Blefaroplastyka jako nowoczesna plastyka powiek górnych – kiedy konieczny jest chirurgiczny lifting powiek?
Blefaroplastyka, czyli innowacyjna plastyka powiek górnych, to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru tkanki z okolic oczu. Lekarz dokonuje zatem korekty ilości skóry oraz przywraca właściwe napięcie struktur powięziowych. Efektem zabiegu jest powrót młodzieńczego i witalnego wyglądu całej twarzy, jej wizualne odmłodzenie, usunięcie opadających powiek, a nawet tzw. kurzych łapek. U niektórych pacjentów chirurgiczna korekcja powiek może wymagać powtórzenia zabiegu. U większości jednak wykonuje się go jednorazowo, zapewniając wieloletni rezultat.
Trwałość blefaroplastyki powiek można skutecznie przedłużyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji rany po zabiegu. Istotne jest zatem przede wszystkim stosowanie się pacjenta do zaleceń i wskazówek lekarskich dotyczących higieny rany. Jeszcze przed zabiegiem należy jednak udać się na konsultację do specjalisty. Podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu korekty powiek lekarz weryfikuje istnienie wskazań oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania do rozpoczęcia procedury chirurgicznej. Innowacyjna plastyka powiek górnych odbywa się zwykle za pomocą skalpela.
Wskazania do blefaroplastyki – operacji korekty powiek górnych
Chirurgiczna korekta powiek to szybki i mało inwazyjny zabieg, który polega na eliminacji wad estetycznych w okolicy oczu. Jego celem jest poprawa ogólnego wyglądu twarzy i nadanie jej młodzieńczego wyglądu. Plastyka powiek górnych obejmuje usunięcie nadmiaru skóry oraz korektę mięśnia i wypadających poduszeczek tłuszczowych. Działając w innowacyjny i holistyczny sposób, lekarz redukuje problem opadających i wizualnie ciężkich powiek, jednocześnie zwiększając pole widzenia pacjenta. Przyczynia się tym samym do znacznego zwiększenia poziomu jakości jego życia i komfortu codziennego funkcjonowania.
Chirurgiczny lifting powiek (blefaroplastykę) zaleca się przede wszystkim tym pacjentom, którym nadmiar skóry powiek górnych ogranicza pole widzenia. Opadanie powiek spowodowane jest zwykle utratą jędrności i napięcia skóry wokół oczu. To naturalna kolej rzeczy, wynikająca z upływu czasu i postępów procesów starzenia się skóry. Skłonność do opadania powiek może być ponadto warunkowana genetycznie i anatomicznie. Chirurgiczna plastyka powiek górnych zalecana jest ponadto po urazach mechanicznych, przy zaburzeniach hormonalnych, chorobach neurologicznych, zaburzeniach pracy mięśni, schorzeniach onkologicznych oraz autoimmunologicznych.
Profesjonalna plastyka powiek górnych – jak się przygotować?
Plastyka powiek górnych zawsze poprzedzona jest specjalistyczną konsultacją lekarską. Do zabiegu blefaroplastyki w Rzeszowie pacjentów kwalifikuje nasz doświadczony chirurg. Ze względów bezpieczeństwa nie każdy może bowiem skorzystać z estetycznych i zdrowotnych możliwości, jakie daje operacja powiek górnych. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu wymienia się: choroby infekcyjne, zapalenie spojówek, opryszczkę, zespół suchego oka, ciążę oraz okres laktacji. Zabiegu nie wykonuje się ponadto u osób ze skłonnością do powstawania bliznowców, z nadciśnieniem tętniczym krwi, nieleczonymi schorzeniami i zaburzeniami psychicznymi.
Pacjent nie musi samodzielnie przygotowywać się do zabiegu chirurgicznej blefaroplastyki powiek. Powinien jednak unikać promieniowania słonecznego przynajmniej przez 3 tygodnie przed korekcją powiek górnych. U niektórych pacjentów lekarz zaleca również wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. To przede wszystkim morfologia krwi, TSH, oznaczenie czynników krzepnięcia krwi i poziomu wybranych elektrolitów. Przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja skóry w okolicy powiek oraz wyznaczenie tzw. linii pomocniczych dla chirurgicznego zabiegu korekcji powiek. Procedura jest całkowicie bezbolesna i komfortowa dla pacjenta dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Zabieg plastyki powiek górnych – na czym polega?
