Lewatywa
Lewatywa Kraków
Lewatywa jest najstarszym zbiegiem medycznym wykonywanym przez ludzi. Istnieje wiele jej rodzajów, a dobiera się je w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Najczęściej stosuje się ją w celu pobudzenia perystaltyki jelit i wydalenia zalegających mas kałowych. Lewatywa przede wszystkim oczyszcza organizm. Wykorzystuje się ją także jako sposób na wprowadzenie do organizmu substancji leczniczych i odżywczych. Nasz wysoko wykwalifikowany personel medyczny wykonuje ten zabieg szybko i bezboleśnie.
Lewatywa – jakie są wskazania do jej wykonania?
Lewatywę (wlew doodbytniczy) przeprowadzamy najczęściej w celu oczyszczenia organizmu ze złogów kałowych. Wykonujemy ją wobec tego przed zabiegami, badaniami i operacjami podejmowanymi w dolnej części odcinka przewodu pokarmowego. Lewatywa jest pomocna również w przypadku uporczywych zaparć, w których nieskuteczne okazały się mniej inwazyjne metody, takie jak zmiana diety i stylu życia.
Lewatywa obecnie stosowana jest również w celu szybkiego i skutecznego uzupełnienia środków mineralnych i odżywczych w przypadku ich niedoborów w organizmie pacjenta. Jej wykonanie poprawia także jakość wchłanialności jelita grubego i umożliwia lepsze przyswajanie składników odżywczych z pokarmów. Często stosuje się ją również w celu poprawy pH jelit, pobudzenia funkcjonowania mikroflory, wzmocnienia systemu immunologicznego i ogólnej poprawy pracy wszystkich organów. Bez względu na wskazania do zastosowania, zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel medyczny.
W Centrum Medycznym Galmedic w Krakowie lewatywa wykonywana jest manualnie przez doświadczonych specjalistów. Na życzenie pacjenta możemy również przygotować wlew o składzie dobranym do jego indywidualnych potrzeb.
Przebieg zabiegu
Wykonanie lewatywy odbywa się poprzez wprowadzenie do odbytnicy, za pomocą irygatora lub gumowej gruszki, ciepłej wody, niekiedy z dodatkami (mydło, sól kuchenna, napary z rumianku, kawy itp.). Strzykawki oraz gruszki do lewatywy mają z reguły pojemność od 100 do 350 ml, wlewniki zaś od 1 do 2 litrów. Wlewniki mają postać worków (wykonanych z gumy lub tworzyw sztucznych) z wężykiem, z których samoistnie wypływa płyn. Roztwór sporządzony do wykonania lewatywy nie powinien przekraczać 40º C. Optymalna temperatura powinna wynosić 36 – 38º C.
Przed wykonaniem lewatywy pacjent układany jest na lewym boku lub na plecach z podłożonym pod pośladki basenem sanitarnym. Następnie rurkę doodbytniczą posmarowaną wcześniej wazeliną wprowadza się do odbytu pacjenta na głębokość około 7 cm. Na czas wprowadzania płynu do organizmu chorego, personel zapewnia pacjentowi intymną i komfortową atmosferę. Ponadto, poleca się wyrównanie i uspokojenie oddechu oraz rozluźnienie wszystkich partii ciała. Pozwala to bowiem zmniejszyć napięcie mięśni oraz ułatwia utrzymanie wody. W zależności od tego, jakim przyrządem wprowadzamy płyn do jelita grubego oraz jaka jest jego pojemność, aplikacja trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu wlewu pacjent pozostaje na basenie sanitarnym, by umożliwić wypróżnienie wszystkich resztek i złogów kałowych.
Przeciwwskazania do wykonywania lewatywy
Z lewatyw nie powinny korzystać osoby z:
– niedrożnością jelit;
– zarośnięciem odbytu;
– perforacją, wrzodziejącym zapaleniem jelit;
– chorobami serca;
– nadciśnieniem tętniczym;
– chorobami nerek;
– zapaleniem wyrostka robaczkowego;
– bólami brzucha i nudnościami;
– odwodnieniem.
Przy wyżej wymienionych schorzeniach stosowanie lewatywy odradza się ze względu na wysokie ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Ponadto, lewatywa niewskazana jest u dzieci poniżej 3 roku życia oraz u kobiet w ciąży (pomijając czas bezpośrednio poprzedzający poród).
Masz pytanie dotyczące usługi? Zapraszamy do kontaktu
Często zadawanie pytanie
Nie zaleca się samodzielnego wykonywania lewatywy ze względów bezpieczeństwa. Jak każdy zabieg, wiąże się on bowiem z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych i ewentualnych komplikacji.
Tak, lewatywa wykonywana profilaktycznie wpływa na poprawę perystaltyki jelit. Co więcej, zapobiega to zaleganiu mas kałowych w jelitach oraz usuwa zaparcia.
Ponieważ lewatywa niszczy naturalną florę jelita grubego, należy zastosować indywidualnie dobrane składniki wlewu, aby zminimalizować to ryzyko. Zaburzenia flory bakteryjnej jelita warto skonsultować ze specjalistą i dobrać odpowiednią metodę leczenia. O wszystkim poinformuje Cię nasz wykwalifikowany personel medyczny.
Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien wywoływać bólu. Pacjenci skarżą się jedynie na uczucie dyskomfortu. Związany jest on najczęściej z wrażliwością miejsca poddawanego bezpośredniemu działaniu wlewu.
Częstotliwość wykonywania lewatywy ustala się z personelem medycznym na podstawie specjalistycznego wywiadu. Zabiegi te nie powinny być wykonywane częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Lewatywa zaczyna działać po kilku minutach, ale wypróżnianie może trwać nawet do kilku godzin. Częstotliwość i czas trwania wypróżnień zależy od stanu pacjenta sprzed wykonania zabiegu.
Korzystne jest jedzenie produktów bogatych w błonnik oraz takich, które zawierają żywe kultury bakterii. Wspomaga to proces odbudowy flory bakteryjnej jelit oraz zapobiega odkładaniu się kolejnych złogów kałowych.
Cennik lewatywa
Usługi wykonywane w naszych gabinetach możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.