Niskie libido, czyli brak ochoty na seks, to zjawisko, które może wystąpić okresowo lub przybierać postać stanu stałego. Zwykle pogłębia się wraz z upływem lat, prowadząc do złożonych zaburzeń natury seksualnej, a nawet psychicznej. Siła popędu seksualnego u kobiet i mężczyzn jest różna i zmienna. Ponieważ występuje wiele czynników, mających wpływ na jego poziom warto wiedzieć, co go obniża oraz jak podnieść libido, by cieszyć się satysfakcjonującym życiem intymnym. Niektórzy wspomagają się domowymi sposobami, inni zwracają się po pomoc do lekarzy (w tym również seksuologów). Jednym ze skutecznych rozwiązań tego rodzaju trudności może być dożylna suplementacja pod postacią kroplówki witaminowej.
Bez odpowiedniej suplementacji składników odżywczych i witamin możemy odczuwać wiele niepokojących i nieprzyjemnych dolegliwości ze strony niemal wszystkich układów. Niedobory makro- i mikroelementów to skutki przyspieszonego tempa naszej obecnej codzienności. Złe samopoczucie uwidacznia się zwykle nie tylko w naszym samopoczuciu, ale również w kondycji włosów, skóry i paznokci. Niekorzystnie wpływa również na wrodzoną siłę i witalność oraz popęd seksualny, czyli poziom libido. Coraz częściej poszukujemy zatem u specjalistów podpowiedzi, jak podnieść libido?
Spis treści:
Brak ochoty na seks – czynniki wpływające na poziom libido – kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jak podnieść libido?
Libido to powszechne określenie popędu seksualnego, naturalnej, fizjologicznej potrzeby każdego organizmu. Poziom popędu seksualnego różni się jednak ze względu na oczekiwania płynące ze współżycia seksualnego, poziom i rodzaj potrzeb oraz częstotliwość odbywania aktu intymnego. Zastanawiając się nad tym, jak podnieść libido, należy w pierwszej kolejności pochylić się nad czynnikami, które mogą wpływać na spadek jego poziomu. To przede wszystkim różnice fizyczne i psychiczne pomiędzy partnerami obu płci. Spory odsetek pacjentek i pacjentów zmaga się z ograniczeniami fizycznymi, psychicznymi, a nawet zdrowotnymi, utrudniającymi im podjęcie satysfakcjonujących aktów seksualnych. Zmniejszone libido należy zatem rozpatrywać osobno ze strony damskiej i męskiej.
Wśród czynników wpływających na poziom libido i pożądanie wymienia się przede wszystkim podłoże psychologiczne, kondycję relacji, wiek pacjentów, zmiany hormonalne w organizmie, leki, styl życia, przyczyny zdrowotne, niektóre choroby przewlekłe. Jak podnieść libido i kiedy skonsultować się z lekarzem? Ponieważ ograniczenie lub brak popędu seksualnego opisano w klasyfikacji ICD-10 jako zespół obniżonego popędu seksualnego (hipolibidemia), stan ten podlega leczeniu i terapii. To jedna z dysfunkcji seksualnych o charakterze nawracającym lub przewlekłym. Jej leczenie opiera się głównie na zastosowaniu farmakoterapii i psychoterapii.
Spadek libido u kobiet – czynniki hormonalne, emocjonalne i zdrowotne a przyjemność z seksu u kobiet
Spadek libido u kobiet może być związany głównie z kwestiami emocjonalnymi i psychologicznymi. Obciążenie obowiązkami (zarówno domowymi, jak i zawodowymi), niekorzystne relacje z domownikami i/lub partnerem, niskie poczucie własnej wartości, kobiecości i seksualności – to tylko niektóre z nich. Zmniejszone libido u kobiet może wynikać również m.in. z zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza w okresie menopauzy, ciąży czy laktacji. Nie bez znaczenia jest ilość przebytych ciąż czy porodów (zarówno siłami natury, jak i drogą cięcia cesarskiego). Istotne dla poziomu libido u kobiet są również zabiegi chirurgiczne. To np. mastektomia lub histerektomia, które w sposób bezpośredni wpływają na pogorszenie wizerunku własnego ciała.
Wraz z wiekiem u kobiet mogą wystąpić również schorzenia przewlekłe utrudniające podejmowanie satysfakcjonujących zbliżeń seksualnych. To głównie inkontynencja, czyli trudności z nietrzymaniem moczu, częste infekcje intymne, suchość pochwy, endometrioza, mięśniaki macicy. Nie tylko choroby narządów płciowych mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać kobietom osiągnięcie satysfakcji seksualnej. To również zaburzenia metaboliczne (cukrzyca), choroby układu krążenia (niewydolność krążenia krwi, nadciśnienie tętnicze), choroby zwyrodnieniowe stawów. Współżycie i osiągnięcie orgazmu utrudniają też choroby nerek, zaburzenia psychiczne, ogólne osłabienie organizmu na skutek niedoborów (np. cynku, magnezu, żelaza).
