Wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów to metoda antykoncepcyjna stosowana z powodzeniem coraz powszechniej u mężczyzn. Polega na chirurgicznym przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, czyli przewodów wyprowadzających plemniki z męskich gruczołów płciowych. To najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji, która jednocześnie zwykle jest odwracalna. Sam zabieg jest bezpieczny, a jego przeprowadzenie nie wiąże się z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Są one ponadto przejściowe i wynikają z faktu wykonania zabiegu chirurgicznego w stosunkowo wrażliwym polu zabiegowym.
Celem zabiegu z zakresu mikrochirurgii intymnej jest wywołanie czasowej niepłodności mężczyzny. Przecięcie i podwiązanie nasieniowodów powoduje ich niedrożność i brak możliwości transportowania plemników wraz ze spermą. Wbrew obawom, życie intymne po zabiegu nie ulega zmianie. W nasieniu mężczyzny nie ma jedynie plemników. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem dwóch głównych metod. Ich wybór podyktowany jest przede wszystkim stanem zdrowia oraz indywidualnymi możliwościami i potrzebami każdego pacjenta.
Spis treści:
Wazektomia – czym jest podwiązanie nasieniowodów? Czy wazektomia jest legalna?
Wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów to skuteczna i legalna metoda antykoncepcji, używana jedynie przez mężczyzn (podobnie jak prezerwatywy męskie). Plemniki są magazynowane w najądrzach, skąd są transportowane do przewodów wytryskowych w trakcie ejakulacji. Przecięcie nasieniowodów uniemożliwia przebieg tego procesu, skutkując czasową niepłodnością mężczyzny. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Można go wykonać w trybie ambulatoryjnym i w ramach procedury chirurgii jednego dnia. Stan pacjenta po zabiegu nie wymaga bowiem jego hospitalizacji.
Bezpieczeństwo podwiązania nasieniowodów i kwalifikacja pacjenta do zabiegu
Wazektomię wykonujemy w naszej placówce w Rzeszowie. Każde podwiązanie nasieniowodów należy poprzedzić dokładną kwalifikacją pacjenta do zabiegu. Lekarz weryfikuje istnienie wskazań do wazektomii i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Zabieg wykonuje się przede wszystkim u mężczyzn, którzy wraz z partnerką stwierdzają, że nie chcą mieć dzieci. Jednocześnie muszą oni jednak mieć świadomość, że żadna metoda antykoncepcji nie zapewni im wyższego poziomu skuteczności co podwiązanie nasieniowodów. Na zabieg zgłaszają się również panowie, dla których partnerek ciąża mogłaby okazać się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Pacjentami mogą zostać też panowie zmagający się z konsekwencjami schorzeń o podłożu genetycznym, którzy nie chcą przekazywać ich kolejnym pokoleniom.
Wazektomia – podwiązanie nasieniowodów – na czym polega zabieg mikrochirurgiczny i dla kogo jest dedykowany? Podczas wizyty konsultacyjnej specjaliści eliminują ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Niemożliwe jest jego przeprowadzenie u mężczyzn, którzy nie są przekonani do sposobu działania tej metody antykoncepcji dla mężczyzn. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których relacja partnerska znajduje się w kryzysie i mężczyzna decyduje się na zabieg wyłącznie ze względu na wygodę partnerki. Wazektomii nie uznaje się też za rozwiązanie tymczasowe. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Na czym polega zabieg wazektomii?
Podwiązanie nasieniowodów to zabieg, do którego warto samodzielnie się przygotować. Lekarze zalecają wykonanie badania krwi (morfologii, antygenu HBS), depilację lub golenie owłosienia łonowego znajdującego się nad spojeniem łonowym oraz okolicach intymnych. Konieczne jest ponadto podpisanie świadomej i dobrowolnej zgody na wykonanie wazektomii. Wazektomia jest zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, dzięki czemu jest on bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.
W licznej grupie pacjentów wykonuje się wazektomię bez użycia skalpela. Zastosowanie tej techniki nie wymaga bowiem przerywania ciągłości tkanek skórnych. Podczas zabiegu operator posługuje się specjalistycznym narzędziem, pierścieniowatymi kleszczykami, umożliwiającymi uchwycenie skóry moszny i wykonanie niewielkich nacięć. Za ich pośrednictwem dociera się do nasieniowodów. Ranki są niewielkie i nie wymagają zastosowania szwów. Goją się samoistnie, pozostają niezauważalne w okolicy intymnej. Jeżeli chirurg decyduje się na użycie skalpela podczas totalnej wazektomii, podczas której usuwa się fragment nasieniowodów, wykonuje nim przecięcie na powierzchni skóry i w ten sposób dociera do nasieniowodów. Wykonanie tej procedury medycznej wymaga jednak zastosowania szwów (zwykle rozpuszczalnych). W obu metodach narusza się ciągłość nasieniowodów, a końce nasieniowodów podwiązuje.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Odwracalność wazektomii nie zawsze jest możliwa. Podwiązanie nasieniowodów to zabieg jednorazowy, który gwarantuje długotrwałą skuteczność. Z tego względu przed rozpoczęciem procedury medycznej pacjentom zaleca się zdeponowanie przynajmniej dwóch próbek nasienia z plemnikami w banku nasienia. Stanowią one pewne zabezpieczenie dla tych mężczyzn, którzy w przyszłości nie wykluczają chęci posiadania potomstwa. Rozwiązanie to wykorzystuje się w przypadku braku możliwości bezpiecznego i skutecznego odwrócenia zabiegu. Nasienie można wówczas użyć w celu inseminacji lub zapłodnienia in vitro. Istotne są również psychologiczne aspekty wazektomii, czyli świadomość pacjenta, że jego życie seksualne nie ulegnie zmianie na gorsze. Warto, by zdawał sobie on sprawę, że wazektomia jest legalna, a ponowne udrożnienie nasieniowodów nie zawsze okazuje się skuteczne.
