Co po odtruciu alkoholowym? Kilka słów na temat kompleksowej terapii alkoholizmu

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Co po odtruciu alkoholowym? Kilka słów na temat kompleksowej terapii alkoholizmu
Co po odtruciu alkoholowym

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, co po odtruciu alkoholowym będzie działo się z ich ciałem i psychiką. Oddziaływania terapeutyczne są bowiem uznawane za skuteczne jedynie wtedy, gdy utrzymują się długofalowo i skutkują utrzymaniem stanu abstynencji przez alkoholika. Tuż po detoksykacji, a nawet jeszcze w jej trakcie, pacjenta zapoznaje się zatem z dodatkowymi możliwościami wsparcia leczenia choroby alkoholowej. Są nimi głównie: psychoterapia alkoholizmu, wsparcie grup AA, zastosowanie metod awersyjnych i farmakologii, w tym głównie wszywki alkoholowej znanej również jako Esperal. Wiele z nich można rozpocząć równocześnie z detoksykacją. Takie działanie zwiększa skuteczność odtrucia alkoholowego, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia nawrotu alkoholizmu u pacjenta leczonego w sposób kompleksowy.

Jeżeli chodzi o to, co po odtruciu alkoholowym czeka pacjenta, zwykle kieruje się go na drugi etap leczenia odwykowego. Jest nim psychoterapia. Jego organizm jest bowiem oczyszczony, a on sam znajduje się w stanie trzeźwości. Może zatem podejmować świadome decyzje dotyczące dalszych oddziaływań terapeutycznych. Istotne jest, że w specjalistycznych placówkach medycznych pacjent angażowany jest w długotrwały proces terapeutyczny jeszcze podczas detoksykacji. Dzieje się tak jednak wyłącznie w przypadku chorych uzależnionych. Jeżeli pacjent nie zmaga się z konsekwencjami choroby alkoholowej, a zgłasza się na detoks wyłącznie po jednorazowym nadużyciu substancji odurzającej, jego stan nie wymaga zaawansowanych działań wieloetapowych.

Wskazania do detoksykacji

Negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest bezdyskusyjny. Stosowany zwłaszcza w nadmiarze i długotrwale powoduje wystąpienie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości określanych mianem zatrucia alkoholowego. Powszechne objawy kaca, zespołu odstawiennego i głodu alkoholowego są na tyle uciążliwe, że to w przypadku ich wystąpienia pacjenci decydują się zwykle na rozpoczęcie procesu detoksykacji organizmu. To, co po odtruciu alkoholowym czuje chory, to zwykle ulga, znaczna poprawa samopoczucia i przypływ sił witalnych. Za pośrednictwem detoksu niweluje się również zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu, choć tymi zajmuje się głównie psychoterapia.

Z odtrucia alkoholowego mogą zatem skorzystać osoby, u których stwierdzono uzależnienie od alkoholu, ale również i te, które nie zmagają się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą alkoholizm. Nawet objawy powszechnego kaca można szybko zniwelować za pośrednictwem odtrucia alkoholowego, a zwłaszcza stosowanych podczas niego kroplówek witaminowych.

Przebieg odtrucia alkoholowego

Odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic traktowane jest jako element kompleksowej terapii alkoholizmu. Bez względu jednak na powód, z jakim pacjent zgłasza się do placówki, każde oddziaływanie terapeutyczne poprzedza się dokładną diagnostyką jego stanu. Dopiero po wykonaniu szczegółowych badań kontrolnych oraz wywiadu lekarskiego można przejść do kolejnych etapów detoksykacji organizmu chorego.

W placówce pacjent przebywa w prywatnym pokoju z dostępem do łazienki. Takie warunki zapewniają mu maksymalny poziom komfortu i dyskrecji. Personel pielęgniarski niemal natychmiast po przerwaniu ciągu alkoholowego osoby uzależnionej umieszcza w jej żyle obwodowej wenflon. Za jego pośrednictwem bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta docierają niezbędne substancje odżywcze i elektrolity oraz energetyczna glukoza. Działanie kroplówek witaminowych polega głównie na odżywieniu i nawodnieniu organizmu pacjenta, przy równoczesnym przyspieszeniu procesu metabolizmu alkoholu etylowego w jego wątrobie. Już na tym etapie detoksykacji konieczna może okazać się farmakoterapia, która niweluje objawy odstawienne powstające w wyniku głodu alkoholowego.

Odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic kończy się wraz z osiągnięciem celów terapeutycznych określonych w planie terapii. Zwykle jednak zakończenie detoksykacji nie łączy się z finalizacją całego procesu leczenia choroby alkoholowej.

Co po odtruciu alkoholowym – zalecenia

Tuż po odtruciu alkoholowym pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Jeżeli opuszcza on placówkę medyczną za zgodą lekarza, oznacza to, że jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie i jest obecnie na zadowalającym poziomie. Nie powinien jednak powracać do swoich starych przyzwyczajeń. Jednym z głównych zaleceń lekarskich po odtruciu alkoholowym jest konieczność utrzymania osiągniętej przez pacjenta abstynencji również w warunkach domowych. Po odtruciu alkoholowym nie powinno się spożywać alkoholu etylowego w żadnej dawce i postaci.

Zaangażowanie pacjenta w długotrwały proces terapeutyczny

Ponieważ odtrucie alkoholowe nie wyleczy choroby alkoholowej, konieczne jest podjęcie działań ukierunkowanych na poprawę skuteczności terapii. W tym celu pacjent powinien odbyć konsultację psychoterapeutyczną, a następnie rozpocząć kompleksową terapię alkoholizmu. Jej elementami są: detoksykacja, psychoterapia, grupy wsparcia, wszywka alkoholowa. Zastosowane równocześnie dają personelowi duże możliwości terapeutyczne. Dzięki nim mogą oni przywracać zdrowie pacjentowi w sposób holistyczny. Wówczas postrzega się jego organizm jako całość i dostrzega związek między psychiką a zdrowiem fizycznym.

Podstawowym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w stanie trzeźwości. To również zmiana jego nastawienia do substancji odurzającej i trudności, z których (bezpośrednio lub pośrednio) wynika choroba alkoholowa. Odbywa się na zasadzie spotkań indywidualnych lub w grupach wsparcia, zawsze w towarzystwie specjalisty. Psychoterapia alkoholizmu przywraca równowagę psychiczną pacjentowi, dbając o jego dobre samopoczucie i nabywanie nowych umiejętności. Stopniowo uczy się on bowiem reagować na sytuacje stresujące, nieprzyjemne emocje i bodźce oraz relaksować się bez użycia alkoholu etylowego. Zerwanie z nałogiem wymaga głębszej zmiany osobowości człowieka. Z tego względu jako oddziaływania długotrwałe zaleca się uczestnictwo chorego w spotkaniach grup wsparcia i meetingach AA.

Długotrwały proces terapeutyczny jest konieczny do zastosowania również w przypadku, gdy alkoholik zdecyduje się zaszyć w swoim ciele Esperal. Ta awersyjna metoda wspierająca leczenie choroby alkoholowej polega na sztucznym wzbudzeniu u pacjenta motywacji zewnętrznej do walki z nałogiem. Obawiając się skutków „reakcji disulfiramowej”, nie sięga on po alkohol etylowy podczas stosowania leku. Wszywka alkoholowa oraz psychoterapia, połączone z detoksykacją gwarantują najwyższy stopień skuteczności działań terapeutycznych. Zastanawiając się, co dalej po odtruciu alkoholowym, warto zatem rozważyć te opcje.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600