Wszywka alkoholowa staje się coraz popularniejszą metodą walki z alkoholizmem. Niektórzy uzależnieni zastanawiają się jednak, kiedy wszyć Esperal. Czy istnieje jasno określony czas i główne wskazania do zastosowania tego rodzaju terapii? Podpowiadamy.
Okazuje się, że z zabiegu podskórnego wszycia disulfiramu może skorzystać niemal każdy. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zaszycia jest nadwrażliwość oraz nietolerancja substancji czynnej tabletki, choroby układu krążenia, układu nerwowego, zaburzenia psychiczne oraz stan upojenia alkoholowego. Ponadto, substancja może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Dlatego też, osoby przewlekłe chore powinny szczegółowo wypytać lekarza o bezpieczeństwo wykonania zabiegu. W innych przypadkach odpowiedź na pytanie, kiedy wszyć Esperal, wydaje się jasna.
Spis treści:
Substancja czynna
Składnikiem tabletki wszywanej do wnętrza ciała pacjenta jest disulfiram. Ta substancja czynna jest głównym narzędziem metody awersyjnej. Wszywka alkoholowa należy właśnie do tego rodzaju metod, ze względu na specyfikę swojego działania. Disulfiram wywiera bowiem bezpośredni wpływ na proces trawienia alkoholu, zachodzący w wątrobie. U zdrowego, niezaszytego człowieka, metabolizm alkoholu zachodzi z udziałem jednego z enzymów – dehydrogenazy aldehydowej. Bierze ona udział w rozkładzie produktów przemiany alkoholu. Jednym z nich jest aldehyd octowy – substancja niezwykle toksyczna, zwłaszcza w przypadku, gdy znajduje się w naszym organizmie w nadmiarze. Dzięki enzymowi toksyna rozkłada się na swój nieszkodliwy odpowiednik – kwas octowy.
Esperal znajdujący się w organizmie zaszytego alkoholika całkowicie zaburza przebieg tego procesu. Blokuje on wydzielanie istotnego enzymu. Przez to bezpośrednio wpływa na nieprawidłowy przebieg rozkładu alkoholu. Substancje szkodliwe kumulują się w organizmie alkoholika, doprowadzając do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Swoim charakterem przypominają one objawy kaca, jednak w o wiele większym natężeniu. Warto jednak pamiętać, że na organizm trzeźwego człowieka substancja czynna wszywki alkoholowej nie wywiera żadnego wpływu. Uaktywnia się ona bowiem dopiero pod wpływem kontaktu z substancją odurzającą. Zatem, jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej? Wystarczy przez cały czas mieć świadomość posiadania wszywki i tragicznego w skutkach połączenia jej z alkoholem. Terapia awersyjna ma sama w sobie zniechęcać do spożywania alkoholu. Do wzbudzenia odpowiedniej motywacji u osoby uzależnionej powinna więc wystarczyć sama świadomość zmian, jakie może wywołać w jej organizmie jeden łyk alkoholu.
Kiedy wszyć Esperal – wskazania
Decyzja o wszyciu Esperalu powinna być podjęta samodzielnie oraz świadomie przez osobę uzależnioną. Chory powinien znać wszelkie konsekwencje swojego działania i ewentualnego niestosowania się do zaleceń lekarskich. Na nic zdadzą się tu próby szantażu, przekupstwa czy inne metody zmuszania alkoholika do podjęcia leczenia. Mimo że najbliższe mu osoby będą go namawiać na leczenie dla jego dobra, uzależniony zmuszony do zabiegu przestanie pić na krótko. Gdy tylko wszywka przestanie działać, wróci do picia ze zwiększoną siłą, stęskniony za źródłem przyjemności i satysfakcji. Podczas terapii alkoholik nie może sięgnąć po żaden wyrób alkoholowy. Mowa tu zatem nie tylko o czystym alkoholu. Niedozwolone jest spożywanie czekoladek alkoholowych, octu, używanie kosmetyków z alkoholem w składzie, wód toaletowych, nawet perfum.
Kiedy wszyć Esperal? Zanim osoba uzależniona zdecyduje się na „zaszycie”, powinna zaczerpnąć informacji na temat przebiegu zabiegu, przeciwwskazań do jego wykonania oraz zaleceń lekarskich. Taka wiedza jest bowiem niezbędna do podjęcia świadomej decyzji o rozpoczęciu walki z nałogiem. Sama wszywka alkoholowa nie gwarantuje bowiem cudownego wyzdrowienia. Tylko w połączeniu z kompleksową terapią uzależnienia umożliwia wyjście z alkoholizmu. Konieczne jest połączenie działania Esperalu z innymi metodami leczenia uzależnień, takimi jak: psychoterapia alkoholizmu i detoks alkoholowy. Pierwsze dni odwyku są dla pacjenta szczególnie trudne. Zalecamy zatem, by przebywał w środowisku domowym, w otoczeniu troskliwych, lecz nie nachalnych osób.
Zabieg i jego skuteczność
Zabieg wszycia Esperalu wykonywany jest w wielu placówkach medycznych. Trwa około 15-20 minut, a rekonwalescencja po jego wykonaniu jest równie szybka. Pacjent znieczulony jest miejscowo, a chirurg wykonuje w jego skórze niewielkie nacięcie. Na głębokości około 3 centymetrów umieszcza on tabletkę z Esperalem, która w ciągu roku stopniowo będzie rozpuszczać się w ciele uzależnionego. Skuteczność Esperalu i długość jego działania uzależniona jest między innymi od dawki zaszytego leku. Po kilku dniach od wykonania zabiegu pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz usunie szwy.
W procesie rekonwalescencji istotna jest odpowiednia troska o dobre gojenie się rany. Nieodpowiednia higiena, brak systematycznej zmiany opatrunków, niedbałe przemywanie rany – wszystkie te działania mogą doprowadzić do wystąpienia zakażenia. To najczęściej ono jest opisywanym skutkiem ubocznym wykonania zabiegu.
Zostaw swój komentarz