Zatrucie alkoholowe jest stanem bezpośrednio zagrażającym zdrowiu, a nawet i życiu osoby, która nadużyła alkoholu etylowego. Często pojęcie to zamiennie stosuje się z kacem i upojeniem alkoholowym. Zatrucie alkoholem ma jednak groźniejsze konsekwencje głównie dlatego, że oprócz stanu upojenia wiąże się z wystąpieniem szeregu objawów psychosomatycznych. Kac pojawia się zwykle następnego dnia po spożyciu alkoholu, a zatrucie występuje w wyniku przyjęcia jego nadmiernej ilości. Walczyć z tym stanem można najskuteczniej podczas detoksykacji i odtrucia alkoholowego. Przeprowadzane w warunkach stacjonarnych placówek medycznych, gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność.
Ponieważ zatrucie alkoholowe może prowadzić do wystąpienia nieodwracalnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet mózgu, łatwiej jest mu zapobiegać niż leczyć. Długotrwałe spożywanie alkoholu skutkuje zaburzeniami w strukturze i sposobie funkcjonowania nerek, wątroby, trzustki, żołądka i serca. Alkohol stopniowo przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, zaburza funkcjonowanie w społeczeństwie, staje się przyczyną osobistych tragedii. Jeżeli nałogowiec nie potrafi samodzielnie przerwać ciągu alkoholowego i zrezygnować ze spożywania etanolu, powinien skorzystać z pomocy specjalistów. W ten sposób może zapobiec powstawaniu kolejnych konsekwencji zatrucia alkoholem.
Spis treści:
Zatrucie alkoholowe – dlaczego powstaje?
Zatrucie alkoholowe może przybierać różnorodne postaci, a najczęściej występuje w formie lekkiej lub silnej. Za każdym razem przebieg tego stanu może być inny, na co wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: cechy osobnicze, ilość i tempo spożywanego alkoholu, ilość jedzonego pożywienia w trakcie picia, obecność ewentualnych chorób przewlekłych. Człowiek może zatruć się nie tylko alkoholem etylowym, ale również innymi substancjami – alkoholem izopropylowym, metylowym czy butylowym.
Bezpośrednią przyczyną zatrucia alkoholowego jest spożycie zbyt dużej jego dawki lub przyjęcie alkoholu w postaci niedopuszczonej do doustnego spożywania. Tolerancja alkoholu etylowego jest różnorodna dla różnych ludzi. Wartość ta nie jest zatem stała i zależy przede wszystkim od możliwości i przyzwyczajeń konkretnego człowieka. U każdego jednak nadmiar alkoholu jest taką dawką, której przyjęcie wiąże się z trudnościami metabolicznymi. Organizm nie jest w stanie samodzielnie jej przyswoić lub skutecznie wydalić. W związku z tym podejmuje nieskuteczne próby jej usunięcia, a rosnące stężenie toksyn prowadzi do maksymalizacji objawów zatrucia organizmu. Za dawkę śmiertelną etanolu uznaje się 300 ml czystego alkoholu, dostarczonego do krwiobiegu człowieka w ciągu godziny. To ilość odpowiadająca około 0,7 litra wódki.
Objawy zatrucia
W przypadku zatrucia alkoholem etylowym u chorego pojawiają się nudności, wymioty, pobudzenie, oczopląs, senność. Stosunkowo szybko mogą się one przekształcić w stany bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu. Człowiek może się zmagać z drgawkami, bradykardią, zaburzeniami krążenia, oddychania, a nawet hipotermią. Uzależnieni od alkoholu są szczególnie narażeni na wystąpienie kwasicy ketonowej.
W pierwszym stopniu zatrucia alkoholowego można zauważyć trudności z mówieniem, nadpobudliwość ruchową, zaburzenia równowagi, charakterystyczny zapach alkoholu z ust. W kolejnym stopniu do objawów tych dochodzi również senność i zaburzenia pracy serca. Faza trzecia uwidacznia się najczęściej poprzez utratę świadomości oraz trudności nad zapanowaniem nad własnym zachowaniem i emocjonalnością. W ostatnim stopniu zatrucia alkoholowego człowiek zapada zwykle w śpiączkę alkoholową, może przestać reagować na bodźce i mieć trudności z oddychaniem.
Podczas zatrucia alkoholowego człowiek może wymiotować, gdyż organizm podejmuje próby usunięcia toksyn z organizmu celem ochronienia tkanek przed uszkodzeniami. Charakterystycznym objawem jest również biegunka, ból brzucha i zgaga. Etanol osłabia bowiem funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Po spożyciu alkoholu może wystąpić ponadto nadpotliwość oraz obniżenie temperatury ciała, a nawet wysypka.
Samodzielna pomoc a wsparcie specjalistów
Podczas zatrucia alkoholem można samodzielnie poprawić swoje samopoczucie. Należy jednak zadbać o obecność kogoś trzeźwego, kto mógłby posłużyć pomocą w przypadku utraty przytomności lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jeżeli człowiek zmaga się z łagodnymi objawami zatrucia, może udać się do ciepłego i bezpiecznego miejsca, gdzie postara się nawodnić swój organizm i odpocząć. Istotne jest również zaprzestanie przyjmowania kolejnych dawek alkoholu etylowego, co zapobiegnie jego dalszej kumulacji w krwiobiegu. Zamiast substancji odurzającej warto sięgnąć po wodę (najlepiej z łyżeczką cukru) oraz elektrolity.
Ponieważ objawy zatrucia alkoholowego, w szczególności w przypadku osób uzależnionych, mogą utrzymywać się nawet kilka dni, istotne jest, by nałogowiec nie pozostawał w tym czasie sam. Źle się czując po spożyciu, a bojąc się odstawienia alkoholu, wielu uzależnionych zastanawia się nad tym, kiedy zgłosić się na odtrucie alkoholowe. Terapię tę można rozpocząć na każdym etapie uzależnienia, niezależnie od nasilenia objawów zatrucia lub głodu alkoholowego. Stopniowe odstawianie alkoholu umożliwia nie tylko niwelowanie objawów zatrucia substancją odurzającą, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia symptomów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Osoby, które spożyły nadmierną ilość alkoholu, decydują się często również na detoks alkoholowy na kaca. To rozwiązanie polecane zwykle tym, którzy nie mają trudności z uzależnieniem, a nadużyły substancji odurzającej jedynie okazjonalnie.
Skutki zatrucia alkoholowego
Regeneracja organizmu po zatruciu alkoholem może trwać nawet kilkanaście dni. Wówczas warto wybierać pokarmy lekkostrawne, pić dużo wody, a z menu wykluczyć kawę. Każde zatrucie alkoholowe niesie ze sobą inne konsekwencje. Nadmiar alkoholu w organizmie człowieka może skutkować uszkodzeniem wątroby, jej alkoholowym zapaleniem, niewydolnością, prowadzącą nawet do zgonu. Groźna dla zdrowia jest też niewydolność oddechowa, krążeniowa oraz utrata świadomości.
Gdy alkoholik nie potrafi samodzielnie kontrolować ilości wypijanego alkoholu, nawrotom zatrucia tą substancją może zapobiec wszycie do jego organizmu Esperalu. To substancja wspomagająca proces leczenia alkoholizmu, motywująca do utrzymywania długotrwałej abstynencji.
Zostaw swój komentarz