W obecnych czasach dla wielu pacjentów placówek medycznych liczy się głównie czas i wygoda. Czasami przedkładają oni te cechy terapii nad jej skuteczność i cenę. Nie zawsze jednak warto pochopnie decydować się na wygodne oferty, odnajdywane wyłącznie na podstawie opinii znajomych. Tak niejednokrotnie bywa w przypadku usługi, jaką jest detoks alkoholowy z dojazdem do domu. Pacjenci korzystają z niego z różnorodnych powodów. Komfort, poczucie wstydu, rzekomy większy poziom dyskrecji i intymności – to tylko niektóre wymieniane przez nich zalety mobilnej detoksykacji. Czy jest on jednak bezpieczny?
Detoks alkoholowy z dojazdem do domu w większości przypadków przeprowadzany jest nieprawidłowo, a przez to jest nieskuteczny. Dbać o zdrowie i dobre samopoczucie kuracjusza powinni oczywiście przedstawiciele personelu medycznego, ale w przystosowanych do tego warunkach. Dlatego usługi świadczone z dojazdem do domu mogą być nawet niebezpieczne.
Spis treści:
Detoks alkoholowy z dojazdem do domu – bezpieczeństwo
Wielu alkoholików zastanawia się, czy zgłosić się na detoks w domu, czy w placówce medycznej oraz czy detoks jest bezpieczny. Choć mobilna usługa detoksykacji jest szczególnie komfortowym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wychodzić z własnych czterech ścian, nie zawsze jest bezpieczna. O komfort, dyskrecję i atmosferę intymności kuracjusza w placówkach medycznych dba wykwalifikowany personel. Posiada on nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale również odpowiedni sprzęt medyczny, medykamenty oraz określone procedury, by bezpiecznie przeprowadzić pacjenta przez przerwanie ciągu alkoholowego. Może on również odpowiednio zareagować w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia pacjenta, co w warunkach domowych często nie jest możliwe lub jest mocno utrudnione. Do Centrum Medycznego Galmedic na zabieg detoksykacji zgłaszają się bowiem pacjenci w stanie upojenia alkoholowego. Tutaj mogą oni przerwać ciąg alkoholowy pod okiem fachowców.
Różnice pomiędzy detoksem stacjonarnym a mobilnym
Główna różnica polega na czasie trwania procesu detoksykacji organizmu. W większości firm oferujących usługi mobilne detoks jest przyspieszony, co oznacza, że zwykle trwa on maksymalnie półtorej godziny. U alkoholika, który dotychczas zmagał się z konsekwencjami ciągów alkoholowych, ten czas nie będzie skutecznym rozwiązaniem problemu jego alkoholizmu. Bezpieczne odtrucie po ciągu alkoholowym zwykle trwa nawet kilka dni, albo i dłużej. Błyskawiczna terapia rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Ograniczając się wyłącznie do podania kuracjuszowi kroplówki witaminowej, bez wykonania niezbędnych badań i przeprowadzenia procesu diagnostycznego stanu jego zdrowia, nie można zastosować kierunkowego leczenia.
Oczywiście, potrzeby każdego pacjenta są indywidualne i różnią się od siebie. Zależą od jego osobistej sytuacji, stanu zdrowia, stopnia i fazy uzależnienia. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać nie tylko o skuteczności działania, ale również konieczności zapewnienia pacjentowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Podczas detoksykacji przeprowadzanej w specjalistycznej placówce medycznej znajduje się on pod ścisłą i stałą kontrolą personelu medycznego. Jego przedstawiciele są do jego wyłącznej dyspozycji, samodzielnie kontrolują stan jego zdrowia oraz przebieg procesu trzeźwienia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, niezwłocznie reagują na zaistniałe zagrożenie zdrowia pacjenta. Często boryka się on bowiem z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA).
Mobilny i przyspieszony detoks alkoholowy może wypłukać jedynie część toksyn znajdujących się w organizmie pacjenta. Nie przerwie również radykalnie jego ciągu alkoholowego. Ponieważ chorzy potrzebują wzmożonej opieki i motywacji zewnętrznej podczas pożegnania z substancją odurzającą, zaleca się im przebywanie w specjalistycznych ośrodkach uzależnień, oddziałach szpitalnych lub placówkach medycznych pracujących z alkoholikami. W związku z tym mobilny detoks może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, niż ten przeprowadzany stacjonarnie.
