Znamiona skórne pod kontrolą – kiedy wyciąć zmianę?
Znamiona skórne należy systematycznie kontrolować, by zapobiegać rozwojowi groźnych chorób. W zaawansowanym stadium swojego rozwoju mogą one dotyczyć bowiem nie tylko tkanki skórnej, ale obejmować wszystkie układy i narządy. Rozwój nowotworu złośliwego skóry (czerniaka) wpływa znacząco na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i nie rokuje pozytywnie. Dlatego też na pierwszym miejscu obecnie stawia się w dermatologii prewencję.
Systematycznej oceny tego, czy znamiona skórne, znajdujące się na naszym ciele, nie zmieniają się w chorobę, może dokonać specjalista. Jednak nie z każdym pieprzykiem należy od razu zgłaszać się do lekarza. Samodzielnie również jesteśmy w stanie zauważyć większość niepokojących objawów. Wystarczy systematyczna i dokładna samokontrola.
Samokontrola
Nawet w domowym zaciszu możliwe jest rzeczowe zbadanie i obserwacja zmiany skórnej. Wystarczy dobrze ustawione oświetlenie lub światło słoneczne i lusterko albo pomoc bliskiej osoby. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy bowiem obejrzeć swoją skórę, kawałek po kawałku, by móc stwierdzić, że żadne ze znamion nie zmieniło swojego wyglądu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy z ich strony, należy niezwłocznie skonsultować ich stan z lekarzem. Nie warto porównywać wyglądu własnych zmian skórnych z fotografiami znalezionymi w Internecie. Nic nie zastąpi tu bowiem opinii specjalisty. Gwarancję prawidłowej oceny charakteru znamienia daje jedynie badanie histopatologiczne lub dokładne jej obejrzenie w powiększeniu.
Gdy u pacjenta stwierdzono dużo zmian barwnikowych, a więc takich, które bogate są w melaninę, zaleca się mu kontrolę lekarską co 3 miesiące. W takim przypadku można szybko wychwycić moment zmiany charakteru znamienia na chorobowy. Zwłaszcza atypowe znamiona barwnikowe i tzw. brzydkie kaczątka mogą szybko przerodzić się nawet w stan przednowotworowy. Pacjent może również samodzielnie zminimalizować ryzyko przemiany zmiany skórnej w groźną chorobę. Powinien w tym celu unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (zarówno pochodzące z promieni słonecznych, jak i sztucznych źródeł). Niewskazane jest ponadto uszkadzanie znamion, ich drapanie, ścieranie i narażanie na nadmierny ucisk.
Znamiona skórne – kiedy wyciąć?
Podejrzane znamiona skórne należy wyciąć bez zbędnej zwłoki. Ich chirurgiczne usunięcie zaleca się zawsze w przypadku podejrzenia nierokującej diagnozy. Ze względu na mnogość i różnorodność typów zmian skórnych, nie zawsze podczas badania podmiotowego możliwe jest konkretne określenie ich charakteru. W celu wykonania szczegółowej diagnostyki i profilaktyki rozwoju czerniaka zaleca się chirurgiczne usuwanie znamion wraz z badaniem histopatologicznym.
Pacjenci zastanawiają się często nad tym, które znamiona można usuwać chirurgicznie. Lekarze są w stanie tą metodą poradzić sobie z niemal każdą zmianą skórną, bez względu na jej rozległość czy lokalizację. Również te, które nie mają cech chorobowych, a stanowią defekt kosmetyczny, usuwa się często za pomocą skalpela. Nie trzeba obawiać się blizny pozostającej po wykonaniu zabiegu. Jest ona tak niewielka, że swoimi rozmiarami rzadko przewyższa wycięte znamię. Co więcej, operator dba o wykonanie takiego nacięcia, które będzie estetyczne i naturalne oraz jak najmniej widoczne.
Ze względów kosmetycznych wycina się głównie te znamiona, które narażone są na otarcia i podrażnienia. Częste i liczne uszkodzenia zmian skórnych sprzyjają bowiem rozwojowi nie tylko infekcji, ale innych chorób skóry, z nowotworem złośliwym włącznie. Pacjentów męczy konieczność zachowania nadmiernej ostrożności podczas kąpieli, depilacji czy ubierania. Nic więc dziwnego, że zabieg równie często podejmuje się ze względów estetycznych, co zdrowotnych.
Chirurgiczne usuwanie znamion – profilaktyka czerniaka
Bezpieczne usuwanie znamion skórnych powinno być przeprowadzone przez doświadczonego chirurga. Jego działania gwarantują najwyższą jakość świadczonej usługi i zapobiegają występowaniu nawrotów. Chirurgia stosowana jest najczęściej jako środek prewencyjny, zapobiegający ewentualnemu rozwojowi czerniaka. Zwłaszcza jeżeli do lekarza zgłasza się pacjent, który zauważył choć jedno z kryteriów rozwoju tego nowotworu złośliwego skóry (ABCDE). Kuracjuszy uczula się na to, że znamię nie powinno rosnąć, wykazywać cech asymetrii czy nieregularności i znacznej ewolucji. Każda zmiana w wyglądzie nawet niewielkiego i niepozornego pieprzyka może okazać się tą decydującą dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jest to procedura mało inwazyjna, którą wykonuje się bez narkozy – wyłącznie w znieczuleniu miejscowym (regionalnym) pacjenta. Po przygotowaniu pola operacyjnego i upewnieniu się o gotowości pacjenta operator wykonuje niewielkie nacięcie na jego skórze. Obejmuje tym samym całość znamienia, wycinając je wraz z dwumilimetrowym marginesem zdrowej skóry. Pobrany wycinek umieszcza w przygotowanej fiolce i przeznacza do laboratorium, gdzie analitycy wykonują badanie histopatologiczne. Ranę następnie zaszywa się za pomocą szwów. Konieczne jest ich zdjęcie po upływie 10-14 dni po zabiegu.
Dodaj komentarz