Piersi u mężczyzn już w okresie zarodkowym rozwijają się w sposób odmienny niż u kobiet. Nie spełniają również tak skomplikowanych ról i funkcji w życiu dorosłym. Mogą jednak nadmiernie wzrastać, co określa się specjalistycznie mianem ginekomastii. Stan ten nie jest tak rzadki, jak mógłby się na pozór wydawać. Z problemem estetycznym nadmiernego przerostu gruczołów piersiowych zmaga się wciąż rosnąca liczba pacjentów płci męskiej.
Nadmierny rozwój piersi u mężczyzn to wstydliwa przypadłość. Wielu pacjentów krępuje się i z tego powodu zwleka z odbyciem wizyty konsultacyjnej u lekarza. Istotne miejsce w procesie diagnostycznym oraz terapeutycznym ginekomastii zajmuje zatem pomoc i wsparcie psychologa. Doradza się ją szczególnie ze względu na malejące poczucie własnej wartości i atrakcyjności w oczach mężczyzn. Ginekomastia w swoim przebiegu może znacząco obniżyć poziom jakości życia pacjenta oraz wpływać na jego zachowania, zwłaszcza podejmowane w sferze intymnej. Stan ten wymaga leczenia. Metody farmakologiczne lub chirurgiczne dobierane są indywidualnie do możliwości i oczekiwań każdego mężczyzny. Nie ma jednak określonych i sprawdzonych metod zapobiegania rozwojowi ginekomastii.
Spis treści:
Czym jest ginekomastia? Przyczyny ginekomastii
Ponieważ przerośnięte piersi u mężczyzn widoczne są zwykle na pierwszy rzut oka, diagnostyka i rozpoznanie ginekomastii nie stanowią większego problemu. Towarzyszą jej charakterystyczne objawy, których nie sposób pomylić z innymi schorzeniami. Powiększone piersi u mężczyzn są wynikiem nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej. To najbardziej charakterystyczny objaw ginekomastii, który może dotyczyć zarówno jednej, jak i obu piersi. Wzrost ten może ponadto przebiegać równomiernie lub asymetrycznie. Charakterystyczne dla tego stanu jest również niewielkie zaczerwienienie skóry w okolicy piersi mężczyzny. W niektórych przypadkach można zauważyć również niebolesne obrzęki.
Wzrost piersi u mężczyzn może być spowodowany wieloma czynnikami. Wśród nich wymienia się przede wszystkim zaburzenia hormonalne, które stanowią najczęstszą przyczynę ginekomastii fizjologicznej. Stwierdza się ją u noworodków płci męskiej, w wyniku działania hormonów płciowych matki, u chłopców w okresie dojrzewania oraz u starszych mężczyzn w okresie andropauzy. Ostatnia postać stanu może dotyczyć nawet 90% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Związana jest bowiem z wygasaniem czynności hormonalnej jąder przy jednoczesnym zachowaniu działania hormonów płciowych kory nadnerczy.
Wśród innych czynników powodujących nadmierny rozrost tkanki gruczołowej piersi u mężczyzn wymienia się farmakoterapię wybranych schorzeń, zakażenie HIV, alkoholizm. To również wynik zaburzenia naturalnej równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i androgenów na tkankę gruczołową sutków. Wynikać może ze zmniejszonego wytwarzania testosteronu lub zmniejszonej jego syntezy. U mężczyzn może również wystąpić tzw. zespół feminizujących jąder (odporność na androgeny) i zwiększona produkcja oraz podaż estrogenów (w lekach lub kosmetykach).
Objawy przerostu męskich piersi
Oprócz widocznych objawów powiększenia piersi u mężczyzn ginekomastia może powodować powstawanie niewielkich guzów w okolicy brodawek sutkowych. Należy szczególnie zwrócić uwagę na ten symptom, zwłaszcza w kontekście ewentualnego rozwoju zmian nowotworowych męskich piersi. Fizjologiczne przypadki ginekomastii nie powodują innych dolegliwości. Gruczoł może stać się bardziej tkliwy, dodatkowo niektórzy mężczyźni skarżą się na świąd i pieczenie. Rzadko z brodawek sutkowych wydziela się płyn.
Czy wzrost piersi u mężczyzn boli?