Jak zwiększyć libido u kobiet?
Jak podnieść libido u kobiet? Wśród znanych domowych sposobów wymienia się przede wszystkim stosowanie afrodyzjaków (czekolady, truskawek, owoców morza) i suplementacji ziołowej. Zwiększyć poziom libido można poprzez stosowanie wyciągów z korzenia maca (żeń-szeń peruwiański) i żeń-szenia właściwego. To substancje, które najczęściej występują w suplementach na libido przeznaczonych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Znany jest także buzdyganek lub ashwagandha. Oprócz wymienionych środków ziołowych warto zadbać też o odpowiednią atmosferę i nastrój przed zbliżeniem. Pomocna może okazać się wspólna kąpiel, medytacja, słuchanie muzyki, relaksujący masaż. Istotne jest zaangażowanie obu stron. O zdrowie i przyjemność seksualną zadbamy również, stosując odpowiednie lubrykanty.
Libido u mężczyzn – jak zwiększyć popęd seksualny? Niskie libido a potencja
Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak podnieść libido, należy poznać potrzeby obojga partnerów. Przyczyny niskiego libido mogą być różnorodne. Z tego względu nie istnieje jeden uniwersalny sposób na to, by szybko je poprawić. Problem niskiego libido dotyczy bowiem nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. W ich przypadku istotny jest przede wszystkim wiek. Wraz z upływem lat dochodzi do zaburzeń erekcji, przerostu prostaty lub niskiego poziomu testosteronu. Spada też produkcja hormonów płciowych. Andropauza jest jedną z głównych przyczyn spadku libido u mężczyzn. Brak libido prowadzi do ograniczenia aktywności seksualnej.
Brak ochoty na współżycie seksualne u mężczyzn może wynikać także z braku akceptacji wyglądu własnego ciała. Męskie libido spada zwykle po niektórych zabiegach (np. ginekomastii) lub zastosowaniu wybranych leków. Niektórzy mężczyźni odczuwają ponadto stres i napięcie emocjonalne związane z zapewnieniem odpowiednio wysokiego poziomu satysfakcji seksualnej drugiej stronie podejmowanego aktu seksualnego.
Jak podnieść libido? Dożylna suplementacja sposobem na zwiększenie libido u kobiet i mężczyzn
Skutecznym sposobem na leczenie spadku libido jest zastosowanie witaminowej kroplówki libido. W swoim składzie zawiera ona jony podstawowych pierwiastków: sód, potas, wapń i magnez. Jej zastosowanie wpływa pozytywnie na przywrócenie równowagi hormonalnej oraz wodno-elektrolitowej. Substancje odżywcze wspomagają układ w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu u mężczyzn oraz estrogenów i progesteronu u kobiet. Magnez w kroplówce witaminowej pobudza system nerwowy do wzmożonej pracy, dba o prawidłową pracę serca, układu oddechowego i krwionośnego. W przypadku suplementacji korzystny wpływ na libido widoczny jest szczególnie u pacjentów z zaburzeniami erekcji, podejmujących wzmożoną aktywność fizyczną, niestosujących zróżnicowanej diety, u kobiet w okresie menopauzy, stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne, z zaburzeniami poziomu hormonów płciowych.
Jak podnieść libido niezależnie od przyczyny jego niskiego poziomu? Zastosowanie dożylnych wlewów witaminowych pozwala na szybkie ograniczenie skutków niedoborów substancji odżywczych. Co za tym idzie, przywraca naturalną witalność i energię organizmu. Poprawia potencję, zwiększa poziom jakości życia seksualnego, wyrównuje zaburzenia hormonalne i wpływa na poziom pożądania seksualnego. Przed zastosowaniem dożylnych wlewów witaminowych warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze optymalną dawkę i skład kroplówki witaminowej do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Suplementacja elektrolitów za pomocą kroplówek witaminowych jest całkowicie bezpieczna i mało inwazyjna. Wymaga jedynie wykonania wkłucia dożylnego i infuzji płynów do wnętrza układu krwionośnego. Substancje odżywcze trafiają zatem bezpośrednio do krwiobiegu, odżywiając tkanki i komórki organizmu, bez podlegania procesowi trawienia.
Zostaw swój komentarz