Przerost gruczołów piersiowych (ginekomastia) – przyczyny, objawy, leczenie

Strona główna / Ginekomastia / Przerost gruczołów piersiowych (ginekomastia) – przyczyny, objawy, leczenie
przerost gruczołów piersiowych

Piersi to parzyste gruczoły skórne, występujące u każdego człowieka. Pełnemu rozwojowi ulegają wyłącznie u kobiet. Zdarzają się jednak przypadki, w których piersi nadmiernie rozrastają się również u przedstawicieli płci męskiej. W fizjologicznych warunkach u mężczyzn pozostają narządem szczątkowym. Ich budowa anatomiczna opiera się na tkance gruczołowej i tkance tłuszczowej. O wielkości piersi decyduje przede wszystkim nagromadzenie drugiego z wymienionych rodzajów tkanek. Jeżeli dochodzi do nadmiaru tkanki gruczołowej u mężczyzn stan ten to przerost gruczołów piersiowych.

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn dotyczy zwykle tkanki gruczołowej sutka. Może obejmować swoim zasięgiem jedną lub obie piersi. To najczęstsza choroba tego gruczołu u mężczyzn. Zjawisko to nie występuje bowiem u kobiet. Szacuje się jednak, że dotyczyć może nawet co trzeciego mężczyznę w różnym wieku. Ginekomastię poddaje się leczeniu w każdej fazie rozwoju schorzenia. Zwykle nie zwracamy bowiem uwagi na budowę piersi i ich strukturę anatomiczną do momentu, w którym nie zauważymy pierwszych objawów nieprawidłowości. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u specjalisty.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołów piersiowych to łagodne powiększenie, przerost (poliferacja) tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn. Przybiera zwykle trzy główne formy: ginekomastię właściwą, tłuszczową oraz mieszaną. Zaburzenie dzieli się również ze względu na wiek wystąpienia zaburzenia. Wyróżnia się zatem ginekomastię fizjologiczną, która występuje w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Powinna ustąpić do ok. 4. miesiąca życia niemowlęcia. Ginekomastia dojrzewająca ujawnia się zwykle pomiędzy 13. a 14. rokiem życia chłopców i zanika po upływie kilkunastu miesięcy. Najwięcej wątpliwości i niepokoju wzbudza ginekomastia u dojrzałych mężczyzn. Może być to przerost gruczołów piersiowych lub ginekomastia polekowa, idiopatyczna, hormonalna lub objawowa. To również schorzenie dotykające starszych mężczyzn w przebiegu andropauzy.

Przyczyny ginekomastii – przerost gruczołów piersiowych

Przerost gruczołów piersiowych uwidacznia się w różnym wieku, z różnorodnych przyczyn i przebiega w sposób odmienny, zależnie od stanu zdrowia pacjenta. Główną przyczyną ginekomastii może być nieprawidłowo funkcjonująca gospodarka hormonalna mężczyzn. To zaburzenie równowagi pomiędzy poziomem estrogenów i androgenów. Bodźcem pobudzającym sutki do rozrostu jest nadmiar estrogenów, zwłaszcza połączony ze spadkiem testosteronu. W przypadku ginekomastii u dojrzałych mężczyzn przyczyn schorzenia poszukuje się również w powikłaniach innych chorób przewlekłych lub ich przebiegu.

Ginekomastia patologiczna może wynikać z:

  • nadczynności tarczycy;
  • marskości i nowotworu wątroby;
  • schyłkowej niewydolności nerek;
  • hormonalnych guzów czynnych;
  • zespołu Klinefeltera;
  • nadwrażliwości sutków na działanie estrogenów;
  • awitaminozy;
  • chorób przewodu pokarmowego;
  • niedożywienia.

Do przyczyn ginekomastii zalicza się również stosowanie niektórych leków, zwłaszcza tych, które zawierają w swoim składzie sterydy. Przerost gruczołów piersiowych dotyczy też pacjentów stosujących leki w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego, niepłodności, oligospermii, chorobie wrzodowej żołądka, grzybicy oraz leki moczopędne.

