Kroplówki witaminowe czy suplementacja doustna? Co działa lepiej?

Strona główna / Kroplówki witaminowe / Kroplówki witaminowe czy suplementacja doustna? Co działa lepiej?
kroplówki witaminowe czy suplementacja doustna

Decydując się na przyjmowanie leków bez recepty oraz suplementów diety, spodziewamy się szybkich rezultatów możliwych do osiągnięcia tanim kosztem. Nie jest to jednak realne. Ceny suplementów stale rosną, a ich dopuszczalna dawka pozwala jedynie na uzupełnienie niewielkich niedoborów. Doustnie przyjmowane środki farmakologiczne nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego w wystarczającej ilości. Dlatego też coraz częściej wybieraną formą suplementacji są dożylne kroplówki witaminowe.

Suplementacja doustna odchodzi powoli do lamusa z kilku względów: niewygoda stosowania, rosnące ceny środków, ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych w wyniku długotrwałego ich stosowania, niewystarczająca dawka. Kroplówki witaminowe umożliwiają ograniczenie większości z tych wad. Dzięki dożylnej formie podania docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Dostarczają mu zatem maksymalną dawkę niezbędnych substancji.

Kroplówki witaminowe – działanie

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak kroplówki działają na organizm, należy najpierw zastanowić się nad rolą elektrolitów i witamin w naszym organizmie. Każdy pierwiastek, minerał i inna odżywcza substancja znajdująca się w krwiobiegu ma bowiem swoją funkcję i pełni określoną rolę w organizmie. Wspomaganie pracy układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, mięśni, zmysłów – to tylko niektóre z nich. Jeżeli którejkolwiek z substancji zabraknie, organizm odpowiada na ten stan za pośrednictwem określonych objawów. Najczęściej wymienianymi przez pacjentów objawami niedoboru elektrolitów są: zmęczenie, osłabienie organizmu, drżenie mięśni, kołatanie serca, nadwrażliwość, nadmierna podatność na stres. Stan ten szybko i skutecznie zwalczają wlewy witaminowe.

Swoją skuteczność zawdzięczają przede wszystkim drodze podania. Trafiając do żyły obwodowej, substancje zawarte w kroplówce omijają bowiem całą drogę pokarmową człowieka. Nie są trawione, zatem ich skład pozostaje niezmieniony. W takiej formie docierają wraz z hemoglobiną do wszystkich komórek ciała. Kroplówki witaminowe o odpowiednio dobranym składzie szybko podnoszą poziom elektrolitów, przywracając równowagę wodno-elektrolitową całego organizmu.

Suplementacja elektrolitów za pomocą kroplówek witaminowych dostępna jest dla każdego. Korzystają z niej głównie osoby narażone na nadmierny wysiłek (zarówno psychiczny, jak i fizyczny), stres, przemęczenie, ale też te, które chcą się odmłodzić, schudnąć, zregenerować organizm, nawodnić go, a nawet pozbyć się objawów… kaca!

Starannie wyselekcjonowany skład

Kroplówki witaminowe dostępne w Centrum Medycznym Galmedic zawierają w swoim składzie jedynie bezpieczne i dopuszczone do sprzedaży w Polsce substancje lecznicze oraz odżywcze. W zależności od swojego przeznaczenia, zawierają one podstawowe pierwiastki i makro- oraz mikroelementy. Zwykle ich nośnikiem podstawowym jest glukoza, która pomaga w rozpuszczeniu się witamin i minerałów oraz ich dotarciu do wszystkich tkanek. W większości kroplówek obecny jest sód, potas, wapń, magnez i witaminy z grupy B. To one mają bowiem największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zwłaszcza magnez w kroplówce witaminowej jest pożądany przez znaczną większość pacjentów – wspomaga pracę układu nerwowego, krążenia oraz mięśniowo-szkieletowego.

Skład wlewu dostosowuje się zawsze do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Podczas gdy doustne suplementy diety przyjmujemy zwykle bez żadnej konsultacji, przed podaniem kroplówki powinniśmy wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi. Niezaprzeczalną zaletą kroplówek witaminowych jest możliwość zawarcia w nich dużej ilości witamin i minerałów w wysokim stężeniu. Praktycznie nie jest to możliwe do osiągnięcia w przypadku suplementów przyjmowanych przez pacjentów doustnie. Kroplówkę wystarczy natomiast przyjąć jednorazowo lub raz w tygodniu przez miesiąc, by odczuć spektakularne efekty. Są one bowiem widoczne już po kilkunastu minutach od momentu zakończenia infuzji. Niektórzy pacjenci odczuwają znaczną poprawę nastroju i samopoczucia już podczas trwania zabiegu.

Moda czy potrzeba zdrowotna?

W Polsce co rusz powstają nowe kliniki witaminowe. To tzw. drip bary, czyli miejsca, które specjalizują się w przeprowadzaniu dożylnej terapii witaminowej. Jeszcze kilka lat temu z ich usług korzystali głównie celebryci. To oni zapoczątkowali w Polsce pewnego rodzaju modę na dożylne uzupełnianie elektrolitów. Obecnie wlewy witaminowe nie są już postrzegane jako rozwiązanie dla elit. Dostępne są na każdą kieszeń. Ich cena nie jest wygórowana, a działanie niezwykle szybkie i skuteczne. Biorąc pod uwagę wyniki badań dotyczących zdrowia i samopoczucia Polaków, mówiące m.in. o znacznych niedoborach witaminy D3 wśród naszych rodaków, nie należy traktować dożylnych wlewów witaminowych jedynie w kategoriach mody. Starannie dobierając odpowiedni dla potrzeb pacjenta skład, lekarze i specjaliści przyczyniają się do znacznej poprawy jego stanu zdrowia, a nawet wspomagają leczenie niektórych chorób przewlekłych.

Koktajl witaminowy na stres, kuracja odchudzająca, odmładzająca, regenerująca, hamująca objawy kaca – to tylko niektóre z możliwości, jakie dają nam wlewy witaminowe. Wobec tego nie wydaje się dziwne, że coraz większa ilość pacjentów interesuje się dożylnym sposobem suplementacji elektrolitów. Ambulatoryjne punkty infuzji witaminowych są ogólnodostępne, dlatego też cieszą się rosnącym powodzeniem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600