanie mu odpowiedniej ilości wyselekcjonowanych składników odżywczych minimalizuje się ryzyko wystąpienia nagłych objawów zespołu odstawiennego i ich nasilenia. Dokonuje się tego za pośrednictwem kroplówek witaminowych zawierających w swoim składzie glukozę i jony podstawowych pierwiastków: magnezu, sodu, potasu i wapnia.

Bezpieczeństwo detoksu alkoholowego przeprowadzanego stacjonarnie określane jest jako wysokie. Chorym, którzy zastanawiają się nad tym, kiedy zgłosić się na odtrucie alkoholowe, zaleca się skorzystanie z możliwości odbycia wizyty kwalifikacyjnej, podczas której określa się wskazania i usuwa ewentualne przeciwwskazania do wykonania detoksykacji. Niewątpliwie zabieg ten skierowany jest zarówno do chorych, jak i zdrowych osób. Z pomocy specjalistów może skorzystać uzależniony oraz pacjent cierpiący z powodu kaca po jednorazowym nadużyciu alkoholu. Również ci, którzy spożyli substancję nieprzeznaczoną do spożycia lub pochodzącą z nielegalnego źródła, nie powinni zwlekać z decyzją o rozpoczęciu detoksu. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo jego powodzenia.

Farmakoterapia w leczeniu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

W leczeniu AZA stosuje się przede wszystkim środki uśmierzające ból, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Ich dawkę i częstotliwość podania określa lekarz wyłącznie na podstawie dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta już podczas procesu detoksykacji alkoholowej. Powinien on ponadto ocenić stopień zaawansowania odtrucia alkoholowego, interpretując wyniki zleconych wcześniej badań. Chodzi tu zwłaszcza o poziom toksyn i alkoholu w krwi pacjenta oraz stopień niedoboru elektrolitów i substancji odżywczych.

Długość trwania detoksu alkoholowego i stosowania farmakoterapii zależy głównie od wyjściowego stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli jego uzależnienie charakteryzowały długotrwałe ciągi alkoholowe i nadmierne spożywanie alkoholu w rekordowych ilościach, należy spodziewać się, że proces odtrucia jego organizmu może trwać nawet kilkanaście dni. Nie polega on bowiem jedynie na oczyszczeniu krwiobiegu chorego z toksyn. Skupia się również na niwelowaniu jego dyskomfortu i zaangażowaniu go w długotrwały proces terapeutyczny. Trzeba bowiem pamiętać, że sama detoksykacja nie wyleczy choroby alkoholowej i nie zlikwiduje przyczyny, która spowodowała wystąpienie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.

Prewencja nawrotów

Jedyną metodą prewencji Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego jest zaprzestanie spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci i dawce. Zalecenia te dotyczą każdego pacjenta, w szczególności tych, którzy są uzależnieni od działania alkoholu etylowego. Występowanie objawów AZA nie jest natomiast wskazaniem do długotrwałego i przewlekłego stosowania większości leków. Dotyczy to również środków o działaniu przeciwpadaczkowym, które stosuje się w celu zniwelowania nagłych napadów drgawek. W odróżnieniu od epilepsji nie są one jednak związane z przyczynami tkwiącymi w mózgu chorego. Wynikają z przekształceń metabolicznych składu krwi pacjenta oraz zmian w funkcjonowaniu organów wewnętrznych, powstałych w wyniku nadużywania etanolu. W celu wzbudzenia stałych zmian w psychice uzależnionego zaleca się mu jednoczesne stosowanie odtrucia alkoholowego i psychoterapii. Może ona przybierać formę terapii indywidualnej, grupowej lub uczestnictwa w spotkaniach grup wsparcia oraz meetingach AA.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600