Ponowne połączenie nasieniowodów przeciętych podczas wazektomii nazywa się rewazektomią. Jest zabiegiem skomplikowanym, który wymaga użycia specjalistycznego mikroskopu. Procedura medyczna obarczona jest ponadto wysokim ryzykiem niepowodzenia. Płodność po udanym zabiegu nie powraca natychmiast – potrzeba zwykle około roku, by nasieniowody wróciły do swojej fizjologicznej pracy.
W Centrum Medycznym Galmedic oferujemy również wykonanie innych zabiegów skierowanych do mężczyzn. Wśród nich wymienia się przede wszystkim usunięcie ginekomastii.
Skuteczność wazektomii jako chirurgicznej metody antykoncepcji męskiej – badanie nasienia a zapłodnienie po wykonaniu zabiegu
Antykoncepcja dla mężczyzn staje się coraz bardziej powszechna przede wszystkim ze względu na wysoki poziom swojej skuteczności. W opinii badaczy skuteczność tej metody przekracza 99,9%, co plasuje ją w czołówce wszystkich dostępnych metod antykoncepcyjnych. Dla porównania – prawidłowo stosowane prezerwatywy męskie dają niespełna 98% skuteczności w zapobieganiu ciąży. W przypadku wazektomii nie trzeba jednak martwić się o nieprawidłowe stosowanie tej metody lub jej zawodność podczas intymnego zbliżenia.
Po zabiegu podwiązania nasieniowodów ryzyko zajścia partnerki mężczyzny w ciąże wynosi jedynie 1:2000. Wynika ono przede wszystkim z możliwości samoistniej rekanalizacji przeciętych nasieniowodów. Do sytuacji takiej dochodzi jednak niezwykle rzadko. Należy jednak pamiętać, że skuteczność wazektomii może spadać wraz z upływem czasu. Co więcej, płodność mężczyzny jest zachowana jeszcze przez kilka miesięcy od wykonania zabiegu. By upewnić się, że w aktualnym nasieniu mężczyzny nie ma plemników, konieczne jest wykonanie badania nasienia na ich obecność. Skuteczność zabiegu jest najwyższa przed upływem 15 lat od wykonania wazektomii. Po tym czasie może wynosić nawet tylko 25%, zwiększając prawdopodobieństwo zajścia partnerki w ciążę. Podwiązanie nasieniowodów nie jest zatem metodą antykoncepcji, która gwarantuje natychmiastowy i stały efekt.
Powikłania i skutki uboczne a zdrowie seksualne mężczyzny – podwiązanie nasieniowodów
Powikłania po wykonaniu zabiegu wazektomii występują rzadko i zwykle mają fizjologiczny charakter przejściowy. Są odpowiedzią organizmu na wykonanie zabiegu, nawet jeżeli chirurg zastosował wazektomię bez skalpela. Niektórzy mężczyźni skarżą się na ból, obrzęk, opuchliznę, zaczerwienienie lub zasinienie skóry w okolicy zabiegowej. Dolegliwości mogą dotyczyć również jąder. U innych pacjentów do objawów tych może dołączyć również krwawienie i powstawanie krwiaków w mosznie oraz stan zapalny. Zwykle dolegliwości te ustępują po kilku dniach po zabiegu. Jeżeli utrzymują się dłużej lub przybierają na sile, konieczna jest konsultacja lekarska.
Wytrysk po obustronnym przecięciu nasieniowodów niczym nie różni się od wytrysku mężczyzny bez wazektomii. Choć drożność nasieniowodów zostaje zaburzona, zmienia się jedynie skład ejakulatu. Brak w nim plemników, ale nadal podczas ejakulacji dochodzi do opuszczenia przez nasienie przewodów wytryskowych. Następnie dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu mięśnia opuszkowo-jamistego nasienie jest wyrzucane przez cewkę moczową na zewnątrz układu płciowego mężczyzny. Oprócz braku plemników pozostałe składniki ejakulatu są nienaruszone. Nie zmienia się zatem objętość i inne parametry nasienia po wazektomii.
Zostaw swój komentarz