Czym jest kroplówka?

Strona główna / Kroplówki witaminowe / Czym jest kroplówka?
kroplówka witaminowa

Kroplówka jest najszybszym i jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uzupełnienie brakujących substancji w organizmie. Za pośrednictwem kroplówki podaje się nie tylko preparaty witaminowe, ale i środki farmaceutyczne. Ze względu na różnorodność funkcji kroplówek wymienia się różne ich rodzaje – w zależności od zastosowania.

Kroplówka

Kroplówka wymieniana jest w środowisku medycznym jako jeden z podstawowych elementów niemal każdego oddziaływania leczniczego i terapeutycznego. Jej zastosowanie polega na bezpośrednim, dożylnym podaniu określonej substancji lub zawiesiny do żyły chorego. Wykonanie wlewu możliwe jest zarówno w warunkach domowych, jak i ambulatoryjnych czy szpitalnych. Warunkiem koniecznym do podania kroplówki jest posiadanie przez pacjenta dostępu do żyły, najczęściej w postaci założonego wenflonu.

Jako najczęściej stosowane podaje się substancje: fizjologiczny roztwór soli (nazywany też solą fizjologiczną), płyn wieloelektrolitowy, roztwór Ringera klasyczny lub z mleczanami. Odpowiednie preparaty przygotowuje się w specjalistycznych ośrodkach i regularnie dostarcza choremu. Ich okres przydatności bywa zwykle bardzo krótki.

Ponieważ kroplówka coraz częściej stosowana jest doraźnie w środowisku domowym, należy pamiętać, że osoba, która podaje płyny oraz kontroluje ich przepływ, powinna mieć odpowiednie wykształcenie lub przeszkolenie. Kroplówki domowe służą przede wszystkim do szybkiego uzupełnienia substancji mineralnych i wyrównania poziomu elektrolitów w organizmie. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą być spowodowane przykładowo nadmiernym spożyciem alkoholu. W takim przypadku podanie kroplówki może skutecznie pomóc uporać się ze skutkami zatrucia alkoholowego, tzw. kaca.

Wskazania do podawania kroplówek

Jako wskazania do podania kroplówek najczęściej wymienia się zaburzenia elektrolitowe i odwodnienie. Co więcej, za pomocą kroplówki można podać pacjentowi leki zalecone przez lekarza specjalistę, zwłaszcza te o działaniu rozkurczowym czy przeciwbólowym. W takim przypadku lekarz wstrzykuje leki do butelki z określoną substancją. Należy bowiem ściśle przestrzegać, w jaki sposób i w jakiej substancji powinno się rozpuścić lek. Te wskazania podaje się jako doraźne dla podawania kroplówek w warunkach domowych lub ambulatoryjnych. Aby prawidłowo podać kroplówkę w środowisku domowym, należy przestrzegać określonych zasad.

Personel medyczny zwraca uwagę na konieczność wykonania wkłucia do żyły obwodowej lub wkłucia centralnego. Pacjent lub osoby opiekujące się nim powinny w należyty sposób dbać o miejsce wkłucia wenflonu, by zapobiec zakażeniom lub innym komplikacjom. Podawać należy jedynie płyny dopuszczone do obrotu, zakupione w aptekach lub specjalistycznych ośrodkach, najlepiej na zlecenie lekarza lub specjalisty. W przypadku hospitalizacji, wskazania do podania kroplówek są nieco poważniejsze. Dotyczą bowiem najczęściej chorób przewlekłych i stanów zagrożenia

Kroplówka jest uznawana za skuteczną metodę szybkiej poprawy ogólnej kondycji pacjenta, jego stanu oraz poprawy wyników laboratoryjnych. Skuteczność kroplówki polega przede wszystkim na jej bezpośrednim działaniu w organizmie pacjenta. Szybki transport wszystkich niezbędnych składników mineralnych pozwala na aplikację substancji w dość krótkim czasie.

Jednakże, jak każde oddziaływanie terapeutyczne, stosowanie kroplówek może powodować wystąpienie objawów niepożądanych. Jak podają specjaliści, wysokie dawki witamin mogą powodować podrażnienie ściany naczyniowej, wysypki skórne, zaburzenia w zakresie przewodu pokarmowego, drżenia, a także niepokój. Zatem mimo dość ogólnych wskazań do stosowania kroplówek należy w ich podawaniu zachować umiar. Zaobserwowanie objawów niepożądanych powinno spowodować natychmiastowe zaprzestanie podawania kroplówki. Należy ponadto skonsultować swoje dolegliwości z wykwalifikowanym personelem medycznym. Podobnie, nie należy samodzielnie usuwać wenflonu z żyły obwodowej.

Kroplówki witaminowe

Dominującym trendem wśród osób stosujących kroplówki jest podawanie kroplówek witaminowych, zwanych koktajlami witaminowymi. Oprócz soli fizjologicznej znajdują się w nich zazwyczaj witaminy A, B, C, D i E, a także kwas foliowy, potas, magnez, wapń, sód czy biotyna. Wszystkie te substancje pomagają poprawić samopoczucie, uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych, zwalczać zmęczenie, przepracowanie i nadmierne napięcie mięśniowe. Niektóre ośrodki kosmetologiczne oferują kroplówki witaminowe jako część kuracji odmładzających, regenerujących, wzmacniających albo odtruwających organizm.

Wśród bogatej oferty klinik witaminowych znajdują się najczęściej gotowe kroplówki witaminowe. Mieszanki te dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najwyższe kwoty osiągają jednak kroplówki witaminowe mające za zadanie ograniczać objawy zatrucia alkoholowego.

wlewy witaminowe

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600