Obrzezanie to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu napletka chroniącego żołądź prącia. Dotychczas najczęściej wykonywano je w niektórych częściach świata ze względów kulturowych i religijnych. Coraz częściej jednak pacjenci zgłaszają się na wizytę celem usunięcia napletka ze względów medycznych, czyli zdrowotnych. Wskazania do obrzezania są różnorodne. Niektóre wynikają z wad anatomicznych męskich narządów płciowych, inne są skutkiem oddziaływania na napletek i całą powierzchnię prącia czynników szkodliwych. By obrzezanie mogło zostać przeprowadzone w sposób skuteczny i bezpieczny, wymaga specjalistycznej opieki fachowców.
Usunięcie napletka wymaga wykonania profesjonalnej operacji chirurgicznej. Cała procedura trwa zwykle ok. 1 godziny i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Trwa ok. 4 tygodni, podczas których należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Końcowy, zadowalający efekt estetyczny i zdrowotny pacjent osiąga po zakończeniu procesu gojenia się rany. Prawidłowo ocenione wskazania do obrzezania pomagają specjalistom w określeniu ścieżki terapeutycznej i określenia pożądanych przez pacjenta efektów do uzyskania. Nie każda procedura przebiega bowiem tak samo. Zależnie od stanu pacjenta, wyglądu anatomicznego prącia i preferencji estetycznych wykorzystuje się różnorodne techniki i nowoczesne metody obrzezania.
Spis treści:
Obrzezanie – na czym polega procedura medyczna?
Wskazania do obrzezania determinują sposób przeprowadzenia zabiegu w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Wykonuje się go w ramach procedury chirurgii jednego dnia i wyłącznie u pacjentów w dobrym stanie ogólnym. Ze względu na miejsce nacięcia skóry prącia i ilość usuwanej tkanki z napletka, techniki zabiegowe dzieli się na low and tight, low and loose, high and tight, high and loose. Cięcie można wykonać zarówno w niedalekiej odległości od żołędzi, jak i w odcinku proksymalnym. Ponadto lekarz może zastosować resekcję rozległą lub krótkoodcinkową. W przypadku wyboru drugiej z opisanych procedur na powierzchni żołędzi pozostaje część skóry napletka. Możliwa jest zatem jej częściowa ochrona. Powszechną metodą operacyjną jest dorsal slit. Podczas zabiegu nacina się napletek na jego grzbiecie i wycina pozostałą część skóry. Zraniona skóra zostaje zaszyta nićmi rozpuszczalnymi. Ranę lekarz zabezpiecza jałowym opatrunkiem, a pacjent może opuścić placówkę medyczną jeszcze w dniu zabiegu.
Istnieją różnorodne metody obrzezania mężczyzn. Zabieg może dotyczyć jedynie części napletka i określa się go wówczas mianem obrzezania częściowego. Całkowite usunięcie napletka polega na jego resekcji. Nacięcie skalpelem lekarz wykonuje wówczas w oddali od korony żołędzi. Przy resekcji rozległej usuwa się znaczny obszar tkanki skórnej, co odsłania żołądź prącia całkowicie lub w znacznej części.
Obrzezanie jest zabiegiem, który zawsze należy poprzedzić skrupulatną kwalifikacją. Podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic lekarz bada pacjenta i zbiera wywiad medyczny. Poznaje zatem jego ogólny stan zdrowia oraz indywidualne oczekiwania i preferencje. Weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu, eliminuje ewentualne przeciwwskazania.
Medyczne wskazania do wykonania zabiegu obrzezania
Jako medyczne wskazania do obrzezania wymienia się przede wszystkim wrodzoną lub nabytą stulejkę. To schorzenie, które widoczne jest w formie zwężenia otworu napletka, uniemożliwiającego swobodne i całkowite zsunięcie napletka z żołędzi. Zauważalne jest już u małych chłopców, a szybka diagnostyka w niektórych przypadkach pozwala uniknąć zabiegów chirurgicznych. Stanem chorobowym wskazującym na konieczność wykonania obrzezania jest również zbyt krótkie wędzidełko napletka. Powoduje dyskomfort i ból zarówno podczas odprowadzania napletka, jak i podczas odbywania stosunków seksualnych. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować trwałym uszkodzeniem wędzidełka i prowadzić do zmiany krzywizny prącia.
