Skuteczne leczenie ginekomastii – jak przebiega?

Strona główna / Ginekomastia / Skuteczne leczenie ginekomastii – jak przebiega?
skuteczne leczenie ginekomastii

Ginekomastia to widoczny przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. W warunkach fizjologicznych męskie piersi nie powinny być wyraźnie widoczne. Wyjątkiem może być stwierdzona nadwaga lub otyłość. Stan ginekomastii objawia się przede wszystkim zwiększoną objętością biustu. Widoczność objawów prowadzi do powstania dyskomfortu u mężczyzn, zwłaszcza że choroba ta ujawnia się w różnym wieku. Dotyczy zarówno młodych pacjentów, jak i dojrzałych mężczyzn. W konsekwencji prowadzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego i emocjonalnego. Skuteczne leczenie ginekomastii możliwe jest w naszej rzeszowskiej placówce.

Każde postępowanie terapeutyczne należy poprzedzić skrupulatną kwalifikacją i konsultacją lekarską pacjenta. Specjalista wykonuje podstawowe badanie osoby zgłaszającej się na zabieg usuwania ginekomastii. Zbiera również niezbędne informacje o charakterze medycznym w formie wywiadu lekarskiego. W ten sposób poznaje ogólny stan zdrowia mężczyzny, jego oczekiwania i preferencje. Może zatem ocenić, czy możliwe jest u niego skuteczne leczenie ginekomastii oraz jaką metodą należy je wykonać.

Ginekomastia – przyczyny przerostu męskich piersi. Czy ginekomastia może wystąpić u każdego mężczyzny?

Główną przyczyną ginekomastii jest nadmierne stężenie żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) w organizmie mężczyzny. Ich ilość dominuje wówczas nad androgenami, prowadząc do patologicznego rozrostu tkanki gruczołowej piersi. O nadmiernym rozroście piersi mówi się również wówczas, gdy u mężczyzny w okolicy klatki piersiowej nadmiernie gromadzi się tkanka tłuszczowa. Stan ten określa się mianem ginekomastii tłuszczowej. Czasami przerost piersi u mężczyzn jest konsekwencją operacji usunięcia jąder. Testosteron jest bowiem produkowany w jądrach. Charakter schorzenia najczęściej jest idiopatyczny. Oznacza to, że niemożliwe jest poznanie jednoznacznej etiologii jego powstawania. Bywa, że ma charakter wrodzony. Często występuje jednak wraz z upływem czasu i postępem procesu starzenia się skóry oraz całego organizmu mężczyzny. Ginekomastia samoistnie znika tylko w jednym przypadku – gdy przebiega w wyniku fizjologicznego dojrzewania chłopca. U innych pacjentów skuteczne leczenie ginekomastii zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu mężczyzn i odpowiedniego rozpoznania schorzenia. 

Czym jest ginekomastia? Charakterystyczne objawy ginekomastii u mężczyzn a skuteczne leczenie ginekomastii

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn jest widoczny gołym okiem. Może rozwijać się symetrycznie (dotyczyć obu piersi w jednakowym stopniu) lub asymetrycznie (rozrost jednej z nich). Męskie piersi w wyniku nagromadzenia estrogenów stają się bardziej tkliwe, a nawet bolesne. Wszystkie te dolegliwości prowadzą do powstania znacznego dyskomfortu i pogorszenia ogólnej jakości prowadzonego dotychczas trybu życia. Mężczyźni obserwują również powiększenie średnicy sutków, ich ciemniejsze zabarwienie, charakterystyczną obwódkę. W okolicy brodawki sutkowej często wyczuwają guzek. Rzadziej z wnętrza brodawki wypływa wydzielina.

Skuteczne leczenie ginekomastii nie jest możliwe bez uprzedniej konsultacji lekarskiej i oceny stanu zdrowia pacjenta. O charakterze zmian może zadecydować wyłącznie specjalista na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji i wyników zleconych badań. Z tego względu pierwszym krokiem mężczyzn po zauważeniu niepokojących objawów powinna być wizyta u lekarza internisty lub endokrynologa. Pomóc może również chirurg. Doświadczony lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, stara się odnaleźć jej przyczynę i ocenić możliwości leczenia. Niezbędne jest przeprowadzenie badania fizykalnego, podczas którego możliwa staje się kontrola występowania tzw. trzeciorzędowych cech płciowych, stanu i budowy anatomicznej jąder oraz sutków. W razie konieczności lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych. Zwykle zalicza się do nich USG oraz stężenie hormonów płciowych we krwi mężczyzny.

Rozpoznanie ginekomastii a rodzaje leczenia

Przerost tkanki może występować w okresie dojrzewania, a w niektórych przypadkach już w dzieciństwie. Zaburzenia hormonalne mogą być bowiem wrodzone lub nabyte. Metody leczenia dobiera się indywidualnie do rodzaju ginekomastii. O tym, jak pozbyć się ginekomastii, może zadecydować jedynie specjalista.

Jeżeli lekarz ma wątpliwości diagnostyczne, skuteczne leczenie ginekomastii umożliwia wykonanie badania histopatologicznego. Stanowi ono ostatni element diagnostyki wielu schorzeń o złożonej etiologii. Przerost gruczołów piersiowych jest stosunkowo łatwy do rozpoznania. Dzięki temu możliwe staje się szybkie rozpoczęcie leczenia tego stanu. Postępowanie terapeutyczne zależy przede wszystkim od rodzaju stwierdzonej ginekomastii oraz ogólnego stanu pacjenta. Jeżeli schorzenie jest wynikiem przyjmowania niektórych leków hormonalnych, specjaliści zalecają ich kontrolowane odstawienie. W leczeniu ginekomastii pomocne okazuje się również eliminowanie chorób pierwotnych, jak np. nadczynność tarczycy czy niewydolność nerek. Powiększenie piersi u mężczyzn może być leczone farmakologicznie, przede wszystkim z wykorzystaniem hormonów.

Chirurgiczne skuteczne leczenie ginekomastii

Skuteczne leczenie ginekomastii nie opiera się jednak na stosowaniu terapii wyczekującej. Nie zawsze doraźna pomoc specjalistów pomaga w wycofaniu nawet mało zaawansowanych objawów schorzenia. Jeżeli mamy do czynienia z ginekomastią idiopatyczną i dotychczasowe działania terapeutyczne nie przynoszą żadnego skutku, bądź jest on niezadowalający, należy rozważyć możliwość leczenia chirurgicznego. Leczenie operacyjne polega na częściowym lub całkowitym usunięciu gruczołu piersiowego mężczyzny. Dokonuje się go w przypadku znaczącego rozrostu tkanki odpornej na inne działania, w tym głównie hormonalne.

Zabiegi chirurgiczne usunięcia ginekomastii przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym pacjenta. Polegają one nie tylko na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również dotyczą ingerencji bezpośredniej w strukturę gruczołu. Procedura medyczna jest zaliczana do grona mało inwazyjnych. Nie wymaga hospitalizacji pacjenta, jednak w jej przebiegu dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Cięcie chirurgiczne wykonuje się zwykle pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym. W przypadku obwisłych piersi chirurg wykonuje jednocześnie ich plastykę, przesuwając otoczkę sutka ku górze, w fizjologiczną okolicę jego występowania anatomicznego.

W taki sposób leczona jest ginekomastia w naszej rzeszowskiej placówce.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600