Stopniowe odstawianie alkoholu – czy można samodzielnie porzucić nałóg?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Stopniowe odstawianie alkoholu – czy można samodzielnie porzucić nałóg?
Stopniowe odstawianie alkoholu

Uzależnienie od alkoholu wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie psychofizyczne każdego chorego. Jego najbardziej dotkliwe konsekwencje odczuwają jednak ci nałogowcy, którzy znajdują się w przewlekłej lub krytycznej fazie swojego uzależnienia. To oni zmagają się bowiem z długotrwałymi ciągami alkoholowymi. Często nie są ich w stanie samodzielnie przerwać ze względu na uciążliwość objawów odstawiennych. Rezygnacja ze spożywania trunku, podjęta z dnia na dzień, prowadzi bowiem do nieuniknionego powstania zjawiska głodu alkoholowego. Organizm jest przyzwyczajony do stałej obecności alkoholu etylowego. Toksyna wywołuje szereg zmian metabolicznych, biochemicznych i strukturalnych w całym ustroju. Jej brak może być zatem dotkliwy. W związku z tym chorzy coraz częściej zastanawiają się, czy stopniowe odstawianie alkoholu działa.

Stopniowe odstawianie alkoholu zwykle łagodzi wysokie ryzyko wystąpienia u pacjenta objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie musi on znajdować się pod opieką specjalistów. W przypadku stwierdzenia zaawansowanej choroby alkoholowej nawet stopniowa rezygnacja z używki może wiązać się z szeregiem dolegliwości. Zmniejszenie dawki dostarczanego do organizmu trunku umożliwia stopniowe wydalenie z krwiobiegu wszystkich toksyn i metabolitów poalkoholowych. Proces ten wspomaga się z wykorzystaniem dożylnej suplementacji witaminowej i farmakoterapii. Po ustabilizowaniu się stanu chorego zaleca się mu skorzystanie z pozostałych elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. W Centrum Medycznym Galmedic oprócz detoksykacji oferujemy również psychoterapię i wszywkę alkoholową.

Ciąg alkoholowy i przewlekły alkoholizm

Na skutek regularnego spożywania nadmiernych ilości alkoholu etylowego w organizmie nałogowca dochodzi do niekorzystnych zmian. Prędzej czy później w ustroju uruchamiają się również złożone procesy adaptacyjne. Dostosowuje się on do sytuacji, w jakiej musi funkcjonować – zmienia się aktywność mózgu chorego oraz zwiększają czynności ośrodkowego układu nerwowego. Zmiany w układzie pokarmowym skutkują chorobami żołądka, dwunastnicy, trzustki i przełyku. Nieprawidłowości w pracy serca mają swoje konsekwencje w przeroście mięśnia sercowego, miażdżycy, kardiomiopatii alkoholowej i zaburzeniach czynności serca. Gdy stężenie alkoholu we krwi alkoholika obniża się, odczuwa on nieodpartą potrzebę ponownego napicia się trunku i dostarczenia toksyny niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania zaburzonego ustroju. Nagłe rzucenie picia nie jest możliwe w domowych warunkach. Rezygnacja z trunków podjęta z godziny na godzinę zatacza błędne koło i skutkuje ciągłym alkoholizowaniem się w obawie przed wystąpieniem głodu alkoholowego. Pośrednim rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się stopniowe odstawianie alkoholu.

Czy stopniowe odstawianie alkoholu działa?

Odstawianie alkoholu etylowego stopniowo najłatwiejsze jest dla tych osób, które nie zmagają się jeszcze z przewlekłą formą choroby i nie dotyka ich zjawisko ciągu alkoholowego. Pijąc okazjonalnie, są w stanie samodzielnie odstawić substancję odurzającą i w domowych warunkach poradzić sobie z pierwszymi objawami odstawiennymi. Zwykle jednak przybierają one na sile. Odczuwane przez chorego przez kilka lub nawet kilkanaście godzin potrafią skrajnie wycieńczyć jego organizm. Jeżeli objawy zespołu abstynencyjnego przybierają łagodną formę, zwykle alkoholik zmaga się z bólem głowy, nudnościami, wymiotami, biegunką jadłowstrętem. Do wymienionych dolegliwości z czasem może dołączyć osłabienie, przyspieszone bicie serca, drżenia mięśniowe, lęk i niepokój oraz zaburzenia psychiczne. Przetrwać ten stan pomaga regularne nawadnianie organizmu i wspomaganie się suplementacją.

