Detoks alkoholowy – kiedy zgłosić się na odtrucie?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Detoks alkoholowy – kiedy zgłosić się na odtrucie?
Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy inaczej nazywany jest również odtruciem organizmu z toksyn. Gromadzą się one w nim na skutek nadmiernego spożywania alkoholu etylowego. Co istotne, toksyny te mogą znaleźć się w naszym organizmie nie tylko po długotrwałych ciągach alkoholowych. Również jeżeli jednorazowo spożyjemy zbyt dużą dawkę substancji odurzającej, skumuluje się ona w krwiobiegu, a jej strawienie przysporzy organizmowi nie lada problemu.

Szybkim sposobem zarówno na wypłukanie toksyn, jak i uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych jest detoks alkoholowy. Skorzystać może z niego każda pełnoletnia osoba, która odczuwa skutki nadmiernego picia oraz zespołu abstynencyjnego. Usunięcie skutków spożywania alkoholu jest nadrzędnym celem detoksykacji. By w organizmie nie doszło do poważnych zaburzeń wodno-elektrolitowych i jonowych, należy przerwać niekończący się ciąg alkoholowy lub suto zakrapianą imprezę w odpowiednim momencie. Niedobór witamin i minerałów może bowiem prowadzić do występowania uszkodzeń narządowych oraz zwiększać ryzyko rozwoju niebezpiecznych i uciążliwych chorób przewlekłych.

Detoks alkoholowy – kto powinien się zgłosić?

W życie osób zmagających się z alkoholizmem wpisane są ciągi alkoholowe. To stany trwałego upojenia alkoholowego, które trwają dłużej niż 48 godzin. Mogą osiągać rekordowe długości – nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Takie narażenie organizmu człowieka na stałe działanie toksycznej substancji odurzającej jest fatalne w skutkach. Detoks alkoholowy przeznaczony jest zatem dla tych, którzy chcą w bezpieczny i skuteczny sposób przerwać własny ciąg. Po okresie wieloletniego nadużywania mogą zerwać z nałogiem i rozpocząć okres abstynencji. Odtrucie stanowi pierwszy etap kompleksowego leczenia alkoholizmu i jest konieczne do rozpoczęcia właściwego leczenia.

Detoksykację poalkoholową zaleca się również osobom, których organizm jest skrajnie wycieńczony i wyniszczony długotrwałym działaniem alkoholu. Nawet jeżeli nie decydują się one na rozpoczęcie terapii uzależnienia, powinny dać swojemu ciału odpocząć i się zregenerować. Prawidłowo przeprowadzony detoks znacznie poprawia stan fizyczny, jak i psychiczny pacjenta. Poleca się go również osobom, które nie borykają się z nałogiem, ale okazjonalnie sięgają po alkohol. Jeżeli kolejnego dnia po zakrapianej imprezie odczuwają nieprzyjemne objawy kaca, nie muszą samodzielnie szukać na niego sposobów. Zwalczyć symptomy zatrucia alkoholowego, a jednocześnie nawodnić i wzmocnić organizm powinno się w profesjonalnej placówce. Tylko takie działanie gwarantuje najwyższą skuteczność i jakość wykonywanej usługi.

Kiedy detoks alkoholowy jest skuteczny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przeprowadzić detoks alkoholowy w domu, czy w szpitalu. Istnieją bowiem powszechne metody detoksykacji, dostępne od ręki w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać o tym, że tradycyjne metody zwalczania kaca nie są wystarczająco silne, by zniwelować objawy zespołu odstawiennego (AZA) czy silnego zatrucia alkoholem etylowym. Wypicie mocnej kawy, soku z cytryny, wzięcie doustnych suplementów diety, czy zastosowanie klina może wręcz pogorszyć ogólny (i tak już niedobry) stan pacjenta.