Objawy przerostu męskich piersi

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn jest widoczny gołym okiem. Głównym objawem ginekomastii jest zatem powiększenie piersi, zazwyczaj z obu stron. Zdarzają się jednak przypadki, w których piersi kształtują się w sposób asymetryczny i jedna jest większa od drugiej, co stanowi dla pacjentów dodatkowy defekt kosmetyczny. Piersi stają się bardziej tkliwe, nie powinny jednak dawać żadnych dolegliwości bólowych. Niektórzy pacjenci zauważają ponadto zmianę w wyglądzie brodawek sutkowych. Dotyczy to przede wszystkim ich zabarwienia oraz struktury. Często wyczuwalne są niewielkie zgrubienia i guzki za otoczką brodawki sutkowej. Z brodawek może również wypływać wydzielina.

Rozpoznanie ginekomastii możliwe jest jedynie w konsultacji z doświadczonym i wykwalifikowanym lekarzem specjalistą. Podczas skrupulatnego badania podmiotowego zapoznaje się on z dolegliwościami pacjenta i zbiera potrzebne informacje o charakterze medycznym w formie wywiadu lekarskiego. Zleca również wykonanie badań. To przede wszystkim badanie laboratoryjne krwi z oznaczeniem poziomu testosteronu, estradiolu, prolaktyny, SHBG, TSH, LH, FSH. Konieczne jest też wykonanie morfologii, prób wątrobowych, nerkowych, oznaczenie markerów nowotworowych. Czasami podejrzenie pada na chorobę nowotworową piersi. W takim przypadku konieczne staje się pobranie materiału z gruczołu do badania histopatologicznego w mikroskopowym powiększeniu.

Przerost gruczołów piersiowych – leczenie ginekomastii

Leczenie przerostu piersi u mężczyzn możliwe jest dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny. Terapia zależna jest jednak od charakteru, rodzaju i stopnia zaawansowania przerostu tkanki gruczołowej piersi. Leczenie ginekomastii polekowej polega głównie na odstawieniu substancji leczniczych odpowiedzialnych za powstanie skutku ubocznego w postaci przerostu gruczołów piersiowych męskich. U niektórych mężczyzn konieczne okazuje się stosowanie leczenia farmakologicznego i hormonalnego. Wówczas wykorzystuje się przede wszystkim leki blokujące aktywację podwzgórzowych receptorów estradiolu lub inhibitory aromatazy.

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie przynosi określonych rezultatów, lekarz proponuje pacjentowi postępowanie chirurgiczne. Rozważa się je również przy rozpoznaniu ginekomastii samoistnej, związanej z okresem dojrzewania chłopców. Leczenie operacyjne przerostu gruczołu sutkowego polega głównie na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej (liposukcja) i gruczołowej z obszaru klatki piersiowej. U mężczyzn rzadko dochodzi do konieczności wycięcia gruczołu w całości.

Jak skutecznie walczyć z przerostem gruczołów piersiowych u pacjentów?

Ginekomastię wykonujemy w naszej rzeszowskiej placówce. Po dokładnej diagnostyce lekarz przygotowuje pacjenta do procedury z pogranicza medycyny estetycznej, endokrynologii i plastycznej operacji chirurgicznej. Po konsultacji z lekarzem pacjent zostaje poinformowany o wybranym sposobie leczenia. Przed zabiegiem ginekomastii stosuje się znieczulenie miejscowe. Powiększenie gruczołów w okolicach piersi leczy się poprzez usunięcie zgrubienia gruczołu. Chirurg posługuje się skalpelem i wykonuje cięcie pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym. W przypadku nadmiernie obwisłych piersi, konieczna staje się również ich plastyka. Skóra piersi staje się napięta, zyskuje się ogólną poprawę wyglądu oraz optyczne zmniejszenie rozmiaru.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600