Tatuaż na pieprzyku – czy to bezpieczne?
Wszystkie znamiona skórne należy przynajmniej raz na kilka tygodni skrupulatnie obejrzeć i poddać samokontroli. Pochylić się powinniśmy również nad tymi z nich, które na co dzień zakrywamy lub pokryliśmy barwnikiem u tatuażysty. Szczególnie jeżeli na skórze mamy tatuaże ciemne, silnie napigmentowane, zajmujące duże partie ciała i w różnych lokalizacjach. Tatuaż na pieprzyku to duże wyzwanie nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy, którzy regularnie wykonują na skórze pacjenta badania dermatologiczne. Jednak kuracjusz samodzielnie może zauważyć większość zmian skórnych widocznych gołym okiem. Być może dostrzeże również zmiany w ich wyglądzie. Po ich stwierdzeniu należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Tatuaż na pieprzyku może być zatem problematyczny, jednak nie tyle ze względów zdrowotnych, co diagnostycznych. Badanie wytatuowanej skóry jest bowiem znacznie utrudnione. Nawet wykorzystując dermatoskop, który pokazuje tkanki w dziesięciokrotnym powiększeniu, specjalista może niewiele zauważyć. Tatuaż może zatem okazać się nieszczęsnym kamuflażem dla rozwoju cichego nowotworu – czerniaka złośliwego.
Znamiona skórne i ich pigmentacja
Na ciele każdego człowieka widocznych jest co najmniej kilkanaście różnorodnych zmian skórnych. Mają one różne podłoże, etiologię i charakter. Niektóre są łagodne i całkowicie niegroźne, podczas gdy inne stanowić mogą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Najpopularniejszymi znamionami są te naskórkowe, które powstają z nagromadzenia komórek barwnikowych skóry – pieprzyki. Często na powierzchni skóry zauważa się również znamiona przydatkowe (brodawki) oraz kaszaki i ropnie. Do potencjalnie niebezpiecznych zmian skórnych należą głównie guzy, które zwykle przybierają charakter chorobowy. Należy jednak pamiętać o tym, że praktycznie każde znamię może ewoluować i przekształcić się w groźną odmianę. Dlatego też niezwykle istotna jest ich obserwacja i kontrola u specjalisty. Tatuaż na pieprzyku nie może w niej przeszkadzać.
Pokrywanie tatuażem znamion może być niebezpieczne i stanowić ryzyko rozwoju zapalenia skóry oraz zakażenia. Barwniki, które stosuje się w celu pigmentacji skóry, znacznie zaburzają ponadto obraz widoczny podczas specjalistycznych badań dermatoskopem. By uniknąć ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, otarć i podrażnień, warto tatuaż wykonywać wokół pieprzyka. Nie mamy również gwarancji, że na naszym rysunku na skórze z biegiem czasu nie pojawią się nowe zmiany skórne. Pieprzyki zlokalizowane w tatuażu mogą do złudzenia przypominać znamiona błękitne, atypowe lub czerniaka. W przypadku pigmentacji znamion skórnych lekarz nie zawsze będzie w stanie określić, kiedy wyciąć zmianę ze względów zdrowotnych. Wątpliwości diagnostyczne są w takich przypadkach o wiele częstsze.
Tatuaż na pieprzyku a rozwój nowotworu
Rak skóry nie pojawia się u człowieka w wyniku pokrycia tatuażem powierzchni ciała. Obecność pigmentu w komórkach i konieczność wykorzystania igieł przy wykonywaniu zabiegu może doprowadzić co najwyżej do zapalenia czy infekcji. Wykonując tatuaż, możemy jednak przyczynić się do znacznego zmniejszenia możliwości szybkiego i skutecznego wykrycia groźnych zmian skórnych. Zwykle nawet nowotwór skórny rozwija się bezobjawowo, a subtelnych zmian w wyglądzie wytatuowanego pieprzyka można zwyczajnie nie zauważyć. Dopiero gdy znamię wrzodzieje, krwawi lub swędzi, pacjent zwraca na nie szczególną uwagę.
Tatuaż na pieprzyku może zatem przyczynić się do rozwoju czerniaka, ale bezpośrednio go nie powoduje. Każdorazowo przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu, specjaliści zalecają wykonanie badania dermatoskopowego powierzchni skóry przeznaczonej pod pigmentację. Takie badanie ma na celu wykluczyć ewentualny rozwój nowotworów skórnych w obrębie miejsca tatuażu.
Usuwanie tatuażu
Coraz częściej decydujemy się na usunięcie niechcianych tatuaży z powierzchni naszej skóry. Taki zabieg wykonuje się zazwyczaj laserowo. Należy zatem pamiętać, by przed podjęciem decyzji dokładnie zbadać skórę, w obrębie której znajduje się usuwany tatuaż. Wiązka lasera niszczy bowiem tkanki skóry, wpływając na pobudzenie procesu ich regeneracji i odbudowy. Jeżeli na powierzchni ciała obecne będzie znamię (łagodne lub o charakterze chorobowym), również zostanie ono uszkodzone, wraz z tatuażem. Takie działanie uniemożliwi przekazanie tkanki do szczegółowego badania histopatologicznego i dalszej diagnostyki.
Dlatego też wszelkie podejrzane zmiany, jakie zauważamy na swoim ciele, powinniśmy wyciąć chirurgicznie przed przystąpieniem do zabiegu usunięcia tatuażu. Działanie przy użyciu skalpela stanowi podstawową formę profilaktyki rozwoju czerniaka i okazuje się zwykle kluczowe dla skutecznego leczenia. By bezpieczne usunięcie znamienia w odpowiednim czasie było możliwe, wytatuowaną skórę należy obserwować jeszcze baczniej niż tę, na której tatuaże nie występują.
Usuwanie znamion skórnych
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu usuwania znamion skórnych lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i bada powierzchnię skóry. Takie działania mają miejsce podczas wizyty kwalifikacyjnej. Wykonuje je chirurg, określając jednocześnie czy istnieją wskazania i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Jeżeli pacjent wyraża zgodę na natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu i jest ono możliwe w danych warunkach, przygotowuje się pole operacyjne, odkażając i myjąc skórę kuracjusza. On sam zostaje zaś znieczulony miejscowo.
Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta i prowadząc je równolegle do zmiany skórnej, wycina ją w całości. Wykonuje to wraz z marginesem zdrowych tkanek skórnych. Dzięki temu wycinek może zostać dokładnie zbadany pod mikroskopem. Ranę zaszywa się przy użyciu nici chirurgicznych. Goi się ona i zasklepia zwykle przez kilka tygodni. Blizna po usunięciu znamienia zwykle nie jest rozległa. Wygląda estetycznie głównie dzięki doświadczeniu i umiejętnościom operatora. Nie bez znaczenia pozostaje również pielęgnacja, którą zleca lekarz do wykonywania w domu podczas codziennej pielęgnacji skóry.
Dodaj komentarz