Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. Dzięki jego zbilansowanej ilości możliwe jest utrzymanie prawidłowego poziomu równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Jest niezbędny w procesie spalania białek i węglowodanów. Dotlenia mózg, wspiera prawidłową pracę mięśni. Każda utrata potasu może zaburzać równowagę kwasowo-zasadową i zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń pracy układu krążenia, w tym mięśnia sercowego. Niedobór potasu, czyli zbyt niski stan pierwiastka we krwi człowieka prowadzi do występowania szeregu objawów, w tym również neurologicznych. Niskie stężenie potasu może być trudne do zauważenia w przypadku niektórych pacjentów. Zdarza się bowiem, że pozostaje bezobjawowy przez dłuższy czas.
Niedobór potasu w nomenklaturze medycznej określany jest mianem hipokaliemii. Przyczyn występowania tego stanu jest wiele. Zależą one przede wszystkim od stanu zdrowia człowieka oraz prowadzonego przez niego trybu życia. Stężenie potasu w surowicy krwi wykrywa się w badaniu krwi lub moczu. Nieleczony niedobór może prowadzić do upośledzenia sposobu funkcjonowania układu nerwowego i mózgu człowieka. Niezwykle istotna jest suplementacja tego pierwiastka, gdyż z ludzkiego organizmu wypłukuje się on z moczem i potem.
Spis treści:
Niedobór potasu – jakie są przyczyny niskiego poziomu potasu w organizmie?
Niedobór potasu może wynikać z prowadzonego trybu życia lub stanowić konsekwencję trudności zdrowotnych. Zbyt niski stan tego pierwiastka w surowicy krwi człowieka stwierdza się przede wszystkim u osób zmagających się z otyłością, chorobami metabolicznymi (zwłaszcza cukrzycą), niedrożnością jelit czy nadciśnieniem tętniczym. To stan, który często towarzyszy uzależnieniu od alkoholu, biegunkom lub wymiotom, rozległym oparzeniom oraz niedoborowi magnezu. Jeżeli mowa o diecie, nieprawidłowa podaż potasu może wynikać z nadmiernego spożycia soli, kawy lub herbaty. Ponadto stosowania diet odchudzających i niskopotasowych, przyjmowania leków moczopędnych i przeczyszczających oraz nasercowych. Człowiek traci potas również z elektrolitami, które wydala podczas aktywności fizycznej.
Zbyt niski poziom potasu towarzyszy m.in. schorzeniom nerek, niewydolności serca, kory nadnerczy, marskości wątroby i zespołowi Cushinga. Zazwyczaj krótkotrwałe zaburzenia stężenia tego pierwiastka w krwi człowieka nie są niebezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym, że nieleczona i przewlekła hipokaliemia może prowadzić do wystąpienia powikłań zdrowotnych groźnych nawet dla życia człowieka. Wśród nich wymienia się m.in. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia. Nie należy zatem bagatelizować żadnych niepokojących objawów i w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Hipokaliemia, czyli niedobór potasu – objawy niedoboru potasu
Objawy niedoboru witamin i pierwiastków organizmie człowieka są różnorodne i zależą przede wszystkim od rodzaju brakującej substancji. W początkowym stadium niedobór potasu nie zawsze staje się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Czasami przebiega bezobjawowo, przez co staje się szczególnie niebezpieczny nawet dla młodych osób. Wśród objawów zbyt niskiego stężenia potasu w organizmie wymienia się przede wszystkim ogólne osłabienie, wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, upośledzenie funkcji nerwów obwodowych i skurcze mięśni. Pacjenci zauważają ponadto zaburzenia równowagi, zmiany nastroju i zaburzenia psychiczne, uczucie mrowienia i drętwienia w różnych częściach ciała. To także trudności ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem oraz wykonywaniem niektórych złożonych zadań (zwłaszcza zawodowych).
Prawidłowy poziom potasu we krwi umożliwia poprawne przewodnictwo elektryczne mózgu, transmisję nerwową, transport serotoniny i prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Niedostateczna podaż potasu może prowadzić do powstawania złożonych zaburzeń psychicznych, w tym również stanów lękowych, bezsenności i myśli rezygnacyjnych wraz z epizodami depresyjnymi.
Czy niskie stężenie potasu we krwi wymaga leczenia?
Niedobór potasu w organizmie może być stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Z tego względu wymaga zastosowania odpowiednio dobranego postępowania terapeutycznego. Leczenie hipokaliemii polega przede wszystkim na dożylnej suplementacji potasu. Przed rozpoczęciem stosowania wlewów witaminowych należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Podczas niej lekarz weryfikuje wskazania do kroplówek i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Ocenia również ogólny stan zdrowia pacjenta i dobiera indywidualny skład koktajlu wzmacniająco-energetycznego czy nawadniającego. W przypadku niektórych pacjentów konieczna jest również ocena prawidłowego sposobu wchłaniania i wydalania potasu z moczem.
Częste jest równoczesne stosowanie potasu i magnezu w kroplówce witaminowej. Wlewy dożylne to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uzupełnianie niedoboru potasu oraz leczenie konsekwencji tego stanu. Nawet znaczny niedobór potasu można wyeliminować dzięki drodze podania suplementacji kroplówkami witaminowymi. Podaż potasu z pokarmami czy doustnymi suplementami diety nie zawsze jest efektywna. Wystarczającą ilość potasu, ograniczającą objawy hipokaliemii, dostarczymy organizmowi niemal wyłącznie drogą dożylną. Składniki kroplówki witaminowej docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Nie ulegają procesowi trawienia, dzięki czemu ich wchłanialność jest niemal równa 100%. Skład wlewu zawiera optymalny zestaw minerałów i witamin, zapewniających wysoką kondycję organizmu. Dzięki suplementacji możliwe staje się zatem pozostawanie w dobrym zdrowiu i stanie psychofizycznym nawet podczas wykonywania stresujących i obciążających obowiązków codziennych.
Naturalne źródła potasu a suplementy – leczenie niedoboru potasu
Skuteczność kroplówek witaminowych jest wysoka. Nie dziwi zatem coraz powszechniejsze ich stosowanie wśród różnorodnych grup pacjentów. Prawidłowe stężenie potasu w naszym organizmie w niektórych przypadkach można osiągnąć również dzięki stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Zbyt małą ilość pierwiastka można szybko podnieść dzięki spożyciu roślin strączkowych, warzyw (zwłaszcza szpinaku, brokułów, marchwi, ziemniaków, buraków), świeżych i suszonych owoców, pestek i nasion. Sporo pierwiastka znaleźć można w kaszy gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, ryżu brązowym, mięsie, kakao, płatkach owsianych, pszennych i żytnich. Potas zawierają ponadto otręby pszenne, awokado, rodzynki i liście pietruszki.
Czy nadmiar potasu może zaszkodzić?
Zarówno niedobór potasu, jak i jego nadmiar może zaszkodzić. Z tego względu suplementacja elektrolitów i innych substancji odżywczych zawsze powinna przebiegać pod okiem i ze wsparciem specjalistów. Skład każdej kroplówki witaminowej oferowanej w Centrum Medycznym Galmedic jest starannie wyselekcjonowany i dobrany w taki sposób, by optymalnie odpowiadać potrzebom każdego pacjenta. Zbyt wysoka podaż suplementów potasu może prowadzić do dalszego osłabienia organizmu i porażenia mięśni oraz zaburzeń pracy serca.
Zostaw swój komentarz