Operacja plastyczna powiek – jak wygląda zabieg, efekty i rekonwalescencja po plastyce?
Operacja plastyczna powiek to mało inwazyjny zabieg, który wykonuje się zarówno ze względów medycznych (zdrowotnych), jak i estetycznych. Funkcjonalnie jej celem jest zwiększenie ruchomości powiek oraz maksymalizacja pola widzenia poprzez ograniczenie stopnia ich opadania. W wyniku przebiegu naturalnego procesu starzenia się skóra traci bowiem swoją jędrność, elastyczność i sprężystość. Zmagając się z opadającą powieką przez nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort psychiczny i fizyczny. Uczucia te mogą dotyczyć szczególnie tych, którzy zmagają się z nieestetycznym wyglądem własnej twarzy. Oczy przykuwają bowiem wzrok rozmówców, stanowią wizytówkę człowieka. Gdy powieki opadają, a przepukliny tłuszczowe stają się coraz bardziej widoczne, cała twarz przybiera wyraz znużonej i nieatrakcyjnej.
Blefaroplastyka, czyli operacja plastyczna powiek górnych znacznie poprawia komfort i jakość życia pacjentów obu płci. To mało inwazyjny zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry w postaci cienkiego paska tkanki. Dzięki temu lekarz uzyskuje efekt naturalnego liftingu, który utrzymuje się długotrwale. Blefaroplastykę rzadko się powtarza, gdyż jest wysoce skuteczna – rezultat może być zadowalający nawet przez kilkanaście lat.
Wskazania do plastyki powiek górnych – kwalifikacja pacjentów do zabiegu
Operacja plastyczna powiek to procedura medyczna, która wymaga ingerencji w tkanki skórne pacjenta. Należy ją wobec tego poprzedzić dokładną diagnostyką oraz konsultacją lekarską. Podczas kwalifikacji weryfikuje się istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Korekcję powiek górnych zaleca się przede wszystkim tym osobom, u których fałdy skórne powiek przysłaniają pole widzenia, znacznie je ograniczając. Zabieg blefaroplastyki wskazany jest również ze względów estetycznych. Gdy skóra powiek traci swoją jędrność, nieestetyczny fałd powoduje, że spojrzenie staje się smutne i zmęczone. Występuje efekt ciągłego mrużenia oczu, a cała twarz wygląda znacznie starzej, niż jest w rzeczywistości. Kobiety mogą mieć ponadto trudności z wykonywaniem makijażu – niewidoczne stają się kreski i cienie, a tusz nieestetycznie się odbija.
Konsultacja lekarska przed operacją powiek górnych obejmuje zlecenie lub wykonanie podstawowego badania okulistycznego, ocenę anatomii i wyglądu powiek oraz ich funkcjonowania. Lekarz poznaje potrzeby oraz oczekiwania pacjenta przede wszystkim dzięki rozmowie o charakterze medycznym. Zbiera wszystkie informacje w formie wywiadu lekarskiego. Dowiaduje się o wszystkich schorzeniach pacjenta, przyjmowanych przez niego lekach, genetycznych uwarunkowaniach anatomicznych w okolicy oczu. W razie konieczności zleca wykonanie dodatkowych badań (morfologii, oznaczenia grupy krwi), odstawienie niektórych leków lub konsultacje specjalistyczne.
Przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek a bezpieczeństwo pacjentów
Ze względów bezpieczeństwa operacja plastyczna powiek nie może zostać przeprowadzona bez kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań do rozpoczęcia tej procedury medycznej, których występowanie należy jak najwcześniej zweryfikować. Zabiegu nie wykonuje się u osób z chorobami oczu (jaskrą, zaćmą, zapaleniem spojówek, zespołem suchego oka i zaburzeniami widzenia). Wśród innych przeciwwskazań do zabiegu plastyki powiek zalicza się występowanie ogólnych chorób ustrojowych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi czy zaburzenia immunologiczne.
Jak przebiega operacja plastyczna powiek (blefaroplastyka)?
