Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi?
Śmiertelna dawka alkoholu

Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi?

Każda substancja odurzająca spożywana w nadmiernych ilościach prowadzi do powstania trwałych zmian i uszkodzeń w organizmie człowieka. Jednak czy istnieje śmiertelna dawka alkoholu? Nie ma wątpliwości, że etanol to trucizna. Potwierdza to jego bezpośredni wpływ na wszystkie tkanki i układy organizmu. Już kilka minut po jego spożyciu rusza proces metabolizmu. Dociera do wszystkich komórek, działając degeneracyjnie na ich strukturę. Większe dawki alkoholu mogą zatem stanowić śmiertelne zagrożenie.

Uczucie zamroczenia, utrata świadomości, ograniczenie zdolności motorycznych i zanik umiejętności poznawczych – to ważniejsze objawy zatrucia nadmierną ilością alkoholu. Jego ciągłe spożywanie skutkuje licznymi zmianami chorobowymi i dolegliwościami ze strony układu krążenia, oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Jednorazowa śmiertelna dawka alkoholu w teorii wynosi około 4 promili. W praktyce każda, nawet najmniejsza ilość spożywanego systematycznie etanolu, może doprowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia życia.

Chroniczna choroba alkoholowa

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rozpoznać uzależnienie. Aby zapobiec rozwojowi przewlekłej choroby alkoholowej, należy szybko reagować, trafnie diagnozować i niezwłocznie skierować chorego na skuteczne leczenie odwykowe. Alkoholizm to jednak choroba podstępna. Rozwija się stopniowo, wręcz niezauważalnie. Tylko czujne oko najbliższej osoby może dostrzec pierwsze niepokojące sygnały. Istnieją również czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu, których określenie i wskazanie pozwala określić, czy chory znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia choroby alkoholowej.

Badacze wyodrębnili aż cztery fazy alkoholizmu. Podczas pierwszych dwóch faz rzadko występują objawy wzbudzające silny niepokój i czujność osób z otoczenia potencjalnego alkoholika. Takie uśpienie uwagi najbliższych najczęściej jest tragiczne w skutkach. Osoba, która wpada w nałóg, stopniowo zaczyna spożywać coraz większe ilości alkoholu. Poszukuje okazji do picia, często upija się w samotności, a w substancji odurzającej widzi jedyny sposób na relaks, odprężenie i walkę z nadmiernym stresem.

W trzeciej i czwartej fazie alkoholizmu mamy do czynienia z utratami pamięci alkoholika. Z reguły to właśnie pierwsze „luki pamięciowe” są objawem, który wzbudza niepokój alkoholika lub jego najbliższych. Stany upojenia są coraz częstsze i dłuższe, co skutkuje zwiększeniem stopnia wrażliwości na oddziaływanie alkoholu na organizm chorego. Nałogowiec jest zatem w stanie przyjmować coraz większe ilości alkoholu w coraz krótszym czasie. Paradoksalnie sprzyja to zwiększeniu długości ciągów alkoholowych. W konsekwencji chory ryzykuje własnym zdrowiem, a nawet życiem, które jest zagrożone w przypadku przedawkowania etanolu.

Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi?

Jak już wspomnieliśmy, „książkowa” śmiertelna dawka alkoholu wynosi około 4 promile. To zatem mniej więcej 8 gramów czystego alkoholu przypadający na kilogram masy ciała. Wiele zależy jednak od indywidualnych możliwości każdego organizmu człowieka. Nie znaczy to jednak, że należy sprawdzać, czy jesteśmy w stanie pobić rekord ilości spożytego alkoholu. Wręcz przeciwnie – należy mieć świadomość, że ta wartość to jedynie statystyczna wartość progowa. Zagrożenie zdrowia i życia może wystąpić znacznie wcześniej, przy wartościach o wiele niższych. Ilość promili nie zależy bowiem jedynie od ilości wypitego alkoholu. Znaczenie mają tu niemal wszystkie właściwości naszego organizmu: wiek, płeć, waga, stopień uzależnienia, kondycja fizyczna, dieta.

Każdy organizm przejawia inny stopień tolerancji alkoholu. Inaczej trawi substancję odurzającą, inaczej reaguje na jej nadmiar krążący w krwiobiegu. Osoby pozostające w ciągu alkoholowym, a więc regularnie spożywające etanol mogą mieć zwiększoną tolerancję na tę substancję. Śmiertelna dawka alkoholu może zatem w ich przypadku wzrosnąć, ale nie jest to regułą.

Skutki picia alkoholu

Niezależnie od rodzaju wypijanego alkoholu, decydując się na jego spożycie, wyrządzamy szkody we własnym organizmie. Najczęstszym skutkiem picia alkoholu jest wystąpienie objawów zatrucia alkoholowego, a więc popularnego kaca. Chorzy najczęściej skarżą się na bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowe, osłabienie zdolności poznawczych, suchość w ustach i ogólne znużenie. Skutki nadmiernego spożywania etanolu mogą mieć również długotrwałe konsekwencje. Należą do nich choroby przewlekłe, które występują w konsekwencji krążenia w krwiobiegu chorego toksyn i produktów ubocznych przemiany alkoholu. Nałogowcy najczęściej cierpią z powodu chorób wątroby, trzustki, cukrzycy, niedokrwistości, zaburzeń pracy układu krwionośnego, oddechowego i nerwowego, impotencji. Często doznają zaburzeń psychicznych, łącznie ze stanami utraty świadomości, pamięci i demencji.

Aby zapobiec występowaniu negatywnych skutków picia alkoholu, należy przerwać ciąg alkoholowy i poddać się kompleksowej terapii alkoholizmu. W profesjonalnej placówce medycznej lub ośrodku leczenia uzależnień personel medyczny proponuje takie rozwiązania jak: wszywka alkoholowa, detoks alkoholowy i psychoterapia alkoholizmu. Istotne jest, by podczas trwania terapii przebywać pod czujnym okiem specjalistów. Tylko oni dysponują bowiem wiedzą, doświadczeniem i metodami, z wykorzystaniem których należycie zadbają o dobry stan pacjenta, jego bezpieczeństwo i komfort. Detoks alkoholowy w domu to niekoniecznie dobry pomysł, nawet gdy wydaje się najlepszym i wygodnym rozwiązaniem. Skuteczność tego typu działań pozostawia wiele do życzenia, nie wspominając już o kwestiach bezpieczeństwa.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600