Korzystny wpływ niewielkich dawek alkoholu na zdrowie człowieka to mit. Obecnie specjaliści zwracają uwagę, że nie istnieje bezpieczna dawka etanolu, która pozostawałaby obojętna dla naszego ustroju. Długotrwałe spożywanie substancji odurzającej prowadzi do szeregu niebezpiecznych powikłań i rozwoju nieprzyjemnych dolegliwości. Szkodliwy jest wpływ alkoholu na żołądek, trzustkę, nerki, wątrobę, serce, a nawet mózg. Toksyna zawarta w alkoholu upośledza sposób funkcjonowania poszczególnych narządów wewnętrznych oraz uniemożliwia sprawną współpracę pomiędzy układami. Uzależnieni chorzy zmagają się z częstymi stanami zapalnymi układu pokarmowego, manifestującymi się przede wszystkim bólem.
Ból żołądka, wątroby czy okolicy trzustki to najbardziej charakterystyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na które skarżą się osoby nadużywające alkoholu etylowego. Dodatkowo wspomnieć należy również o nudnościach, wymiotach i biegunce. Picie alkoholu zaburza prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, podrażnia śluzówkę i sprzyja nadmiernemu wydzielaniu kwasu. Długotrwałe spożywanie alkoholu sprzyja ponadto utracie cennych minerałów oraz substancji odżywczych. W skrajnych przypadkach u chorych może dojść do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.
Spis treści:
Wpływ alkoholu na żołądek – o jakich schorzeniach może świadczyć ból żołądka?
Układ pokarmowy jest pierwszym układem ludzkiego organizmu, który ma styczność ze spożywanym alkoholem. Etanol jest substancją wysoce toksyczną, podrażniającą śluzówkę żołądka, jamy ustnej, przełyku. Zmienia mikroflorę bakteryjną w jelitach, wywołuje miejscowe stany zapalne. Toksyczny wpływ alkoholu na żołądek jest niezaprzeczalny. Pod jego wpływem w ludzkim organizmie mogą bowiem rozwijać się takie schorzenia jak: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba alkoholowa wątroby, alkoholowe zapalenie trzustki, a nawet nowotwory. Zwykle pierwszym sygnałem świadczącym o nadchodzących problemach w funkcjonowaniu układu pokarmowego jest ból brzucha po alkoholu.
Dlaczego boli brzuch po alkoholu?
Na ból brzucha po alkoholu narażone są nie tylko osoby uzależnione. Równie często pojawia się on bowiem u osób, które jednorazowo nadużyły substancji odurzającej. Nie musi być zatem bezpośrednim skutkiem uzależnienia od alkoholu, ale nawet zwykłego podrażnienia żołądka po zakrapianej imprezie. Na uszkodzenia spowodowane przez alkohol etylowy szczególnie narażona jest śluzówka jelita. Etanol zmienia bowiem mikroflorę jelitową, obniżając ilość pożytecznych bakterii. Uszkodzenie śluzówki jelit zaburza proces metabolizmu i utrudnia wchłanianie substancji odżywczych. Toksyny docierają do krwiobiegu uzależnionego. Zaburzenie czynności jelit skutkuje zatem odwodnieniem i niedożywieniem osoby uzależnionej.
Udowodniono również szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę. Długotrwałe spożywanie toksyny może prowadzić do jej zapalenia, alkoholowego stłuszczenia, a nawet niewydolności i marskości wątroby. Rozwój schorzeń tego narządu wewnętrznego jest utajony – zwykle pacjenci nie skarżą się bowiem na zbyt wiele dolegliwości. Podobny jest również wpływ alkoholu na trzustkę. W skrajnych przypadkach u wybranych pacjentów nadużywających alkoholu może dojść do nawracających ostrych zapaleń trzustki, a nawet zaniku błony śluzowej żołądka.
Czy rodzaj nadużywanego alkoholu ma znaczenie?
