Kroplówki witaminowe – czym są i jak działają na organizm?

Strona główna / Kroplówki witaminowe / Kroplówki witaminowe – czym są i jak działają na organizm?
kroplówka witaminowa

Coraz częściej stosowaną odmianą popularnych kroplówek są kroplówki witaminowe. Ich działanie opiera się na bezpośrednim i szybkim dostarczeniu do organizmu witamin oraz substancji mineralnych. Mimo iż kroplówki kojarzą się nadal z hospitalizacją, coraz częściej obecne są również w środowisku domowym.

Kroplówki witaminowe

Kroplówki witaminowe to podawane w sposób dożylny koktajle witaminowe, które dostarczają organizmowi wszelkich substancji odżywczych potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Koktajle witaminowe w swoim składzie zawierają najczęściej szereg witamin w łatwo przyswajalnej formie. Są one bowiem rozpuszczone w odpowiedniej substancji, która niejednokrotnie wzmaga ich działanie. Oprócz witaminy A, B, C, D i E, w kroplówkach witaminowych znajduje się także kwas foliowy, potas, magnez, wapń, sód czy biotyna.

Kroplówki witaminowe zaczynają wypierać z rynku powszechne suplementy diety, stosowane dotąd w tym samym celu co wlewy. Ponieważ suplementy przyjmowane są najczęściej w postaci doustnych preparatów, ich wchłanialność i skuteczność działania określa się jako niższą niż kroplówek. Koktajle witaminowe podawane są w sposób dożylny, trafiając bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta, co powoduje szybsze wchłanianie substancji odżywczych.

Wlewy witaminowe

Wlewy witaminowe wykonuje się zarówno w środowisku domowym, jak i warunkach ambulatoryjnych. Coraz częściej można je również spotkać w gabinetach i laboratoriach kosmetycznych, a także w nowo powstających barach i klinikach witaminowych. Ogólne wlewy witaminowe najczęściej stosuje się również w okresie zimowym, gdy wzrasta ryzyko infekcji, a ogólna odporność organizmu słabnie. Są one wtedy traktowane jako pomoc w osiągnięciu lepszego samopoczucia, podwyższenia energii życiowej.

Koktajl witaminowy stosowany jest także z powodzeniem w przypadku niwelowania objawów zatrucia alkoholowego. Dzięki bezpośredniej drodze podania, szybko przeciwdziałają i osłabiają takie objawy jak: znużenie, mdłości, zawroty głowy, bóle głowy, dolegliwości żołądkowe. Ponadto, dzięki najczęściej stosowanemu we wlewach witaminowych roztworowi soli fizjologicznej, wspierają one odżywienie organizmu. Prawidłowy poziom odżywienia i nawodnienia zapewnia dostarczana we wlewach witaminowych glukoza.

Wlewy witaminowe najczęściej wykonuje się do wenflonu lub motylka umieszczonego na przedramieniu, lub w zgięciu łokciowym pacjenta. Wkłucie powinien wykonać specjalista, który w odpowiedni sposób poinstruuje również o konieczności zachowania szczególnej higieny i ostrożności w obrębie wkłucia. Podanie kroplówki trwa około 30 minut, które pacjent każdorazowo spędzić powinien w miłej, komfortowej atmosferze. Jest to bardzo ważne – duża część pacjentów określa cały proces jako formę relaksu i oderwania od codziennego pędu. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, jak zaczerwienienie skóry, nadmierny świąd, reakcja alergiczna, ból i pieczenie, niezbędna staje się konsultacja z wykwalifikowanym personelem medycznym. Najczęściej wtedy rezygnuje się z dożylnego podawania roztworu witaminowego na rzecz doustnych suplementów diety. Bezpośrednim przeciwwskazaniem do stosowania wlewów witaminowych jest również ciężka choroba psychiczna potencjalnego pacjenta.

Pierwsze efekty stosowania kroplówek witaminowych widoczne są już po jednorazowym zabiegu, ale najczęściej wykonuje się serię od 3 do 5 takich terapii. Efekt i jego trwałość zależy od kilku czynników. Wśród nich jako najbardziej decydujące wymienia się: wiek pacjenta, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, narażenie na stres, stopień wyeksploatowania organizmu, stosowanie używek.

Koktajl witaminowy

Głównym celem działania koktajli witaminowych jest wzmocnienie organizmu, zapewnienie energii i witalności, a także poprawa ogólnych parametrów laboratoryjnych. Ponadto, kroplówki witaminowe zapobiegają odwodnieniom i poważnym zaburzeniom w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu człowieka. Jako dodatkowe właściwości koktajlu witaminowego podaje się wspomożenie organizmu w okresie rekonwalescencji po różnego rodzaju zabiegach i operacjach oraz przyspieszenie procesu gojenia tkanek.

Równie często jednak właściwości odżywcze i regenerujące koktajli witaminowych stosuje się w przypadku osób nadmiernie spożywających alkohol. Substancja odurzająca, jaką jest alkohol, powoduje w organizmie człowieka szereg zmian. Do nich zalicza się również zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej, które trwając przez dłuższy czas, mogą powodować poważne dolegliwości. Brak dostarczenia substancji mineralnych do organizmu skutkuje najczęściej drżeniem mięśni, objawami neurologicznymi, zawrotami głowy, doprowadzić może jednak nawet do uszkodzeń wielonarządowych.

Szybka reakcja w postaci podania wlewu witaminowego pozwala zapobiec szeregowi komplikacji związanych z nadużywaniem alkoholu. Przede wszystkim, działając nawadniająco oraz silnie regenerująco, koktajle witaminowe pozwalają zapobiegać kolejnym niedoborom substancji mineralnych. Substancje odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i współdziałania wszystkich jego układów.

Owoce

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600