Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to najczęściej występujący szereg objawów u nowo narodzonego dziecka. Jest wynikiem narażenia nienarodzonego dziecka na szkodliwy wpływ alkoholu. Szereg kampanii społecznych i programów prewencyjnych postuluje całkowite odstawienie wszelkich używek na czas ciąży.
Spis treści:
Alkoholizm
Ponieważ alkoholizm jest chorobą, walkę z nim należy rozpocząć i toczyć pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Chęć sięgnięcia po alkohol jest dla osoby uzależnionej wewnętrznym przymusem. Nie można go w sposób racjonalny wytłumaczyć ani zdefiniować. Uzależniony traci stopniowo kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Co za tym idzie, popada w coraz silniejszy nałóg i przestaje sobie z nim radzić.
Alkoholizm wymaga szybkiego i skutecznego leczenia. Powinno ono być przeprowadzone oraz nadzorowane przez specjalistyczny personel medyczny i terapeutów uzależnień. Tylko w przypadku uzyskania fachowej pomocy można spodziewać się długotrwałych i wymiernych efektów. Leczenie alkoholizmu najczęściej opiera się na połączeniu kilku metod terapeutycznych. Zazwyczaj stosowane są: detoks alkoholowy oraz psychoterapia uzależnień.
Przerwanie ciągu alkoholowego
Zdarzają się w życiu alkoholika sytuacje, w których dobrowolnie decyduje się on na podjęcie terapii oraz przerwanie ciągu alkoholowego. Ponieważ alkoholizm niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań zdrowotnych i szereg nieprzyjemnych dolegliwości, uzależniony szuka pomocy osób trzecich. Sytuacją taką jest przede wszystkim ciąża osoby uzależnionej. Alkohol dostarczany do organizmu nienarodzonego dziecka powoduje szereg wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych. Wszystkie te zaburzenia nazywane są jako alkoholowy zespół płodowy. Alkohol i ciąża to połączenie szczególnie niebezpieczne i szkodliwe, zwłaszcza dla powstającego w łonie matki życia.
Przerwanie ciągu alkoholowego pozwala zapobiec skutkom spożywania alkoholu przez uzależnioną kobietę ciężarną. Wiąże się ono jednak z nieprzyjemnymi objawami, które doskwierają uzależnionemu po odstawieniu substancji uzależniającej. Dlatego też istotne jest, by przerwanie ciągu alkoholowego nastąpiło pod okiem personelu medycznego. Posiada on bowiem umiejętności i możliwości oddziaływań farmaceutycznych, które mają na celu niwelować skutki rezygnacji z alkoholu.
Detoks alkoholowy
Głównym celem detoksu alkoholowego jest odtrucie całego organizmu uzależnionego pacjenta. Dokonuje się tego poprzez przerwanie ciągu alkoholowego i wypłukanie wszelkich szkodliwych substancji powstających w organizmie w wyniku metabolizmu alkoholu.
Ponieważ odtrucie alkoholowe jest procesem długotrwałym, zaleca się pozostawanie pod opieką personelu medycznego przez cały czas jego trwania. Przeprowadzany w warunkach domowych najczęściej jest nieskuteczny. Osoba uzależniona często przerywa proces detoksykacji organizmu, nie mogąc poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami.
Jeżeli alkoholik posiada głęboką motywację do zerwania z nałogiem, detoks alkoholowy powinien stanowić pierwszy krok na jego drodze ku trzeźwości. Taką motywacją jest bezsprzecznie nowe życie rodzące się w organizmie kobiety. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu detoksowi alkoholowemu zapobiega się wystąpieniu u dziecka płodowego zespołu alkoholowego. Co za tym idzie, wyleczona z uzależnienia kobieta ma ogromne szanse na urodzenie całkowicie zdrowego dziecka.
Psychoterapia alkoholizmu
Sam detoks alkoholowy nie jest jednak wystarczający dla osiągnięcia całkowitego wyleczenia alkoholizmu. Lekarze zalecają osobom uzależnionym, aby jego przeprowadzanie łączyć z uczestnictwem w psychoterapii. Tylko takie połączenie daje długotrwały efekt, który powinien być głównym celem podejmowanej terapii. Im szybciej podejmie się leczenie, tym szybciej i bardziej widoczne stają się efekty. Psychoterapia może trwać bowiem nawet 24 miesiące.
Psychoterapię alkoholizmu stosuje się jako metodę wspomagającą wszelkie inne metody leczenia uzależnienia. Po uczestnictwie w detoksie alkoholowym uzależniony nie może powiedzieć, że jego nałóg się zakończył. Bez zmiany sposobu myślenia osoby uzależnionej niemożliwe będzie osiągnięcie zadowalających efektów. To alkoholik musi dostrzec problem, z którym przyszło mu się zmierzyć i podjąć aktywną walkę. Niezwykle ważna staje się pomoc psychoterapeutów, psychologów i terapeutów uzależnień, którzy podejmują współpracę z osobą uzależnioną. Dzięki ich doświadczeniu pacjent stopniowo przekonuje się do zasadności leczenia i dostrzega własny problem.
Alkoholowy zespół płodowy nie musi wystąpić u dziecka osoby uzależnionej. Jednak ryzyko maleje proporcjonalnie do działań podejmowanych w tym celu przez matkę. Osoba uzależniona powinna jeszcze przed zajściem w ciążę skonsultować się z lekarzem. Pomoże to w odpowiedni sposób przygotować organizm kobiety na wszelkie zmiany, jakie dokonają się w nim podczas 9 miesięcy ciąży. Pamiętać należy również o tym, że alkohol metabolizowany w naszym ciele wywiera wpływ na wszystkie organy i układy oraz ich funkcjonowanie. Konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu widoczne są długotrwale i nie da się ich zniwelować lub usunąć z dnia na dzień.
Zostaw swój komentarz