Ginekomastia objawia się innymi dolegliwościami niż ból. Nie jest zwykle bolesną przypadłością. Wśród dolegliwości, z jakimi zmagają się dorośli mężczyźni z przerostem piersi, wymienia się raczej tkliwość i obrzęk gruczołu. Zaawansowane, patologiczne przerosty gruczołu piersiowego u mężczyzn mogą jednak sprzyjać występowaniu uczucia ogólnego ucisku w klatce piersiowej. Gdy występuje u mężczyzn, wzbudza znaczny dyskomfort utrudniający mężczyznom codzienne funkcjonowanie.
Piersi u mężczyzn – jak przebiega leczenie ginekomastii?
W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, które mogą wskazywać na rozwój ginekomastii, pacjent powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle jest nim internista, który zleci wykonanie dodatkowych badań lub skieruje mężczyznę bezpośrednio do specjalisty. W leczeniu pomaga endokrynolog, dietetyk, chirurg oraz specjalista medycyny estetycznej.
Przerost piersi u mężczyzny należy skrupulatnie zdiagnozować. To stan, który może towarzyszyć niektórym schorzeniom przewlekłym. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach funkcjonowania tarczycy, schorzeniach nerek, marskości wątroby, a nawet niektórych nowotworach. W rozpoznaniu niezwykle istotny jest wywiad. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz może ocenić stopień zaawansowania zmian w gruczołach. Następnie wykonuje podstawowe, palpacyjne badanie lekarskie gruczołów piersiowych i jąder. Ocenia drugo- oraz trzeciorzędowe cechy płciowe i ewentualny stopień otyłości. Nadmierny rozwój męskich piersi może bowiem wynikać z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pomocne okazuje się również badanie ultrasonograficzne (USG piersi) i mammografia. Ostatnie badanie, wbrew powszechnej opinii, również wykonuje się wśród mężczyzn. W przypadkach niejasnych konieczne staje się wykonanie biopsji, czyli pobranie materiału do badania histopatologicznego.
Ginekomastię leczymy w naszej rzeszowskiej placówce. Leczenie ukierunkowane jest przede wszystkim na usunięcie przyczyny dolegliwości. W pierwszej kolejności specjaliści leczą zatem choroby podstawowe, które wywołują zaburzenia hormonalne w organizmie i przerost tkanki. Leczenie objawowe to z kolei farmakoterapia. Jeżeli nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów, przystępuje się do leczenia chirurgicznego.
Zabieg chirurgiczny na nadmiar gruczołu piersiowego u pacjentów
By usunąć przerost piersi u mężczyzn, można wykonać liposukcję, chirurgiczne usunięcie tkanki gruczołowej wraz z nadmiarem skóry lub wykorzystać połączenie obu tych technik. W przypadku niektórych pacjentów konieczna okazuje się również psychoterapia. Przed zabiegiem skórę pacjenta oczyszcza się i dezynfekuje. Usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej wymaga ponadto zastosowania znieczulenia miejscowego.
W Centrum Medycznym Galmedic pacjent może skorzystać z zabiegu polegającego na wycięciu zgrubienia lub usunięciu całego gruczołu. W fałdzie podpiersiowym lub tuż pod pachą chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skalpelem. Czasami cięcie lokalizuje się również na granicy otoczki sutka i skóry piersi. Gdy lekarz ma do czynienia z obwisłymi piersiami, u pacjenta wykonuje się również plastykę piersi. Zastosowanie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej ogranicza ryzyko późniejszego przesunięcia otoczki brodawki gruczołu sutkowego ku górze.
Chirurgiczne leczenie przerostu gruczołu piersiowego jednej lub obu piersi nie jest możliwe u pacjentów, u których stwierdzono alkoholizm, otyłość (ginekomastia rzekoma) oraz choroby przewlekłe. Wykonanie zabiegu wymaga ponadto odpowiedniego przygotowania mężczyzny. Konieczne jest odstawienie niektórych leków, zwłaszcza anabolików. Rezygnację z dotychczasowego leczenia farmakologicznego należy jednak przeprowadzić pod kontrolą lekarza.
Efektem zabiegu jest widoczne zmniejszenie piersi u mężczyzn. Chirurgiczną metodę leczenia można zastosować u mężczyzn w różnym wieku, niezależnie od zaawansowania zmian hormonalnych, wyjściowego wyglądu piersi i przyczyny pojawiania się ginekomastii patologicznej. Mężczyznom proponujemy również zabiegi z zakresu antykoncepcji – wazektomię.
Zostaw swój komentarz