Jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej?

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej?
Jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej

W związku z rosnącą popularnością Esperalu pacjenci coraz częściej pytają nas, jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej. Zerwanie z nałogiem, zwłaszcza w stopniu zaawansowanym i długotrwałym, jest procesem trudnym i złożonym. Do osiągnięcia sukcesu potrzeba wiele motywacji, cierpliwości, a przede wszystkim czasu. Kompleksowa terapia alkoholizmu może trwać nawet kilka lat.

Długotrwała walka z uzależnieniem może być dla alkoholika trudna i uciążliwa. Często wydaje mu się ponad jego siły. Zwyciężyć ją pomaga wszywka alkoholowa, która wspiera osobę uzależnioną w pozostawaniu w trzeźwości. Zasada jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej jest prosta. Wystarczy obawa przed działaniem niepożądanym Esperalu, wszywanego podskórnie do organizmu alkoholika.

Terapia awersyjna

Potoczne „zaszycie się”, czyli wszycie tabletki z Esperalem jest jedną z metod terapii awersyjnej. Jej głównym celem jest wywołanie negatywnych odczuć (wstrętu, obawy) do alkoholu. Osiąga się go poprzez zastosowanie środków farmakologicznych podawanych doustnie lub wszczepianych podskórnie. Systematyczne uaktywnianie się Esperalu (którego inna nazwa to disulfiram) skutecznie zniechęca uzależnionego do sięgnięcia po kolejny kieliszek alkoholu. To rodzaj terapii objawowej, która nie usuwa mechanizmu odpowiedzialnego za powstawanie skłonności do uzależnień. W związku z tym konieczne jest jej łączenie z innymi metodami terapii uzależnień.

Skuteczność wszywki alkoholowej wynika z kojarzenia określonego zachowania z jego negatywnymi konsekwencjami. Nawet jeśli dotychczas alkoholik sięgał po alkohol dla przyjemności, po wszyciu Esperalu jego nastawienie ulegnie zmianie. Dla wstrzemięźliwości wystarczy jedynie świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą połączenie wszywki z alkoholem.

Jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej – działanie Esperalu

Substancja czynna wszywki alkoholowej to Esperal. Jego działanie opiera się na blokowaniu wydzielania przez wątrobę enzymu niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu. Jeżeli alkoholik, w którego organizmie krąży Esperal, sięgnie po substancję odurzającą, poczuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Występują one już po kilku minutach od spożycia alkoholu w wyniku kumulacji w ciele aldehydu octowego.

Kumulacja ta następuje w odpowiedzi na blokadę metabolizmu alkoholu. Dehydrogenaza alkoholowa, enzym biorący udział w tym procesie, nie jest wytwarzany w odpowiedniej ilości. W związku z tym nie może utlenić aldehydu octowego do postaci nieszkodliwej – kwasu octowego. Ponieważ substancja ta nie jest szybko wydalana z organizmu, krążąc w krwiobiegu alkoholika, powoduje wystąpienie zwielokrotnionych i nasilonych objawów zatrucia alkoholowego. Popularny kac, odczuwany po zmieszaniu Esperalu z alkoholem jest jednak na tyle nasilony, że nie można liczyć na jego szybkie pokonanie domowymi sposobami.

Obawy przed wykonaniem zabiegu

Zabieg umieszczenia tabletki z Esperalem w ciele pacjenta jest niezwykle szybki i prosty. Przeprowadza go specjalista – chirurg, który sprawuje opiekę nad pacjentem już od pierwszej jego wizyty w placówce terapii uzależnień. Wszycie Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia powłok skórnych, dzięki któremu dostaje się do okolicy mięśniowej w ciele pacjenta. To tam umieszcza tabletkę z substancją czynną. Jej dawka zależy od stopnia uzależnienia alkoholika oraz kilku innych, indywidualnych czynników, takich jak: masa ciała, wzrost, nawet płeć. Od dobranej dawki zależy natomiast to, jak długo działa wszywka alkoholowa.