Estetyczna plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry za pomocą skalpela. Lekarz posługuje się zwykle autorskimi metodami, dostosowanymi indywidualnie do potrzeb, oczekiwań i możliwości każdego pacjenta. W przypadku powiek górnych eliminuje tkankę wpływającą na ograniczenie pola widzenia, przywraca optymalne napięcie w okolicy mięśnia okrężnego oka, likwiduje opadające powieki górne. Operacja plastyczna powiek wymaga przerwania ciągłości tkanki, wiąże się zatem z koniecznością zastosowania szwów. Za ich pomocą lekarz łączy ze sobą brzegi rany. Podczas zabiegu korekcji powiek górnych dba o to, by nacięcia zlokalizowane były w naturalnych zagłębieniach skóry. Dzięki temu blizna staje się praktycznie niewidoczna – ukrywa się w fałdzie nadtarczkowym i przy brzegu rzęskowym.
Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu chirurgicznej operacji powiek
Efekt plastyki powiek górnych to nie tylko redukcja ograniczonego pola widzenia czy likwidacja worków pod oczami. Zmniejszenie obrzęku, eliminacja ryzyka powstania przepukliny tłuszczowej, niedomykalności powiek, poprawa wyglądu powiek – to tylko niektóre z rezultatów. Pacjenci doceniają nie tylko szybki i mało inwazyjny przebieg zabiegu, ale również niemal bezproblemową rekonwalescencję. Plastyka powiek górnych nie wymaga hospitalizacji pacjenta, co oznacza, że proces gojenia się ran przebiega w warunkach domowych. By zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu, pacjent powinien bezwzględnie stosować się do pozabiegowych zaleceń lekarskich. Wśród nich wymienia się przede wszystkim konieczność rezygnacji z zakładania soczewek, wykonywania makijażu, dotykania miejsc w pobliżu pola zabiegowego. Przez pewien czas pacjent nie może korzystać z basenu, saun oraz jacuzzi. U większości pacjentów konieczne staje się również stosowanie maści o działaniu antybakteryjnym.
Czas gojenia się ran po blefaroplastyce powiek górnych trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. Wówczas należy przede wszystkim ograniczyć aktywność fizyczną, zrezygnować z palenia tytoniu, spożywania alkoholu i ekspozycji na promieniowanie UV. Wszystkie te czynniki mogą bowiem osłabiać odporność i naturalną zdolność organizmu do regeneracji. To z kolei zwiększa ryzyko występowania powikłań, skutków ubocznych zabiegu i widocznych blizn.
Plastyka powiek górnych – efekty zabiegu
Ostateczny efekt zabiegu w pełni widoczny jest zwykle dopiero po upływie 3-6 miesięcy. Wynika to z konieczności pełnego wygojenia się ran, zaniknięcia obrzęku, zaczerwienienia i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania mięśnia okrężnego oka. Skóra musi również dostosować się do nowego wyglądu oka i owalu twarzy. Blizny stają się mniej widoczne.
Wygląd twarzy i prawidłowe widzenie odgrywają niezwykle istotną rolę w codziennym życiu każdego z nas. Efekt kosmetycznej korekty oprawy oczu jest niezwykle łatwy do osiągnięcia, dzięki czemu blefaroplastyka cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem pacjentów obu płci. Po zabiegu twarz wygląda świeżo, promiennie i młodo. W klinikach medycznych plastykę powiek górnych wykonuje się jednak nie tylko ze względów estetycznych (kosmetycznych). Coraz szersze grono odbiorców usługi stanowią osoby, które zgłaszają się do chirurga z powodów zdrowotnych. Wycięcie nadmiaru skóry poprawia pole widzenia, wpływając pozytywnie na funkcjonowanie narządu wzroku. Zabieg ten zaleca się zatem również tym osobom, u których w badaniach specjalistycznych wykazano ograniczenie pola widzenia ze względów anatomicznych.
Dodaj komentarz