Wszywka alkoholowa – w które miejsca wszywa się Esperal?

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Wszywka alkoholowa – w które miejsca wszywa się Esperal?
wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa wybierana jest przez osoby uzależnione najczęściej jako środek wspomagający leczenie alkoholizmu. Taki wybór jest w pełni słuszny. Dzięki niej możliwe jest bowiem przerwanie ciągu alkoholowego i rozpoczęcie okresu abstynencji. Ponieważ niejednokrotnie alkoholicy znajdują się w ciągach długotrwałych, podczas odtrucia powinni znajdować się pod kontrolą specjalistów. Odstawienie alkoholu z dnia na dzień może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Jednak w które miejsca implementuje się wszywkę?

Podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia dla żadnego alkoholika nie jest łatwe. Wynika to z ich nastawienia psychicznego. Rzadko bowiem zdają sobie oni sprawę z własnych trudności. Jeśli już mają taką świadomość, za bardzo boją się skutków odstawienia alkoholu, by podjąć tak istotną decyzję. Dla odpowiedniego sposobu działania konieczna jest zatem motywacja. Dostarcza ją wszywka alkoholowa.

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa ma postać tabletki umieszczanej pod skórą pacjenta. Od momentu wszczepienia działa ona cały czas. Nie przez cały czas to działanie jest jednak odczuwalne. Jeśli alkoholik pozostaje trzeźwy, nic mu nie grozi. Esperal nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości, nie wpływa również na stan zdrowia i samopoczucie. Wszystko zmienia się w momencie połączenia go z alkoholem.

Ponieważ substancja ta jest stale obecna w krwiobiegu „zaszytego” pacjenta, wystarczy nawet niewielka ilość alkoholu, by zapoczątkować toksyczną reakcję. Esperal, czyli disulfiram wpływa patologicznie na proces trawienia alkoholu w organizmie. Osoba z wszytą wszywką nie może zatem sięgać nawet po odrobinę tej substancji odurzającej. W przeciwnym razie organizm nie poradzi sobie z nadmiarem toksycznych substancji. Rezultatem będzie zatrucie alkoholowe, dające nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia objawy. To nie tylko popularny kac. Próby „przepicia” wszywki mogą skończyć się zaburzeniem pracy serca, trudnościami z oddychaniem, padaczką poalkoholową, zaburzeniami psychicznymi, a nawet utratą przytomności i zatrzymaniem akcji serca.

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu. Zasada jest prosta – wystarczy być trzeźwym. Konieczna jest również zupełna szczerość podczas spotkania z lekarzem. Przeprowadza on bowiem szczegółowy wywiad, dzięki któremu określa wskazania i przebieg zabiegu. Zatajenie jakichkolwiek informacji będzie nie tylko nieuczciwe, ale i niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. W związku z tym, że do wykonania zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, lekarz powinien poznać całą prawdę o „zaszywanym” alkoholiku.

Przebieg zabiegu

Kiedy wszyć Esperal? Wskazaniami do wykonania zabiegu jest przede wszystkim chęć przerwania ciągu alkoholowego i rozpoczęcie leczenia uzależnienia. Wszywka alkoholowa, jako pewnego rodzaju „straszak”, jest metodą wspomagającą leczenie alkoholizmu. Nie powinna być jednak traktowana jako cudowny lek na chorobę alkoholową. Jej wszycie nie gwarantuje bowiem wstrzemięźliwości. Abstynencja zależy wyłącznie od woli pacjenta i sprawowanej nad nim opieki specjalistów.

Pierwszym krokiem przyszłego pacjenta jest rejestracja do zabiegu. Można wykonać ją osobiście lub telefonicznie. Tuż przed podejściem do zabiegu odbywa się spotkanie z lekarzem oraz pomiar trzeźwości. Wykonuje się go wyłącznie w dniu wszycia Esperalu. Aby zabieg się powiódł, alkoholik musi być trzeźwy przynajmniej przez okres 12 godzin poprzedzających wszycie tabletki. W celu poświadczenia czasowej abstynencji pacjent podpisuje stosowne oświadczenie.

Pacjent musi ponadto podpisać świadomą zgodę na wszycie tabletki. Po znieczuleniu miejscowym lekarz wykonuje nacięcie o głębokości kilku centymetrów. Najczęściej zlokalizowane jest ono w okolicy łopatki, ramienia, pośladka – ze względów estetycznych. Są to również jedne z najbardziej dyskretnych miejsc na ciele, w których można umieścić wszywkę alkoholową. Dzięki temu żadna postronna osoba nie dowie się o tym, że alkoholik jest „zaszyty” bez jego zgody. Pod uwagę bierze się także indywidualne preferencje pacjenta. Chirurg wkłada Esperal  w specjalnie wypreparowany kanał, skąd stopniowo uwalniana jest do organizmu alkoholika substancja czynna. Po wykonaniu zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia i może opuścić placówkę medyczną.

Co po nim?

Zaleceniem lekarza po wykonanym zabiegu jest całkowita wstrzemięźliwość od alkoholu. Dotyczy to nie tylko spożywania napojów. „Zaszyty” alkoholik nie powinien sięgać po słodycze z nadzieniem alkoholowym oraz inne produkty zawierające w swoim składzie alkohol. Mogą być nimi perfumy, płyny do dezynfekcji, do higieny jamy ustnej, kosmetyki, syropy, a nawet sfermentowane owoce. Wielu pacjentom wydaje się to przesadą. Jednak, by skuteczność Esperalu była jak największa, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i korzystanie z innych elementów kompleksowej terapii alkoholizmu.

Tuż po zabiegu nie trzeba wykonywać żadnych specjalnie zaleconych czynności, oprócz już wspomnianej i najważniejszej abstynencji. Wskazana jest dbałość o stan higieniczny rany. Codzienna kontrola jej wyglądu, delikatna toaleta oraz zmiana opatrunku w zupełności wystarczą. W przypadku zauważenia niepożądanych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Warto pamiętać, że delikatny świąd i zaczerwienienie okolicy blizny jest zjawiskiem normalnym. Objawy te są fizjologicznie związane z procesem gojenia się blizny.

Wszywka alkoholowa działa nawet do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu można zgłosić się na ponowne wykonanie zabiegu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600