Skuteczny sposób na odtrucie alkoholowe jest tylko jeden – przeprowadzenie go w specjalistycznej placówce pod opieką członków wykwalifikowanego personelu medycznego – najlepiej jak najszybciej. Bezpieczeństwo detoksu alkoholowego zależy w głównej mierze od podejścia pacjenta oraz medyków do przeprowadzanego procesu odtruwania organizmu. W Centrum Medycznym Galmedic nad bezpieczeństwem i przebiegiem całego procesu czuwa lekarz. Pacjent może również skorzystać z pomocy i opinii psychologa czy psychoterapeuty. Często to oni pomagają podjąć choremu świadomą decyzję o rozpoczęciu kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Leczenie choroby alkoholowej

Skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego jest pierwszym etapem odtrucia. Zwykle następuje już w placówce medycznej, pod okiem specjalistów. Ponieważ organizm alkoholika może różnie zareagować na brak dostarczanej mu dotychczas substancji odurzającej, lekarze i terapeuci przygotowani są niemal na każdą ewentualność. Posiadają wiedzę, doświadczenie i umiejętności, pomagające im sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Alkoholik, który przestaje pić, często potrzebuje wsparcia w postaci farmakoterapii. Podczas detoksu alkoholowego zwykle stosuje się leki o działaniu uśmierzającym ból, przeciwwymiotnym, uspokajającym i nasennym.

Istotną częścią odtrucia organizmu jest uzupełnienie elektrolitów, które alkoholik stracił nie tylko podczas ciągów alkoholowych, ale i rozpoczętego już detoksu. Ten cel osiąga się za pośrednictwem dożylnych wlewów witaminowych. Odpowiednio skomponowane kroplówki dobiera się do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Dzięki dożylnej drodze ich podania pacjent szybko odzyskuje energię i siły witalne do walki z nałogiem. Ich składniki nie są bowiem trawione w układzie pokarmowym pacjenta, ale docierają bezpośrednio do jego krwi. Tam poprzez hemoglobinę transportowane są do wszystkich komórek i tkanek organizmu. Gdy alkoholik zostanie odtruty i zregenerowany, proponuje się mu skorzystanie z dalszych etapów terapii alkoholizmu: psychoterapii i/lub metod awersyjnych.

Zatem, czy odtrucie wystarczy, by alkoholik przestał pić? Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym, więc oczywistym jest fakt, że takie powinno być również leczenie. Dlatego też sam detoks nie jest cudownym lekiem, zmieniającym alkoholika w abstynenta. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat, konieczne jest zastosowanie wszystkich elementów kompleksowej terapii alkoholizmu.

Cena detoksu

Cena detoksu alkoholowego uzależniona jest od indywidualnego stanu pacjenta. W Centrum Medycznym Galmedic oferujemy szeroki pakiet pomocy specjalistów (3h – 600 zł, 12h – 1400 zł, 24h – 2400 zł). Koszty odtrucia obejmują nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego, ale i specjalistyczną opiekę w placówce, pełny zakres badań, farmakoterapię oraz konieczne konsultacje specjalistyczne. W indywidualnym planie terapii, który powstaje dla każdego pacjenta, koszty wykonania usługi zawsze są jasno określone. Przejście w stan abstynencji pod kontrolą lekarzy jest jednak bezcenną i bodaj najważniejszą decyzją w życiu alkoholika, który chce stać się trzeźwym.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa detoks. U niektórych pacjentów wystarczy kilkadziesiąt minut, by pozbyć się z krwiobiegu szkodliwych produktów przemiany alkoholu etylowego i uzupełnić niewielkie niedobory. Dla innych okres kilku godzin może być jeszcze niewystarczający. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia od alkoholu, ilości wypijanej substancji i długości ciągów alkoholowych. Różne organizmy mają również różną tolerancję dla alkoholu. Czas, który u innych zasieje spustoszenie, u niektórych może wywołać tylko nieliczne niedobory lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na detoks należy się jednak zgłosić najszybciej, jak to możliwe, żeby szkodliwe substancje nie zdążyły zasiać spustoszenia w organizmie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600