Detoks alkoholowy w Centrum Medycznym Galmedic
O tym, jak długo trwa odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic decyduje głównie stan pacjenta i jego chęć wspomagania procesu zdrowienia. Może on pozostać w placówce 3 godziny, 12 godzin, dobę lub nawet kilka dni. Podczas swojego pobytu ma do dyspozycji jednoosobowy pokój z prywatną łazienką oraz dostęp do sali telewizyjnej. Personel medyczny może również zadbać o jego odpowiednie wyżywienie. Detoksykacja alkoholowa kończy się wyłącznie wtedy, gdy stan zdrowia alkoholika unormuje się. Nie ma on już zatem objawów zespołu abstynencyjnego, a jego gospodarka wodno-elektrolitowa jest uregulowana. Stan zdrowia kuracjusza kontroluje się z wykorzystaniem wyników badań laboratoryjnych i testów na obecność toksyn.
Alkoholicy często zastanawiają się, kiedy zgłosić się na detoks. Można to zrobić w każdym momencie rozwoju choroby alkoholowej. Detoksykacji poddają się również osoby nieuzależnione, ale zmagające się z konsekwencjami jednorazowego nadużycia alkoholu.
Detoks alkoholowy z dojazdem do domu – czy się opłaca?
Detoks alkoholowy z dojazdem do domu ma swoją wysoką cenę. Zwykle osiąga ona wartości od kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Zależy głównie od ilości leków, środków leczniczych i dożylnych wlewów, jakie pacjent otrzyma. Nie ma jednak nic wspólnego z kompleksowym leczeniem choroby alkoholowej. Pacjent korzysta jedynie z detoksykacji, podczas gdy powinna ona być jedynie elementem holistycznego działania. Tylko kompleksowe odtrucie alkoholowe jest sposobem na ostre zatrucie alkoholem.
Podczas niego konieczne jest podanie dożylnych wlewów witaminowych przy jednoczesnym monitorowaniu stanu ogólnego pacjenta. W kolejnym etapie podaje się środki przeciwwymiotne, uśmierzające ból, nasenne i uspokajające, zgodnie z objawami, jakie uwidaczniają się w konsekwencji pojawienia się zespołu odstawiennego. By zapobiec delirium, personel medyczny musi zachować niezwykłą czujność. Nie bez znaczenia jest tu również rzetelny i skrupulatny wywiad medyczny, który przeprowadza się z pacjentem kwalifikowanym do detoksykacji. Chory, który raz na zawsze chce pożegnać się z nałogiem, powinien zdecydować się na taki rodzaj terapii, który działa kompleksowo i postrzega jego organizm jako harmonijną całość. By uwolnić się od choroby alkoholowej, pacjent powinien zapoznać się również z ofertą psychoterapii i terapii awersyjnej, jakie oferują specjalistyczne placówki leczenia uzależnień.
Efekty mobilnego detoksu
Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe, a także detoks alkoholowy z dojazdem do domu jest zatem w większości przypadków nie tylko nieskuteczny, ale i nieopłacalny. Nasuwa się jednak pytanie, czy nawet ci pacjenci, u których nie stwierdzono choroby alkoholowej, nie dostrzegą efektów mobilnego detoksu? Sytuacja ta jest bardzo indywidualna i zależy od szczególnych cech każdego pacjenta. Nie bez znaczenia jest również stopień jego upojenia alkoholowego i zaawansowania procesu trzeźwienia. Jeżeli samodzielnie przeszedł on przez najcięższe jego objawy, kroplówka podana mu w domu może szybciej postawić go na nogi. Nałogowi alkoholicy powinni jednak zdecydować się na detoks przeprowadzany w kontrolowanych warunkach, w specjalistycznych placówkach medycznych, takich jak Galmedic. Jest on po prostu bardziej skuteczny i bezpieczniejszy.
Zostaw swój komentarz