Korzyści zdrowotne obrzezania – zalety usunięcia napletka

Strona główna / Obrzezanie / Korzyści zdrowotne obrzezania – zalety usunięcia napletka
korzyści zdrowotne obrzezania

Obrzezanie mężczyzn to zabieg znany na całym świecie już od kilku tysięcy lat przed naszą erą. Wykonywano go głównie ze względu na wierzenia religijne, względy kulturowe i tradycyjne. Obecnie chłopców i mężczyzn poddaje się tej procedurze również ze względów czysto zdrowotnych (medycznych), kosmetycznych oraz higienicznych. Bez względu na przyczynę wykonywania zabiegu, polega on na usunięciu napletka, czyli fałdu skórnego pokrywającego żołądź prącia. Według nowych statystyk szacuje się, że nawet co trzeci mężczyzna na świecie może być obrzezany. Oprócz kwestii higienicznych i pielęgnacyjnych istnieją korzyści zdrowotne obrzezania, doceniane przede wszystkim przez dorosłych mężczyzn, zwykle poddanych zabiegowi we wczesnych latach dzieciństwa. Najczęstszym wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest bowiem stulejka – przypadłość dotykająca głównie małych chłopców.

Zabieg obrzezania jest krótki i mało inwazyjny, nie wymaga zatem hospitalizacji pacjenta. Polega na operacyjnym wycięciu skóry napletka. Główne korzyści zdrowotne obrzezania to profilaktyka zakażeń, ułatwienie utrzymania odpowiedniej higieny prącia, zapobieganie zakażeniom dróg moczowych, a nawet zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworu prącia. Zabieg chirurgiczny jest również jedyną metodą leczenia stulejki, która daje 100% skuteczności i zapobiega nawrotom schorzenia. Ponieważ procedura ta nie jest obarczona zwiększonym ryzykiem powikłań i skutków ubocznych, zaleca się jej zastosowanie już u małych chłopców, u których zweryfikowano wskazania do rozpoczęcia zabiegu.

Korzyści zdrowotne obrzezania – jakie są wskazania do wykonania zabiegu obrzezania?

Obrzezanie najczęściej wykonuje się w leczeniu stulejki. To jedna z najczęstszych męskich dolegliwości intymnych, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty. To zwężenie ujścia napletka penisa w taki sposób, że niemożliwe staje się jego cofnięcie poza linię żołędzi prącia. Korzyści zdrowotne obrzezania to zatem przede wszystkim skuteczne leczenie stulejki, która utrudnia nie tylko codzienną higienę intymną nawet najmłodszych chłopców, ale może również powodować dysfunkcje seksualne w przyszłości. Wśród innych wskazań medycznych do wykonania obrzezania wymienia się stwierdzenie załupka, zrośnięcia napletka z żołędzią, krótkiego wędzidełka, stanów zapalnych żołędzi i napletka, liszaju twardzinowego oraz innych nieprawidłowości anatomicznych w obrębie żołędzi prącia.

Obrzezanie chłopców i mężczyzn zaleca się także ze względów higienicznych. Zabieg należy rozważyć głównie wówczas, gdy pacjent zauważa trudności z ruchomością napletka, prowadzi ryzykowne życie intymne, często zmaga się z infekcjami intymnymi lub zaraża się chorobami wenerycznymi. Wskazaniami do usunięcia napletka mogą okazać się również nawracające infekcje dróg moczowych. Lekarze zwracają szczególną uwagę pacjentów na obserwację i samobadanie prącia, nawet jeżeli u pacjenta nie stwierdzono wskazań do obrzezania. Każdą zmianę na penisie należy skonsultować z lekarzem urologiem. Skrupulatna samokontrola pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych, zwłaszcza raka prącia.

Na czym polega obrzezanie? Jak przebiega zabieg obrzezania (usunięcia napletka)?

Obrzezanie jest zabiegiem medycznym stosowanym głównie w celu bezpiecznego i skutecznego usunięcia napletka. Nie w każdym przypadku oznacza jednak ten sam zabieg. Istnieje bowiem wiele różnorodnych metod i technik, którymi lekarz wykonuje tę procedurę medyczną. Ich dobór uzależnia się przede wszystkim od ogólnego stanu pacjenta, jego potrzeb, możliwości i oczekiwań oraz wieku. Metody dzieli się głównie ze względu na miejsce cięcia oraz ilości usuwanej skóry napletka (high and tight, low and tight, high and loose, low and loose). Zabieg jest wykonywany przez chirurga.