Medyczne wskazania do obrzezania mężczyzn to również załupek, czyli uwięźnięcie napletka w rowku zażołędnym. Może być spowodowane nadmiernym zsuwaniem napletka lub jego zbyt wczesnym odciąganiem u małych chłopców. Zabieg zaleca się mężczyznom z liszajem twardzinowym, stanami zapalnymi napletka i żołędzi, nawracającymi infekcjami, chorobami wenerycznymi, zbyt luźną skórą, która nie zsuwa się z żołędzi nawet podczas wzwodu. Wskazaniem do wycięcia napletka jest również podejrzenie rozwoju i istnienia jego zmian nowotworowych.
Wskazania do obrzezania a bezpieczeństwo pacjenta i przeciwwskazania
Przed zabiegiem pacjent jest zobowiązany zgłosić się na wizytę konsultacyjną. Podczas niej lekarz przedstawia metodę i przebieg procedury. Zaznajamia pacjenta z ryzykiem wynikającym, ze specyficznego charakteru zabiegu, opisuje korzyści, efekty i ewentualne powikłania. Informuje również, w jaki sposób należy ich unikać. Ze względów bezpieczeństwa nie każdy mężczyzna, u którego występują wskazania do obrzezania, może poddać się procedurze. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się ostre miejscowe infekcje miejsc intymnych i dróg moczowych, cofanie prącia (chowające się prącie) oraz amoniakalne zapalenie skóry, które często towarzyszy stulejce.
Po uprzedniej kwalifikacji pacjenta zabieg obrzezania wykonujemy w Rzeszowie. Usunięcie napletka jest bezpieczne i bezbolesne. Znieczulenie podawane jest pacjentowi przez chirurga. Obrzezanie nie wymaga zatem obecności anestezjologa. Postępowanie po obrzezaniu dotyczy przede wszystkim dbałości o odpowiedni poziom higieny i pielęgnacji skóry prącia. Mężczyzna po raz pierwszy zmienia opatrunek po upływie doby od zabiegu resekcji napletka. Prącie powinno przebywać w stanie spoczynku, co ogranicza dolegliwości bólowe i tkliwość żołędzi oraz napletka. Pacjenci powinni zatem unikać jakichkolwiek aktywności, przede wszystkim jednak seksualnych. Nie należy brać gorących kąpieli, przebywać w saunach, na basenach. Zaleca się ponadto utrzymywanie penisa w niefizjologicznej pozycji skierowanej ku górze. Dzięki temu można skutecznie przyspieszyć proces gojenia się rany i wycofywania obrzęku limfatycznego.
Wskazania do obrzezania a efekty i korzyści zdrowotne
Wiedząc, na czym polega obrzezanie i jakie są wskazania do obrzezania, warto wskazać główne zalety wykonania zabiegu u dorosłych mężczyzn. Wśród głównych korzyści zdrowotnych obrzezania wymienia się przede wszystkim zmniejszenie ryzyka zarażenia się chorobami wenerycznymi, w tym również zakażenia wirusem HIV i kiłą. Obrzezanie ze wskazań medycznych jest pomocne przy profilaktyce zapalenia żołędzi prącia. Zabieg usunięcia napletka pomaga również łatwiej utrzymać higienę intymną. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych prącia, a w przypadku dzieci – nawracających zakażeń układu moczowego. Korzyści zdrowotne obrzezania nie są uzależnione od przebiegu zabiegu czy wybranej przez chirurga metody leczenia. Wpływ na efekt ma jednak ilość usuwanego napletka i czas wykonywania zabiegu obrzezania (u młodych mężczyzn wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań). Wpływ obrzezania na życie seksualne mężczyzn jest pozytywny. Zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu napletka umożliwia bezbolesne odbywanie stosunków płciowych, sprzyja również zwiększeniu doznań seksualnych w wybranych grupach pacjentów.
Zostaw swój komentarz