Czy usuwanie znamion skórnych boli?

Strona główna / Znamiona skórne / Czy usuwanie znamion skórnych boli?
czy usuwanie znamion skórnych boli

Skóra każdego z nas nie jest jednolita, a raczej upstrzona wieloma pieprzykami i innymi zmianami skórnymi. Nie zawsze jednak dodają nam uroku. Czasami mogą być sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Wówczas lekarz najczęściej zaleca usuwanie znamion skórnych, które wzbudzają jego niepokój.

Usunąć należy te znamiona, których wygląd wzbudza niepokój nie tylko nasz, ale i specjalistów. To bowiem tylko lekarz dermatolog jest w stanie ocenić charakter znamienia i ryzyko rozwoju nowotworu. Wszystko dzięki szczegółowemu badaniu dermatoskopem. Choć chirurgiczne usuwanie znamion skórnych nie boli, zabieg ten ciągle wzbudza wątpliwości i obawy u wielu pacjentów.

Rodzaje znamion

Nie wszystkie znamiona wymagają interwencji chirurgicznej. Na naszym ciele możemy dostrzec wiele zmian skórnych o różnym wyglądzie, nasyceniu barw, a co za tym idzie – różnym charakterze.

Wśród najczęściej występujących znamion wymienić należy znamiona barwnikowe, do których zaliczamy popularne pieprzyki. Powstają one w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych skóry w jednym miejscu. Widoczne jako mniejsze lub większe kropki albo plamki, mają jasnobrązowe bądź ciemne zabarwienie. Rzadko zmieniają się w stan przednowotworowy, co nie oznacza jednak, że ich obecność na ciele możemy bagatelizować. Naszą czujność powinny wzbudzać przede wszystkim atypowe znamiona barwnikowe, których wygląd często się zmienia, a nawet subiektywnie wydaje nam się czasem „podejrzany”. Usuwanie pieprzyków jest jednak częste nie tyle ze względów zdrowotnych, ile kosmetycznych.

Innymi rodzajami zmian są znamiona naskórkowe (łojotokowe i brodawkowate), które  powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. Na skutek gromadzenia się łoju i sebum na naszej skórze powstać mogą także kaszaki i znamiona przydatkowe. Groźne dla zdrowia najczęściej okazują się guzki i guzy podskórne, tłuszczaki, a najbardziej niebezpieczny – czerniak.

Bezbolesne usuwanie znamion skórnych

Jeśli zauważymy, że pieprzyk zmienił wygląd, zmiana skórna zaczęła nas boleć, swędzieć lub nagle wzrastać, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Odwlekanie w czasie wizyty u dermatologa nie sprawi, że problem zniknie sam. Wręcz przeciwnie – zmienione chorobowo znamię skórne ma największe szanse na wyleczenie, gdy diagnostyka jest szybka i sprawna. Najczęściej zalecanym sposobem leczenia takich zmian jest chirurgiczne usuwanie znamion skórnych.

Zmiany chorobowe najlepiej i najbezpieczniej jest usunąć w sposób chirurgiczny. Do przeprowadzenia zabiegu nie trzeba się wyjątkowo przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do lekarza w umówionym terminie. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Lekarz usuwa zmienione tkanki wraz z marginesem tkanek zdrowych. Zapobiega w ten sposób ponownemu narastaniu znamienia oraz jego nawrotom. Tuż po wykonaniu zabiegu pacjent może odczuwać delikatne pieczenie czy swędzenie. Związane jest ono jednak z naturalnym procesem gojenia się rany i nie powoduje znacznego dyskomfortu. Co więcej – szybko mija.

Chirurdzy wykorzystują nowoczesne techniki i rodzaje szwów, które zapobiegają powstawaniu blizn w miejscu wyciętej zmiany. Dzięki temu operowany kawałek skóry nadal pozostaje estetyczny, a po zabiegu nie ma widocznego śladu. Często zdarza się bowiem tak, że blizna jest mniej widoczna niż pieprzyk, który z tego samego miejsca usunięto. Dużą zaletą chirurgicznego usuwania znamion jest fakt, że w ten sposób nie niszczy się usuwanych tkanek. Mogą one zatem zostać poddane badaniom i ocenie histopatologicznej. Dzięki temu otrzymujemy szczegółowe informacje na temat charakteru zmiany. Jest to niezwykle istotne w przypadku istnienia podejrzenia zmiany nowotworowej.

Usuwać czy zostawić?

Na to pytanie odpowiedzieć nam może jedynie specjalista. Zwracając się po poradę dermatologiczną, zostaniemy poddani szczegółowemu badaniu. Najpierw jednak lekarz przeprowadzi z nami wywiad, by określić czynniki środowiskowe i genetyczne, które mogłyby mieć wpływ na powstanie i zmiany w wyglądzie posiadanych przez nas znamion. Za ten stan rzeczy czasami odpowiedzialne są po prostu geny  lub, przykładowo, nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie ultrafioletowe. Bez dwóch zdań usunąć należy wszelkie zmiany, które mają charakter przednowotworowy lub nowotworowy. Najczęściej dotyczy to czerniaka.

Jednak jak odróżnić znamię od czerniaka? Oprócz specjalistycznego sprzętu dermatoskopowego możemy wykorzystać w tym celu własny wzrok. Czasami wystarczy baczna i uważna obserwacja własnego ciała. Do oceny ryzyka zezłośliwienia zmiany skórnej wykorzystuje się 5 kryteriów (ABCDE). Należy określić, czy znamię jest A – asymetryczne, B – niejednolitej barwy, C – czerwone lub czarne, D – dużych rozmiarów i E – ewoluuje w sposób dynamiczny lub wręcz agresywny. Jeśli zauważymy któreś z tych niepokojących objawów, powinno nas to skłonić do szybkiej diagnostyki w gabinecie dermatologa.

Ponieważ usuwanie znamion skórnych jest bezbolesne i obarczone praktycznie minimalnym stopniem ryzyka, pacjenci coraz częściej decydują się na jego przeprowadzenie również ze względów czysto estetycznych. Gdy znamię znajduje się w miejscu niekomfortowym, przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, odstaje, odbarwia się lub narażone jest na częste uszkodzenia – również warto rozważyć wykonanie zabiegu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600