Antykoncepcja dla mężczyzn – skuteczność wazektomii
Dane zebrane w wyniku przeprowadzenia wielu badań naukowych wskazują, że niemal 50% wszystkich ciąż na świecie nie jest planowana. Niemal połowa z nich kończona jest za pośrednictwem aborcji. Zjawisko to można skutecznie ograniczyć głównie dzięki właściwej edukacji seksualnej oraz stosowaniu środków antykoncepcyjnych dobranych indywidualnie do możliwości i potrzeb człowieka. Istnieje zarówno antykoncepcja dla mężczyzn, jak i kobiet. Każdy z partnerów może zatem wybrać optymalną metodę zapobiegania ciąży, zgodnie z własnymi przekonaniami, stanem zdrowia oraz oczekiwaniami związanymi ze sferą satysfakcji seksualnej.
Antykoncepcja to zbiór działań i zachowań podejmowanych w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, skutkującego zagnieżdżeniem się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Wśród metod antykoncepcji wymienia się techniki mechaniczne, farmakologiczne oraz chirurgiczne. Rosnącą popularnością cieszy się antykoncepcja dla mężczyzn, nie tylko jednak w postaci powszechnie stosowanych prezerwatyw. Coraz szersze grono mężczyzn decyduje się na skuteczny i bezpieczny zabieg wazektomii.
Antykoncepcja dla mężczyzn – dostępne metody antykoncepcyjne – męskie tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, zastrzyki hormonalne, żele plemnikobójcze, naturalne metody antykoncepcji
Antykoncepcja dla mężczyzn to różnorodność technik i metod zapobiegających zapłodnieniu komórki jajowej przez męskie plemniki. Temat antykoncepcji nie skupia się zatem obecnie wyłącznie na kobietach. Nowoczesna medycyna umożliwia korzystanie m.in. z tabletek antykoncepcyjnych, prezerwatyw, zastrzyków hormonalnych i żeli plemnikobójczych. Najczęściej wybierane przez partnerów nadal pozostają prezerwatywy. Ich zaletą jest to, że chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dotyczy to przede wszystkim chlamydii, rzeżączki, kiły, zakażenia HIV, wirusa opryszczki i wirusa brodawczaka ludzkiego. Stosowane mogą być również przez osoby uczulone na lateks – obecnie na rynku dostępne są prezerwatywy wykonane z różnorodnych materiałów.
Tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością zwłaszcza wśród kobiet. Ta antykoncepcja dla mężczyzn nadal jest w fazie testów i badań klinicznych. Ich celem jest potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn. W podobnej fazie znajdują się również zastrzyki antykoncepcyjne (hormonalne) dla mężczyzn. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn zawiera jedną z odmian hormonu testosteronu, którego zadaniem jest hamowanie procesu dojrzewania i produkcji plemników oraz zmniejszenie ich liczby w ejakulacie.
Sprawdzona antykoncepcja dla mężczyzn to również żele plemnikobójcze i metody chirurgiczne, na czele z wazektomią. Najmniejszą skutecznością charakteryzują się naturalne metody antykoncepcji, z których korzysta malejąca liczba partnerów.
Nowoczesna i trwała antykoncepcja dla mężczyzn – czy środki antykoncepcyjne dla mężczyzn to temat tabu?
Antykoncepcja hormonalna, naturalne metody antykoncepcji dla mężczyzn, zastrzyki i tabletki hormonalne, prezerwatywy – to tylko niektóre z rodzajów antykoncepcji dla mężczyzn, cieszących się coraz większą popularnością. Większość panów zna metody działania poszczególnych nowych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Zapoznają się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami skrupulatnie i podejmują decyzję zwykle w porozumieniu z partnerką, czasami również lekarzem specjalistą. Konsultacji medycznej wymaga stosowanie męskich hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zastrzyków oraz metod chirurgicznych.
Wysoka skuteczność prezerwatyw i wazektomii sprawia, że mimo iż inne metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn, większość z nich wybiera sprawdzone techniki zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Na czym polega wazektomia – skuteczna męska antykoncepcja?
