Usuwanie znamion – fakty i mity
Usuwanie znamion to zabieg wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. W związku z tym uważany jest za całkowicie bezpieczny i obarczony minimalnym ryzykiem wystąpienia ewentualnych powikłań. Jednak nadal wiedza pacjentów dotycząca samokontroli znamion, ich badania przez specjalistów oraz wskazań do wykonania zabiegu jest stosunkowo niska. Coraz większa liczba osób zdaje sobie co prawda sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może nieść ze sobą nawet niewielki pieprzyk, ale tylko niewielka ich część podejmuje działania prewencyjne.
Chociaż usuwanie znamion jest aktualnie bardzo popularne wśród pacjentów i cieszy się dobrą opinią, wokół tego zabiegu narosło mnóstwo mitów, które należy zdementować. Aby zapewnić pacjentom maksymalny komfort, dyskrecję i bezpieczeństwo oraz jakość oferowanych usług, lekarze i specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic w swoim postępowaniu kierują się wyłącznie najnowszymi wytycznymi, doświadczeniem i szeroką wiedzą.
Cała prawda o znamionach
Nie każde znamię jest takie samo. Już na pierwszy rzut oka widać bowiem, że pieprzyki, które posiada na swoim ciele jedna osoba, różnią się od siebie, czasami wręcz diametralnie. W związku z tym należy zwrócić uwagę, że na skórze możemy wyodrębnić przynajmniej kilka rodzajów znamion i zmian skórnych. W większości są to znamiona barwnikowe, jak popularne pieprzyki. Znaczną część zmian stanowią również brodawki i zmiany przydatkowe. Najbardziej niepokojące są natomiast guzy skórne (tłuszczaki, włókniaki, naczyniaki, itp.), których zwykle dotyczy usuwanie znamion.
Zmiany skórne różnią się między sobą kolorem, rozmiarem, wypukłością i strukturą. Dla lekarzy najważniejszą informacją jest ta ostatnia – z jakiej struktury skórnej one się wywodzą. Wyróżnia się zatem znamiona naskórkowe, przydatkowe, barwnikowe i naczyniowe. Ujawniają się zwykle na każdym etapie życia, choć niektóre towarzyszą nam od urodzenia. Niepokojąca dla pacjenta powinna być przede wszystkim sytuacja, w której zauważa on, że pieprzyk zmienił wygląd. Zwłaszcza jeżeli stał się asymetryczny, nieregularny, zmienił kolor lub nagle urósł. Takie objawy wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Może nim być zarówno dermatolog, jak i chirurg.
Usuwanie znamion
Znając główne rodzaje znamion, warto zastanowić się, które zmiany można wyciąć chirurgicznie. Lekarze uważają, że każdą, która wymaga leczenia, można poddać zabiegowi z użyciem skalpela. Nie zawsze można natomiast zastosować inne metody usuwania znamion: laseroterapię, mezoterapię, kriochirurgię czy elektrokoagulację. Podczas nich dochodzi bowiem do znacznych uszkodzeń w obrębie tkanek znamienia, które są nieodwracalne. Pobudzają one komórki skóry do odbudowy i regeneracji, co skutkuje przeobrażeniem znamienia w nową tkankę skórną. Podczas chirurgicznego usuwania znamion lekarz działa zgoła inaczej.
Zabieg umożliwia biopsję właśnie dzięki sposobowi, w jaki lekarz pobiera od pacjenta tkanki do badania. Znamię wycięte wraz z marginesem zdrowej skóry, umieszczone w probówce zabezpieczonej formaliną kierowane jest do laboratorium. Tam specjaliści badają je w mikroskopowym powiększeniu, co umożliwia jego szczegółową charakterystykę. Na podstawie wyniku badania histopatologicznego lekarz stawia ostateczną diagnozę i w razie konieczności kieruje pacjenta do odpowiednich specjalistów (np. onkologa).
Czy to czerniak?
Rak skóry rozwija się w ukryciu. Zwykle nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, choć dla oka dobrego obserwatora możliwe jest wyłapanie pierwszych objawów nieprawidłowości. Dlatego też bardzo ważna jest samokontrola i systematyczne badanie własnego ciała. Powinno się je wykonywać wraz z oceną wyglądu znajdujących się na nim znamion i wszelkich zmian skórnych. Czerniak może bowiem dotknąć każdego z nas. Istnieją czynniki genetyczne i środowiskowe, które zwiększają ryzyko zachorowania, a należy do nich głównie obecność nowotworu skóry w przeszłości w najbliższej rodzinie pacjenta oraz nadmierna ekspozycja jego skóry na promieniowanie UV. Rozdrapanie pieprzyka a nowotwór to natomiast zależność, która jest mitem, krążącym wciąż z powodzeniem w sieci i wśród społeczeństwa. Uszkodzenia mechaniczne znamion mogą przyczyniać się do powstawania zakażeń i owrzodzeń, bezpośrednio nie wywołują jednak nowotworu.
Chirurgiczne usuwanie znamion sposobem na czerniaka – to opinia zdecydowanej większości lekarzy. Badania wykazują, że właśnie usunięcie podejrzanych znamion powinno być leczeniem pierwszego wyboru, zwłaszcza jeżeli istnieją podejrzenia co do chorobowego charakteru znamienia występującego u pacjenta. Mitem jest zatem twierdzenie, że nie usuwa się znamion profilaktycznie. O tym, kiedy wyciąć zmianę decyduje lekarz, ale po konsultacji z pacjentem. Bierze on pod uwagę wszystkie okoliczności i wskazania. Określa wstępnie charakter znamienia, istnienie podejrzenia onkologicznego, stopień dyskomfortu pacjenta. Prawdą jest bowiem, że nawet łagodne znamiona, niezmienione chorobowo i niewzbudzające podejrzeń, można poddać zabiegowi. Wówczas usuwanie znamion wykonuje się ze względów estetycznych i kosmetycznych, a wybór metody jest szerszy.
Blizna
Bezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego usuwania znamion zarówno lekarze, jak i sami pacjenci oceniają bardzo wysoko. Jest szybki, mało inwazyjny i obarczony niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań. Jeżeli już się takowe zdarzają, mają charakter miejscowy i przejściowy, łagodny. Zabieg jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Polega na wycięciu znamienia w całości wraz ze zdrowymi tkankami. Dokonuje się tego z wykorzystaniem skalpela. Blizna po usunięciu znamienia jest zatem obecna – powstaje w wyniku zszycia rany za pomocą nici chirurgicznych, jako następstwo procesu jej gojenia się. Przy odpowiednim poziomie dbałości o stan higieniczny i estetyczny rany można w znaczny sposób wpłynąć na ograniczenie widoczności późniejszej blizny i poprawę jej estetyki. Zwykle sama blizna jest mniejsza i mniej widoczna dla osób postronnych niż wcześniej obecne na skórze znamię.
Dodaj komentarz