Blefaroplastykę w Rzeszowie wykonuje wykwalifikowany i doświadczony lekarz specjalizujący się w zabiegach z dziedziny medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Nowoczesna plastyka powiek górnych odbywa się za pomocą skalpela i wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego pacjenta. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Cały zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Rozpoczyna się wykonaniem niewielkiego nacięcia na skórze powieki górnej w naturalnym jej zagłębieniu. Lekarz precyzyjnie wycina nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, w niektórych przypadkach również z częścią mięśnia okrężnego oka. Po zakończeniu procedury chirurgicznej lekarz zamyka nacięcia za pomocą szwów, które zazwyczaj usuwa w ciągu tygodnia.
Efekty zabiegu chirurgicznej korekcji powiek górnych i dolnych
Ustalenie realnych do osiągnięcia efektów zabiegu plastyki powiek górnych jest kluczowym etapem procesu decyzyjnego przed rozpoczęciem operacji. Lekarz wykonuje zwykle dokumentację fotograficzną stanu powiek przed zabiegiem, którą porównuje do zdjęć wykonanych po plastyce. Pomagają one zilustrować osiągnięte efekty. Każdy przypadek kliniczny jest jednak indywidualny, wobec czego nie można oczekiwać jednakowych efektów w różnych grupach pacjentów. Mogą się one różnić w zależności od wyjściowej kondycji pacjenta i specyfiki wykonywanego zabiegu.
Plastyka powiek jest wykonywana zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych. W naszej placówce zajmujemy się jednak wyłącznie korektą powiek górnych. Poprzez usunięcie nadmiaru skóry chirurg redukuje worki pod oczami, napina skórę powiek górnych, niweluje uczucie ciężkości powiek. Efekt korekty powiek górnych widoczny jest głównie jako podniesienie powiek. Utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat. W związku z tym lekarze nie zalecają zwykle powtarzania plastyki.
Za pomocą zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej można zatem widocznie odmłodzić całą twarz, usunąć dolegliwości ograniczające pole widzenia, z jednoczesną dbałością o małą widoczność blizny pozabiegowej, zlokalizowanej w naturalnym załamaniu powieki.
Operacja plastyczna powiek (blefaroplastyka powiek) – rekonwalescencja i zalecenia lekarskie
Plastykę powiek górnych wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, bez potrzeby hospitalizacji pacjenta. Przebieg i czas rekonwalescencji po korekcie powiek zależy przede wszystkim od indywidualnej reakcji organizmu na operację oraz wyjściowego stanu zdrowia każdego pacjenta. Tuż po plastyce powiek u większości pacjentów widoczne staje się zaczerwienienie, a nawet zasinienie okolicy zabiegowej. Spodziewać się można również obrzęków i opuchlizny. To dolegliwości fizjologiczne, wynikające z konieczności przerwania ciągłości tkanki skórnej, szczególnie cienkiej i wrażliwej na działanie czynników zewnętrznych w okolicy oka. Objawy te ustępują zwykle po upływie kilku dni od blefaroplastyki powiek.
Po chirurgicznym liftingu powiek zaleca się stosowanie zimnych okładów. Działanie to zmniejsza obrzęk i opuchliznę, sprzyja również przyspieszeniu naturalnego procesu gojenia się ran. Odpowiednią opiekę pooperacyjną i możliwość monitorowania efektów zabiegu zapewniają systematyczne wizyty kontrolne u lekarza. Pierwszą z nich należy odbyć po upływie ok. tygodnia od zabiegu celem usunięcia założonych szwów. Po plastyce powiek górnych zaleca się powstrzymanie od wysiłku fizycznego oraz unikania ekspozycji na promieniowanie UV. Niemożliwe jest ponadto samodzielne prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn. Tydzień po korekcji nie należy nakładać na skórę makijażu, a ze stosowaniem sztucznych rzęs należy wstrzymać się przynajmniej przez miesiąc.
Komplikacje i skutki uboczne po operacji powiek
Każda ingerencja chirurgiczna (również plastyczna) wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji i powikłań. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala ograniczyć to ryzyko i zminimalizować dotkliwość ewentualnych dolegliwości. Wśród możliwych powikłań wymienia się przede wszystkim: krwiaki pooperacyjne, zaburzenia widzenia, asymetrię lub niedomykalność powiek. Doświadczenie i wysokie kwalifikacje naszych specjalistów pozwala uniknąć wielu komplikacji.
Dodaj komentarz