Zabieg wazektomii to skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn. Oznacza mało inwazyjny zabieg (procedurę chirurgiczną), wykonywany w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Polega na obustronnym przecięciu nasieniowodów. To struktury anatomiczne, odpowiedzialne za transport plemników z jąder do cewki moczowej. Wazektomię najczęściej wykonuje się techniką pojedynczego nakłucia w obrębie szwu mosznowego.
Zabieg wazektomii może być odwracalny. Istnieje bowiem możliwość wykonania chirurgicznego ponownego połączenia przeciętych nasieniowodów. Dzięki tej procedurze można przywrócić płodność u ok. 80% pacjentów. Ze względu na charakter działania, wazektomię uważa się za trwałą antykoncepcję dla mężczyzn. Lekarze zalecają ją zatem wyłącznie tym mężczyznom, którzy nie planują w przyszłości potomstwa. Decyzja o wazektomii wymaga dogłębnego rozważenia i podjęcia dyskusji z partnerką seksualną. Mężczyźni powinni być w pełni świadomi trwałego charakteru zabiegu, potencjalnych emocjonalnych i psychicznych konsekwencji oraz konieczności wykonania rewersji zabiegu.
Istotne są ponadto psychologiczne aspekty wazektomii. Jak antykoncepcja dla mężczyzn wpływa na ich samopoczucie? Mężczyźni, którzy poddali się wazektomii, wykazują zwykle wysoki poziom zadowolenia ze swojej decyzji i nie zgłaszają jej skutków ubocznych. Nie zauważają również negatywnego wpływu antykoncepcji na swoje zdrowie psychiczne. Wazektomia redukuje stres związany z ryzykiem niechcianej ciąży w wyniku podejmowania aktywności seksualnej. Poprawia jakość życia seksualnego i relację partnerską. Daje swobodę seksualną, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, komfortu i bliskości. Może korzystnie wpływać również na poziom libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dla niektórych pacjentów decyzja o wazektomii staje się jednak nie lada wyzwaniem. To szczególnie trudne zwłaszcza w obliczu ewentualnej zmiany decyzji o chęci poczęcia potomstwa.
Bezpieczna wazektomia a skutki uboczne zabiegu
Wazektomia jako trwała forma antykoncepcji nie jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań czy skutków ubocznych. Wbrew powszechnej opinii, zastosowanie tej techniki męskiej antykoncepcji nie zwiększa ryzyka rozrostu gruczołu krokowego, rozwoju nowotworu gruczołu krokowego (prostaty) czy chorób sercowo-naczyniowych. Wpływa jedynie na zmniejszenie liczby plemników, nie wywołuje zmian hormonalnych i zaburzeń w sposobie funkcjonowania układów oraz narządów wewnętrznych człowieka.
Po zabiegu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przynajmniej przez kilka dni. W ten sposób umożliwia się szybkie i skuteczne gojenie się rany pozabiegowej. U niektórych pacjentów może dojść do zakażenia w miejscu operowanym lub utworzenia się krwiaka, który najczęściej wchłania się samoistnie. U niewielkiego odsetka pacjentów występuje ból jądra, który może dotyczyć jednego z nich lub obu jąder.
Jeżeli chcesz skorzystać z wazektomii, odwiedź stronę naszej placówki w Rzeszowie: https://rzeszow.galmedic.pl/uslugi/wazektomia/.
Antykoncepcja dla mężczyzn – skuteczność wazektomii
W przypadku operacji chirurgicznej przecięcia nasieniowodów skuteczność metody wymaga czasu. Do osiągnięcia pełnej niepłodności potrzeba przynajmniej kilku tygodni. Wówczas warto stosować inne metody antykoncepcji. Nie oznacza to jednak braku nasienia i możliwości wytrysku. Główną objętość nasienia stanowią bowiem substancje odżywcze, produkowane w prostacie i pęcherzykach nasiennych. Ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn nie wpływa negatywnie na jakość podejmowanych aktów seksualnych. Wytrysk po zabiegu wazektomii przebiega w niezmienionej formie, sperma nie zawiera jednak w swoim składzie plemników. Procedura medyczna nie powoduje zaburzeń erekcji czy potencji. Nie wpływa na równowagę gospodarki hormonalnej w organizmie, nie wywołuje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Skuteczność tej metody wynosi wśród mężczyzn 99%, co sprawia, że uważana jest za najskuteczniejszą antykoncepcję dla mężczyzn.
Dodaj komentarz