Po wpadnięciu nałogowca w ciąg alkoholowy nawet stopniowe odstawianie alkoholu może okazać się niemożliwe do przeprowadzenia samodzielnie i w warunkach domowych. Grożą mu bowiem powikłane objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Ograniczać je można wyłącznie z pomocą lekarza i zleconych przez niego środków farmaceutycznych o działaniu przeciwbólowym przeciwwymiotnym, uspokajającym i nasennym.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – zapobieganie i leczenie

Samodzielny detoks alkoholowy w przypadku przewlekłego alkoholizmu stanowi zazwyczaj rozwiązanie nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. W wyniku odstawienia substancji odurzającej może dojść do wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA).  O tym, jak leczyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny może zadecydować jedynie lekarz. Specjalista zleca zwykle farmakoterapię i dożylną suplementację elektrolitów, substancji odżywczych oraz witamin. W trakcie leczenia chory powinien przebywać pod ścisłą kontrolą internisty lub psychiatry. Jeżeli pozbawi się go wsparcia specjalistów i przebywać będzie w środowisku domowym, mogą mu grozić powikłania, wynikające z niekontrolowanego rozwoju objawów AZA. Padaczka alkoholowa, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, tachykardia, bezsenność, zaburzenia psychiczne, a nawet depresja – to podstawowe schorzenia, jakie zagrażają zdrowiu chorego.

Zapobiec występowaniu Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego można wyłącznie w ambulatoryjnych lub klinicznych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Podczas odtrucia alkoholowego w naszej placówce specjaliści stale kontrolują podstawowe parametry życiowe chorego. Dzięki temu szybko i adekwatnie odpowiadają na potrzeby pacjentów. Jeżeli zauważają pierwsze niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać rozpoznanie głodu alkoholowego, odpowiednio wcześnie reagują, podając leki.

Pomoc najbliższych

Ze stopniowym odstawieniem alkoholu etylowego pacjent nigdy nie powinien radzić sobie sam. Najistotniejsze jest tu wsparcie specjalistów, którzy zapewnią mu najwyższy poziom bezpieczeństwa i opieki, dbając o jego dobre samopoczucie i adekwatnie odpowiadając na jego potrzeby. Nie bez znaczenia jest tu jednak rola osób z najbliższego otoczenia nałogowca. Osobie uzależnionej nie należy stwarzać okazji do spożywania alkoholu czy proponować trunku. Dobrze jest również zadbać o to, by w domu i najbliższym otoczeniu chorego nie znajdowały się zarówno pełne, jak i puste butelki po alkoholu. Warto też zagospodarować nałogowcowi czas, który dotychczas spędzał na zaglądaniu w kieliszek.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe

Stopniowe odstawianie alkoholu pozytywnie wpływa na ciało i umysł alkoholika. Dla osoby uzależnionej korzyści te są niezwykle istotne, gdyż świadczą o pierwszych sukcesach terapeutycznych. Korzyści z rezygnacji z alkoholu dotyczą przede wszystkim polepszenia jakości snu chorego, poprawy stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, wzrostu energii. Uzależniony wzmacnia ponadto odporność swojego organizmu, poprawia relacje z bliskimi, stopniowo włączając się ponownie do życia towarzyskiego i rodzinnego. Nie wszystkie z tych celów są możliwe do osiągnięcia podczas samodzielnej detoksykacji i bez wsparcia terapeutów.

W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest zgłoszenie się na detoks w stanie upojenia alkoholowego. Pacjent nie musi zatem samodzielnie podejmować prób przerwania ciągu i rezygnacji z trunku. Kompleksowe odtrucie alkoholowe polega na dokładnej diagnostyce stanu zdrowia pacjenta, określeniu jego aktualnych potrzeb i oczekiwań, podaniu dożylnej suplementacji i (w razie konieczności) włączeniu do terapii leków. Dzięki temu przyspiesza się proces regeneracji organizmu, uzupełnia niedobory elektrolitów, nawadnia cały ustrój, usprawnia proces wydalania z krwiobiegu etanolu i jego metabolitów.

Co po odtruciu alkoholowym? Specjaliści zalecają, by pozostawać pod opieką specjalistów, korzystając z psychoterapii alkoholizmu. W naszym Centrum Medycznym pacjent może skorzystać z możliwości terapii indywidualnej oraz grupowej, spotkań grupy AA czy wsparcia psychoterapeutów. Włączenie do terapii dodatkowej usługi możliwe jest na każdym etapie leczenia uzależnienia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600