Zabieg obrzezania najczęściej stosuje się w chirurgicznym leczeniu stulejki. To schorzenie polegające na niemożności odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Może dosięgnąć mężczyzn w każdym wieku, choć zwykle diagnozuje się je u małych chłopców. Usunięcie napletka to skuteczna i bezpieczna procedura chirurgiczna, która przywraca pełną ruchomość penisowi i umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. W celu utrwalenia efektów operacji konieczne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu obrzezania. O zaleceniach lekarskich chirurg informuje pacjenta lub jego opiekunów jeszcze przed rozpoczęciem operacji.
Zalecenia po zabiegu operacji usunięcia napletka obejmują przede wszystkim działania konieczne w celu utrzymania odpowiedniej higieny i stanu rany. Dotyczą zatem pielęgnacji okolicy zabiegowej oraz dokonywania samokontroli stanu prącia. Pacjenci zostają również uwrażliwieni na niepokojące objawy, które powinny skłonić ich do odbycia kontrolnej wizyty u specjalisty już po zabiegu operacji stulejki. Postępowanie po zabiegu obrzezania pozwala na utrwalenie rezultatów podejmowanej procedury medycznej i zwiększa ogólny poziom jakości życia intymnego pacjentów.
Spis treści:
Chirurgiczne obrzezanie – skuteczne postępowanie w przypadku wystąpienia stulejki
Stulejka to stan niemożności odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. W przypadku dzieci leczenie przebiega zwykle dwojako: w sposób zachowawczy lub chirurgicznie. Wybór metody i techniki postępowania terapeutycznego zależy przede wszystkim od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania zmian, potrzeb i oczekiwań. Pierwsza z metod polega na stosowaniu specjalistycznych maści zawierających w swoim składzie steryd. Sposób ten nie w każdym przypadku przyniesie jednak oczekiwany rezultat. Brak efektów zachowawczego leczenia stulejki skłania diagnostę do skierowania pacjenta na zabieg chirurgicznego usunięcia napletka. Należy jednak pamiętać, że stulejka jest stanem fizjologicznym u małych chłopców, do ok. 3-4 roku życia. Obrzezanie jest najskuteczniejszym sposobem rozwiązania tej trudności. By zagwarantować trwały efekt estetyczny i zdrowotny, należy jednak dokładnie poznać postępowanie po zabiegu obrzezania i stosować się do zaleceń przed- i pooperacyjnych.
Brak możliwości zsunięcia napletka i swobodnego odpływu wydzieliny to główne wskazanie do plastyki napletka lub obrzezania. Do chirurgicznego leczenia kwalifikuje się pacjentów, którzy ukończyli 3. rok życia. W ten sposób można wyleczyć również załupek, nawracające stany zapalne prącia i układu moczowego, a nawet zapobiec całkowitemu zatrzymaniu moczu.
Na czym polega zabieg chirurgiczny plastyki napletka i resekcji?
Chirurgiczne obrzezanie wykonuje lekarz chirurg, stosując znieczulenie miejscowe. W przypadku dzieci stosuje się znieczulenie ogólne. Z wykorzystaniem różnorodnych technik indywidualnie dobranych do stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania patologicznych zmian anatomicznych w stanie spoczynku i wzwodu w obrębie żołędzi i prącia pacjenta usuwa napletek. Obrzezanie polega na odklejeniu wewnętrznych blaszek napletka od żołędzi.
Na pozostałą skórę nakłada się szwy rozpuszczalne, zszywając powstałą ranę. Lekarz dba przy tym o niewielką widoczność rany oraz późniejszej blizny. Na prącie zakłada następnie specjalną elewację, a jałowy opatrunek wykonuje zwykle po upływie kilku dni od daty wykonania zabiegu. W ten sposób zapobiega wystąpieniu obrzęków limfatycznych i nadmiernego krwawienia. Postępowanie po zabiegu obrzezania obejmuje zatem również konieczność zgłoszenia się do chirurga na wizytę kontrolną podczas procesu rekonwalescencji.
Interesuje Cię zabieg obrzezania? Odwiedź stronę Centrum Medycznego Galmedic w Rzeszowie.
Jak wyglądają zalecenia po operacji stulejki dla chłopców
Postępowanie po zabiegu obrzezania powinno obejmować przede wszystkim tzw. konieczność wysokiego ułożenia prącia. Warto szczególnie zadbać o to u małych chłopców, którzy nie są w stanie samodzielnie kontrolować położenia własnego penisa. Ułożenie to należy utrzymać do czasu całkowitego wchłonięcia i zejścia opuchlizny i ewentualnego obrzęku. Lekarze zalecają rodzicom i opiekunom wykonanie stabilizacji narządu za pomocą rulonu z bandaża. Penis po operacji może być opuchnięty, dlatego pozycja ta jest pożądana. Pomaga bowiem w odprowadzeniu nadmiaru chłonki i krwi, zmniejsza obrzęk i bolesność rany pozabiegowej. Jeżeli po operacji dostrzeżemy krwawienie, należy niezwłocznie zgłosić się na konsultację do lekarza.
Postępowanie po zabiegu obrzezania u dorosłych mężczyzn
Postępowanie po zabiegu obrzezania wykonanym u dorosłych mężczyzn dotyczy również ich aktywności seksualnej i fizycznej. W ciągu kilku tygodni od daty wykonania zabiegu (4-6 tygodni rekonwalescencji) pacjenci powinni powstrzymać się od współżycia i innej aktywności seksualnej, w tym również masturbacji. Należy ponadto ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z podejmowanej aktywności fizycznej, zwłaszcza o wysokim natężeniu. Istotną kwestią w przypadku wszystkich pacjentów, niezależnie od ich wieku, jest odpowiednia higiena, pielęgnacja i mycie prącia po zabiegu. Mycie po zabiegu powinno odbywać się skrupulatnie i systematycznie. Do tego celu najlepiej używać mydła, naparu z rumianku lub roztworu Rivanolu. Lekarz zaleca pacjentom również wykonywanie antybakteryjnych nasiadówek z kory dębu. Zależnie od potrzeb pacjenta, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się również stosowanie maści z antybiotykiem.
Postępowanie po zabiegu obrzezania – rekonwalescencja po operacyjnym usunięciu napletka
By uniknąć powikłań i wyeksponować korzyści zdrowotne obrzezania, koniecznie należy przestrzegać zasad postępowania po zabiegu obrzezania. Po operacji usuwania lub zwężenia napletka pacjent może wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Jeżeli doskwierają mu dolegliwości bólowe lub ogólny dyskomfort, może on uzyskać od lekarza zwolnienie z wykonywania obowiązków zawodowych.
Zabieg stulejki należy do mało inwazyjnych procedur medycznych z zakresu urologii ogólnej i chirurgii dziecięcej. Z tego względu rekonwalescencja po zabiegu leczenia stulejki jest stosunkowo krótka i przebiega w warunkach domowych. Szwy zakładane w trakcie zabiegu rozpuszczają się samoistnie. Pacjent nie musi zatem martwić się koniecznością ich usunięcia. Postępowanie po zabiegu obrzezania to również konieczność kontroli wydzieliny napletkowej, która początkowo może zbierać się w okolicy żołędzi. Kilka dni po zabiegu zaleca się wzmożone przemywanie rany, zapobiegając stanom zapalnym.
Zostaw swój komentarz