Ból żołądka powinien być mniejszy po winie niż po piwie. Gazowane napoje przyspieszają bowiem wchłanianie alkoholu ze względu na zawartość dwutlenku węgla. Sprzyjają ponadto zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwaśna treść żołądka może uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego. W konsekwencji pacjenci często odczuwają zgagę i objawy niestrawności. Należy bowiem pamiętać o tym, że żołądek dysponuje pewnymi mechanizmami obronnymi, zapobiegającymi jego wyniszczeniu przez kwas solny. Niezależnie od rodzaju wypitego alkoholu, jego nadmiar osłabia tę funkcję, co przyczynia się jednocześnie do stymulacji produkcji wydzielania kwasu. Substancje toksyczne zawarte w alkoholu pod każdą postacią pobudzają perystaltykę jelit i powodują bóle brzucha oraz wymioty.
Nałogowcy zwykle wypijają więcej piwa (objętościowo) niż wysokoprocentowych trunków niegazowanych. Ból brzucha pojawia się także na drugi dzień po nadużyciu substancji odurzającej. Wówczas negatywny wpływ alkoholu na żołądek widoczny jest zazwyczaj w postaci uciążliwych wymiotów, zwiększających męczliwość mięśni brzucha.
Na ból brzucha po alkoholu wpływ ma również stosowana dieta. Spożywając alkohol jednocześnie z obfitymi posiłkami, przyczyniamy się do zwiększenia ryzyka niestrawności. W ten sposób bezpośrednio obciążamy bowiem układ pokarmowy. By ulżyć sobie w nieprzyjemnych dolegliwościach, niektórzy decydują się na picie herbat ziołowych, głównie z zawartością mięty.
Czy dolegliwościom ze strony układu pokarmowego po alkoholu można zapobiec?
Można zapobiec szkodliwemu wpływowi alkoholu na układ pokarmowy dzięki wstrzemięźliwości i abstynencji. Osoby, które wpadły w sidła alkoholizmu, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o walce z uzależnieniem. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka oraz podjęte leczenie pozwalają ograniczyć dolegliwości wynikające z długotrwałego picia alkoholu, które wpływa także na zmianę zachowania alkoholika. Wypity alkohol nie kumuluje się wówczas w organizmie. Trzeźwiejący nałogowiec dba nie tylko o stan swojego żołądka i dwunastnicy, ale również pozostałych narządów wewnętrznych. Leczenie choroby alkoholowej i dolegliwości z niej wynikających zaleca się przeprowadzić wyłącznie pod kontrolą fachowców w specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień.
Wpływ alkoholu na żołądek – jak radzić sobie z bólem po spożyciu alkoholu?
Niezależnie od rodzaju i ilości alkoholu dostarczanego do ustroju, warto wiedzieć, w jaki sposób można poradzić sobie z bólem brzucha po piciu. Wbrew pozorom nie warto w pierwszej kolejności sięgać po środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mogą one stać się dodatkowym obciążeniem dla bolącego żołądka. W połączeniu z alkoholem szczególnie niekorzystnie na stan trzustki i nerek działa przede wszystkim paracetamol. Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne niszczą błonę śluzową żołądka, wchodząc w nagłą reakcję metaboliczną z etanolem. Farmakologiczne leczenie bólu żołądka po alkoholu zwykle nie jest wskazane. Pacjentom zaleca się uzupełnianie płynów i elektrolitów oraz rezygnację z używek. Dolegliwości spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu zwykle samoistnie ustępują. Sprawa nie jest tak oczywista w przypadku osób uzależnionych od alkoholu. Ich stan wymaga bowiem szybkiej pomocy specjalistycznej.
Na czym polega leczenie bólu żołądka po alkoholu?
Gdy po alkoholu boli brzuch, warto zaniechać wszelkich domowych sposobów ograniczenia tych objawów. Częste picie alkoholu może doprowadzić do rozwoju zaawansowanych stadiów rozwoju uzależnienia. Wówczas potrzebne jest specjalistyczne leczenie w postaci kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Zwykle objawy zatrucia toksynami alkoholowymi (w tym również aldehydem octowym) ogranicza się podczas detoksykacji, czyli odtrucia alkoholowego. Pacjentom zaleca się następnie uczestnictwo w psychoterapii alkoholizmu. Celem zachowania długotrwałej i stałej abstynencji niektórym z nich proponuje się również farmakologiczne wsparcie procesu terapeutycznego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu Esperalu, czyli popularnej wszywki alkoholowej.
Zostaw swój komentarz