By zapewnić najwyższe korzyści zdrowotne obrzezania, lekarze dbają przede wszystkim o skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Informacją najistotniejszą z punktu widzenia pacjentów jest konieczność przeprowadzenia obrzezania w znieczuleniu miejscowym. U małych chłopców i w przypadku niektórych dorosłych stosuje się również znieczulenie ogólne. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. W tym czasie, zależnie od wybranej metody, cięcie chirurgiczne prowadzi się w małej lub większej odległości od żołędzi. Po usunięciu napletka pozostałą tkankę skórną zszywa się za pomocą szwów rozpuszczalnych. Nie muszą one zatem być usuwane przez lekarza podczas rekonwalescencji pacjenta. Opatrunek na ranę zakłada się zwykle dopiero po upływie kilku dni od daty wykonania zabiegu. Rana goi się zazwyczaj około dwóch tygodni i po jej zasklepieniu nie pozostaje widoczna blizna.

Gdzie można bezpiecznie skorzystać z zabiegu obrzezania? Wykonujemy go w naszej placówce w Rzeszowie.

Zalecenia po zabiegu a powikłania medyczne

Tuż po zabiegu obrzezania pacjent zostaje poinformowany o możliwości wystąpienia niewielkiego bólu i tkliwości okolicy zabiegowej. U niektórych chłopców i mężczyzn dochodzi ponadto do krwiaków, niewielkiego krwawienia czy zakażenia rany. Są to jednak stany niezwykle rzadkie, uznawane za skutki uboczne obrzezania niskiego ryzyka. Po zabiegu fizjologicznym objawem jest obrzęk, opuchlizna prącia oraz zaczerwienienie skóry w okolicy zabiegowej. Objaw ten ustępuje jednak samoistnie po kilku dniach. Dolegliwości bólowe ze strony zaszytej rany można w łatwy sposób ograniczyć powszechnie dostępnymi środkami uśmierzającymi ból. W przypadku bólu nasilonego należy niezwłocznie udać się do lekarza, który skontroluje stan rany i zaleci środki przeciwbólowe dostępne na receptę.

Postępowanie po zabiegu obrzezania opiera się głównie na dbałości o odpowiednią higienę i pielęgnację rany. Specjalna elewacja i opatrunek stworzony przez lekarza specjalistę ma za zadanie zapobiec występowaniu krwawienia i obrzęku limfatycznego. Rekonwalescencja odbywa się w warunkach domowych. Pacjent powinien powstrzymać się od uprawiania seksu i masturbacji przynajmniej przez okres 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. Konieczna jest również czasowa rezygnacja z podejmowania aktywności fizycznej. Korzyści zdrowotne obrzezania widoczne i odczuwalne są dla pacjenta niemal natychmiast po zabiegu, zwłaszcza jeżeli procedura ta wykonana była z powodu stulejki lub nadmiernego zwężenia napletka.

Korzyści zdrowotne obrzezania mężczyzn – zmniejszenie częstotliwości zakażeń HIV i HPV

Główne korzyści zdrowotne obrzezania mężczyzn to zwiększenie poziomu ich komfortu intymnego i seksualnego. W przypadku stulejki metoda ta gwarantuje 100% skuteczności, określana jest zatem mianem jedynej techniki leczenia zapobiegającej nawrotom. Obrzezanie ułatwia utrzymanie higieny prącia, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, z jakimi zmagają się partnerki seksualne mężczyzn, w tym głównie rak szyjki macicy, HPV, rzęsistkowica. Obrzezanie chroni częściowo od zakażenia wirusem HIV i zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (wenerycznymi). Usunięcie napletka uważa się za zabieg profilaktyczny z zakresu zapobiegania zapaleniom żołędzi prącia i napletka. U dzieci w ten sposób można łatwo zapobiec nawracającym i niebezpiecznym dla zdrowia zakażeniom układu moczowego.

Wpływ procedury obrzezania na życie seksualne mężczyzn

Dla dorosłych pacjentów korzyści zdrowotne obrzezania obejmują również poprawę komfortu i poziomu jakości życia seksualnego. Obrzezanie to zabieg, który bezpośrednio wpływa na życie seksualne. Zwiększa wrażliwość penisa na bodźce zewnętrzne, pozbawiając go napletka, czyli zewnętrznej warstwy ochronnej, nasuniętej na żołądź prącia w stanie spoczynku. Niektórzy mężczyźni początkowo mogą skarżyć się z powodu nadwrażliwości w obrębie żołędzi, zwłaszcza po usunięciu dużej części napletka. Po zabiegu żołądź pozostaje w niezmienionej formie anatomicznej i fizjologicznej. Nawet obrzezanie całkowite nie pozbawia mężczyzny zdolności seksualnych, nie zaburza erekcji i nie wpływa na wytrysk. Zabieg, który polega na resekcji napletka, zwiększa poziom jakości życia intymnego mężczyzn, sprawiając, że nie odczuwają oni dyskomfortu ani wstydu podczas zbliżeń. Korzyści z obrzezania mają również wymiar psychiczny. Stopniowo zwiększa się bowiem pewność siebie partnerów seksualnych, co prowadzi w konsekwencji do pogłębienia relacji intymnych. Obrzezanie to zabieg bezpieczny i obarczony małym ryzykiem powikłań.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600