Tuż po pozostawieniu tabletki w ciele pacjenta lekarz zaszywa ranę, po której pozostaje jedynie niewielka blizna i kilka szwów. Należy je usunąć po kilku dniach od zabiegu. Implantacja wszywki wykonywana jest w miejscach niewidocznych na ciele pacjenta, by zapewnić mu dyskrecję podczas całego okresu trwania terapii awersyjnej. Najczęściej Esperal uwalnia się do krwiobiegu pacjenta w sposób ciągły do 10 miesięcy. By kontynuować terapię, po upływie tego czasu należy ponowić zabieg.

W związku z tym, że niekonsekwencja w leczeniu alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej objawia się w niezwykle przykry dla alkoholika sposób, metoda ta ciągle wiąże się z wieloma obawami i nieścisłościami. Esperal pozostaje obojętny tylko dla tego organizmu, w którym nieobecny jest alkohol. Większość osób uzależnionych obawia się, że nie będzie w stanie podołać przerwaniu ciągu alkoholowego i, prędzej czy później, sięgnie po kieliszek. Musimy jednak pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest stosowana w oderwaniu od pozostałych metod leczenia alkoholizmu. Zatem jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej? – tylko z aktywnym wykorzystaniem innych terapii.

Zdrowie psychiczne pacjenta

Ze względu na wysokie obciążenie psychiczne pacjenta poddanego terapii awersyjnej, nie polecamy jej samodzielnego stosowania, w oderwaniu od pozostałych metod terapii alkoholizmu. Aby leczenie uzależnienia przyniosło jak najlepsze rezultaty, konieczne jest połączenie sił wielu terapeutów. W związku z tym proponujemy, aby alkoholik skorzystał z wszywki alkoholowej jako metody przerwania ciągu alkoholowego. Umożliwi mu to pozostawanie w trzeźwości i podjęcie świadomej decyzji o rozpoczęciu całego procesu leczenia.

Na proces ten składa się detoksykacja organizmu, jego nawodnienie i regeneracja wykonywana najczęściej za pomocą wlewów dożylnych oraz psychoterapia alkoholizmu. Ta ostatnia metoda pozwala zadbać o zdrowie psychiczne pacjenta. Podczas indywidualnych i grupowych spotkań z psychoterapeutą (psychologiem, psychiatrą lub terapeutą uzależnień) alkoholik zyskuje możliwość zmiany swojego nastawienia oraz wzbudzenia odpowiednio silnej motywacji do walki z nałogiem. Zmiana sposobu myślenia, poukładanie wartości na nowo w umyśle bezsprzecznie sprzyjają procesowi leczenia alkoholizmu. Psychoterapią obejmujemy najczęściej nie tylko osobę uzależnioną, ale i jej najbliższych. To oni bowiem zwykle cierpią z powodu współuzależnienia.

Dostępność Esperalu

Wszywka alkoholowa a terapia uzależnień – jeszcze niedawno połączenie to wzbudzało wiele emocji i kontrowersji. Pod wątpliwość poddawano skuteczność tej metody leczenia alkoholizmu oraz jej kwestie etyczne. Ponieważ wszywka alkoholowa należy do terapii awersyjnych, które wywierają bezpośredni wpływ na psychikę osoby uzależnionej, niektórzy uważają, że jest to zbyt zdecydowany krok na drodze ku trzeźwości. Jednak należy pamiętać, że dla wielu uzależnionych osób zastosowanie wszywki alkoholowej to jedyne wyjście, by przerwać ciąg alkoholowy. Rozpoczęcie detoksu jest konieczne dla przejścia do kolejnych etapów terapii uzależnienia.

Wykwalifikowana kadra Centrum Medycznego Galmedic dba o to, by wszywka alkoholowa w Krakowie była dostępna niemalże od ręki dla każdego z pacjentów. Umożliwiamy terapię kompleksową, oferując każdą z wymienionych wyżej metod walki z nałogiem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600