Choć skutki uboczne detoksu alkoholowego nie występują u każdego pacjenta, personel medyczny dopełnia wszelkich starań, by już na etapie kwalifikacji chorego do zabiegu zniwelować ich ryzyko. W tym celu podczas pierwszej wizyty pacjenta w Centrum Medycznym Galmedic lekarz zbiera szczegółowy wywiad medyczny oraz przeprowadza badanie kwalifikacyjne. Na tej podstawie pozyskuje informacje o możliwych skutkach ubocznych przeprowadzanego u danego pacjenta detoksu. Ponadto, u niektórych z nich możliwe staje się ujawnienie pewnych przeciwwskazań do podjęcia procesu detoksykacji. Nie należy ich bagatelizować.
Najczęstsze skutki uboczne detoksu alkoholowego to bóle i zawroty głowy, wymioty, rozdrażnienie, niewynikające z zespołu odstawiennego. Zwykle powstają w odpowiedzi na ogólne osłabienie organizmu, jego wycieńczenie długotrwałym spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu etylowego. Etanol wywołuje bowiem negatywny wpływ na niemal wszystkie tkanki i układy organizmu. Zaburza pracę serca, wątroby, nerek, trzustki, a nawet mózgu. Ogranicza zdolności poznawcze, przyczynia się do rozwoju amnezji i powstawania luk pamięciowych. Odtrucie alkoholowe podejmowane jest zatem głównie w celu zniwelowania skutków nadmiernego spożycia alkoholu. Niezależnie od tego, czy pacjentem jest osoba uzależniona, czy zdrowa, niemal zawsze ma ono podobny przebieg, ale różne natężenie oddziaływań terapeutycznych. Również od nich zależy ryzyko występowania powikłań i objawów niepożądanych.
Spis treści:
Wskazania do detoksykacji poalkoholowej
Detoks alkoholowy inaczej nazywany jest odtruciem alkoholowym i w większości placówek oferowany jest w formie stacjonarnej. Zaleca się go szczególnie tym osobom, które chcą w szybki sposób oczyścić swój organizm ze zbędnych produktów przemiany alkoholu etylowego i jego obecności w krwiobiegu. Co za tym idzie, najczęściej pacjentami placówek prowadzących odtruwanie alkoholowe są osoby uzależnione od alkoholu. Nie oznacza to jednak, że zdrowi pacjenci nie mogą skorzystać z opieki profesjonalistów. Nieuzależnieni pacjenci również niejednokrotnie zmagają się z objawami powszechnego kaca, które skutecznie niweluje się i likwiduje za pośrednictwem detoksykacji. Ponieważ z pomocy specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic skorzystać może niemal każdy pełnoletni pacjent, często zastanawiają się oni nad tym, czy detoksykacja ma jakiekolwiek skutki uboczne i przeciwwskazania.
Z odtrucia alkoholowego nie powinny korzystać osoby cierpiące z powodu uszkodzeń wielonarządowych i zaawansowanych chorób przewlekłych. W przypadku wątpliwości diagnostycznych specjalista kieruje pacjenta do odbycia koniecznych badań lekarskich przed rozpoczęciem przez niego procesu detoksykacji. Zwykle dotyczy to zwłaszcza pacjentów uzależnionych, których stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Rzadko bowiem dbają oni o zdrowy tryb życia, nie wykonują badań kontrolnych, nie dostarczają swojemu organizmowi niezbędnych do funkcjonowania substancji odżywczych. Często lekarz diagnosta dostrzega pierwsze objawy chorób współistniejących u pacjenta oprócz alkoholizmu. Wówczas powinien skierować chorego na dodatkowe konsultacje i dokładną ocenę stanu jego zdrowia. Nie zawsze zatem możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie detoksykacji. Należy jednak zaznaczyć, że lekarze Centrum Medycznego Galmedic żadnego chorego nie pozostawiają bez specjalistycznej opieki. Ponieważ zły wpływ alkoholu na organizm człowieka rośnie wraz z czasem trwania uzależnienia, niezwykle istotna jest szybka pomoc udzielona choremu.
Detoks alkoholowy w placówce stacjonarnej
Bezpieczny detoks alkoholowy powinno się przeprowadzać wyłącznie w formie stacjonarnej, w warunkach klinicznych i ambulatoryjnych. Po wykonaniu dokładnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta zaprasza się go do prywatnego pokoju z łazienką. Przedstawiciele personelu medycznego już w pierwszym etapie detoksykacji podejmują złożone czynności terapeutyczne. Rozpoczynają od nawodnienia organizmu pacjenta i jego odżywienia. Za pośrednictwem dożylnych wlewów witaminowych przyspieszają również proces metabolizmu alkoholu etylowego i jego wydalania z krwiobiegu chorego. Już na tym etapie pacjenci mogą skarżyć się na występowanie pewnych objawów niepożądanych. Nierozerwalnie wiążą się one z głodem biochemicznym. Organizm chorego odczuwa go po nagłym odstawieniu substancji odurzającej.
Jeżeli dolegliwości, na jakie skarży się pacjent, są uciążliwe, mają charakter stały lub nasilają się, konieczne staje się włączenie do terapii farmakologii. Zwykle lekarze zlecają dożylne lub domięśniowe podanie środków nasennych, uspokajających, przeciwwymiotnych lub przeciwbólowych. Od farmakoterapii można odejść wyłącznie po zauważeniu znacznej poprawy stanu ogólnego pacjenta oraz zniwelowaniu nieprzyjemnych objawów. Detoksykację natomiast kończy się dopiero po stwierdzeniu odpowiedniego poziomu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu pacjenta. Często konieczna jest jednak jego dokładna weryfikacja za pomocą testów diagnostycznych i badań laboratoryjnych krwi. Łącznie z oznaczeniem poziomu etanolu w krwiobiegu chorego.
Skutki uboczne detoksu alkoholowego
Symptomów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, występujących po upływie kilku lub kilkunastu godzin od przerwania ciągu alkoholowego, nie zalicza się do grona skutków ubocznych detoksykacji. Stanowią bowiem naturalną i fizjologiczną odpowiedź organizmu na zachwianie równowagi metabolicznej, do której przyzwyczajono go podczas ciągów alkoholowych. Najczęściej wymieniane przez pacjentów skutki uboczne detoksu alkoholowego wiążą się z ich słabą kondycją fizyczną i psychiczną. Są wynikiem długotrwałych zaniedbań zdrowotnych. Należą do nich zatem: bóle głowy, mięśni, dolegliwości żołądkowe, ogólne osłabienie, nadpotliwość, zaburzenia snu, lęki, omamy. Niwelowanie objawów psychicznych powstałych podczas detoksykacji skutecznie odbywa się za pośrednictwem zalecanej pacjentom równolegle psychoterapii. Zatem złe samopoczucie pacjenta najczęściej związane jest z procesem trzeźwienia. Skutki uboczne samego detoksu występują rzadko i są przejściowe.
Czasami pacjenci skarżą się ponadto na dolegliwości ściśle związane z samym przebiegiem procesu detoksykacji. Ponieważ podczas odtrucia alkoholowego podaje się im kroplówkę witaminową, w miejscu wkłucia może wystąpić zauważalna i odczuwalna reakcja alergiczna lub nadwrażliwość. Zwykle jest to zaczerwienienie skóry, jej świąd, uczucie szczypania podczas infuzji płynów. Objawy te ustępują jednak szybko jeszcze w trakcie detoksykacji.
Zostaw swój komentarz