Jak dostać się na odtrucie alkoholowe?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak dostać się na odtrucie alkoholowe?
Jak dostać się na odtrucie alkoholowe

Leczenie alkoholizmu w Polsce może odbywać się w placówkach prywatnych oraz publicznych. Wydłużające się kolejki do specjalistów i konieczność dopełnienia wielu formalności oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów sprawiają jednak, że coraz większa liczba chorych decyduje się na skorzystanie z płatnej pomocy. Prywatne ośrodki terapii uzależnień oferują bogaty zakres usług skierowanych zarówno do osób uzależnionych, jak i zmagających się z konsekwencjami jednorazowego zatrucia etanolem. Skorzystanie z pomocy lekarzy jest obecnie łatwe, a dostępność usług powszechna. Dzięki temu alkoholicy nie są pozbawieni wsparcia i jednocześnie nie muszą zastanawiać się zbyt długo nad tym, jak dostać się na odtrucie alkoholowe do państwowej placówki.

By wyjść z nałogu alkoholizmu, konieczne jest podjęcie długofalowych działań przeprowadzanych pod ścisłą kontrolą i przy wsparciu specjalistów. Samodzielne, wykonywane przez pacjenta czynności w celu utrzymania abstynencji nierzadko są nieskuteczne i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem nawrotu choroby. Występuje on zwykle wtedy, gdy pacjent najmniej spodziewa się odczuwanej chęci spożycia napojów wysokoprocentowych – w momencie rozpoczęcia trzeźwienia. Walka z głodem alkoholowym powinna przebiegać wieloetapowo, z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, metod i dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym leków. Pacjenci coraz częściej zastanawiają się nad tym, jak dostać się na odtrucie alkoholowe, by jak najszybciej rozpocząć terapię nałogu.

Detoksykacja alkoholowa – dla kogo?

Bezpłatne leczenie choroby alkoholowej przysługuje każdemu uzależnionemu. Skorzystać z odtrucia alkoholowego w państwowych placówkach mogą również osoby współuzależnione. Do ich grona należą wszyscy ci, którzy pozostają w gospodarstwie domowym wspólnie z uzależnionym – zwykle członkowie jego rodziny. Na podstawie dowodu tożsamości pacjenta potwierdza się jego dane osobowe. Do placówek publicznych pacjenci przyjmowani są jednak wyłącznie na podstawie skierowania, które wystawia lekarz specjalista. Chory podpisuje zgodę na leczenie i podlega badaniu alkomatem (kontroli ilości alkoholu w wydychanym powietrzu).

Bez skierowania pacjenci decydują się na pomoc oferowaną w poradni leczenia uzależnień lub prywatnych placówkach specjalizujących się w leczeniu alkoholizmu. Prywatne ośrodki najczęściej proponują możliwość odbycia terapii w formie stacjonarnej. Wskazaniem do odtrucia jest nie tylko chęć przerwania ciągu alkoholowego oraz pomoc w leczeniu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, czyli potocznego głodu alkoholowego powstającego podczas procesu trzeźwienia. W Galmedic organizm z toksyn poalkoholowych i metabolitów substancji psychoaktywnej oczyścić może każda pełnoletnia osoba. Nawet jeżeli nie jest nałogowcem, może również odczuwać nieprzyjemnego kaca po suto zakrapianej imprezie. Dzięki detoksowi możliwe jest przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej, biochemicznej i metabolicznej organizmu.

Jak dostać się na odtrucie alkoholowe – minimum formalności

Aby rozpocząć detoks alkoholowy w Centrum Medycznym Galmedic, pacjent nie musi posiadać skierowania ani epikryzy z wcześniejszych postępowań terapeutycznych. W placówce konieczne do dopełnienia formalności ogranicza się do minimum, co skutkuje znacznym wzrostem motywacji pacjenta do rychłego rozpoczęcia leczenia. Nie musi on również posiadać recept na ewentualne leki ani wyników wykonywanych dotychczas badań. W razie konieczności wszystkie z nich wykonuje się na bieżąco w placówce. Pacjentów zastanawiających się, jak dostać się na odtrucie alkoholowe intryguje również to, kiedy zgłosić się na detoks. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ im wcześniej podejmie się leczenie, tym jest ono skuteczniejsze. W placówkach prywatnych możliwe jest rozpoczęcie detoksu nawet w tym samym dniu, w którym pacjent zdecyduje się postawić swój pierwszy krok w stronę trzeźwości. Wystarczy, że zadzwoni on lub zgłosi się osobiście w recepcji i przedstawi trudności, z jakimi się zmaga.

W szybko rozwijających się stadiach choroby alkoholowej czas pełni istotną rolę. Jak najszybsza diagnostyka stanu pacjenta i jego schorzenia jest niezwykle ważna. Korzystając z usług placówek prywatnych, pacjent ma ponadto możliwość poddania się nie tylko detoksykacji, ale również innym elementom kompleksowej terapii alkoholizmu. Już na wstępnym etapie kwalifikacji chorego do zabiegu detoksykacji określa się cele jego leczenia i plan terapii. To w nim uwzględnia się dalsze leczenie po odtruciu alkoholowym, a najczęściej wybieraną metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia.

Przebieg odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic

Po ustaleniu wizyty pacjenta w Centrum Medycznym Galmedic lekarz przystępuje do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki stanu jego zdrowia. Interesuje go zarówno poziom kondycji fizycznej, jak i psychicznej chorego. W związku z tym dokładnie bada on alkoholika i zleca do wykonania potrzebne badania diagnostyczne – laboratoryjne i/lub obrazowe (USG, EKG). Niektórzy pacjenci mogą potrzebować dodatkowych konsultacji lekarskich. Działanie to wskazane jest zwłaszcza, jeżeli chory cierpi z powodu chorób współistniejących, niejednokrotnie wtórnie wywołanych uzależnieniem.

W pierwszym etapie detoksykacji personel medyczny stosuje wobec uzależnionego dożylne wlewy witaminowe. Zawierają one w swoim składzie glukozę, sole mineralne, elektrolity i jony pierwiastków (wapń, sód, potas, magnez). Te substancje odżywcze są bowiem w pierwszej kolejności wypłukiwane z krwiobiegu pacjenta podczas zatrucia alkoholem. W sposób znaczący wpływa to na obniżenie jego komfortu i patologie w funkcjonowaniu wszystkich narządów i układów. Podczas infuzji płynów chorzy mogą odczuwać skutki procesu trzeźwienia, w postaci manifestujących się objawów odstawiennych. Skutecznie ogranicza się je, stosując środki uśmierzające ból, nasenne, uspokajające i przeciwwymiotne. Przeciwdziałają one takim dolegliwościom jak: bezsenność, nudności, wymioty, drżenie mięśni, bóle i zawroty głowy, nadpotliwość, tachykardia, osłabienie czy nadpobudliwość. Ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na głód alkoholowy, przedstawiciele personelu medycznego kontrolują na bieżąco stan i potrzeby indywidualne pacjenta.

Ponieważ często sam detoks alkoholowy nie wystarczy, by alkoholik na stałe przestał sięgać po używki, podczas procesu terapeutycznego angażuje się go w oddziaływania psychoterapeutyczne. Możliwe jest to do wykonania jednak wyłącznie wtedy, gdy stan zdrowia chorego na to pozwala i on sam tego chce. Konieczne jest zatem uprzednie wyrównanie poziomu równowagi jego organizmu oraz ograniczenie uciążliwości objawów psychosomatycznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu etylowego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600