Rozdrapanie pieprzyka a nowotwór

Strona główna / Znamiona skórne / Rozdrapanie pieprzyka a nowotwór
Rozdrapanie pieprzyka a nowotwór

Pieprzyki to powszechna nazwa znamion barwnikowych. Niemal każdy z nas ma ich na swoim ciele przynajmniej kilka. Dla niewielu z nas są one niebezpieczne dla zdrowia. Niekiedy właśnie z uwagi na zdrowie lub komfort konieczne jest ich usunięcie. Jednak nie każdy zastanawia się, czym grozi rozdrapanie pieprzyka. Robią to nie tylko dzieci, ale i dorośli. Czasami jest to kwestia nieuwagi, ale nierzadko również umyślne działanie.

Rozdrapanie pieprzyka czasami może pozostać przez nas niezauważone. Nie jest to jednak powód do dużych obaw. Zwykle rana goi się sama, a infekcja i stan zapalny występuje jedynie w niewielu przypadkach.

Zmiany skórne

Istnieje ogromna ilość zmian, które możemy zauważyć na naszym ciele. Większość z nich ma charakter wrodzony, co oznacza, że rodzimy się z pewnymi genetycznymi predyspozycjami do występowania znamion na skórze. Niektóre powstają u nas z biegiem lat. Chociaż zwykle nie są one niebezpieczne, lekarze postulują, by jak najczęściej dokonywać kontroli ich stanu. To my dzięki skrupulatnej samokontroli możemy bowiem zauważyć, że pieprzyk zmienił wygląd, a to pierwszy krok do szybkiej i trafnej diagnozy lekarskiej. Dzięki obserwacji własnego ciała możemy również zapobiec nieprzyjemnej (i często bolesnej) sytuacji, jaką jest rozdrapanie pieprzyka.

Rozdrapanie pieprzyka

Każdemu z nas może zdarzyć się rozdrapanie pieprzyka. Częste są bowiem sytuacje, gdy o pieprzyk zahaczamy brzegiem odzieży, kaleczymy go podczas golenia czy depilacji lub uszkadzamy skórę w wyniku wypadku. Jeśli niechcący uszkodzimy pieprzyk, pozostaje nam oczyścić ranę i cierpliwie czekać, obserwując jej proces gojenia. Jeśli zauważymy, że z rany wydziela się płyn, widoczne są pęcherze, a my mamy dolegliwości bólowe, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

Najczęściej rozdrapana zmiana goi się samoczynnie. Po zakończeniu tego procesu należy ją jednak nadal obserwować. Jeżeli zauważysz jakąś zmianę w jej wyglądzie, powinieneś pokazać ją dermatologowi. Często lekarz zleca też usunięcie naruszonego pieprzyka. Szczególnie w przypadku, gdy umiejscowiony jest w okolicach pleców, pachwin, narządów intymnych, twarzy lub gdy ma znaczny rozmiar. Specjalista robi to, by zapobiec kolejnym uszkodzeniom.

Mimo że najczęściej rozdrapujemy znamiona przez przypadek, czasami zdarza się, że mamy do czynienia z działaniem celowym. Dokonują tego głównie dzieci, które nie zdają sobie sprawy z charakteru zmian skórnych.

Niebezpieczeństwo

Z pewnością wielu z nas niejednokrotnie słyszało, że rozdrapanie pieprzyka grozi powstaniem czerniaka. To nieprawda. Nawet jeśli przeprowadzimy chirurgiczne usuwanie znamion skórnych i w usuniętych tkankach dostrzeżony zostanie nowotwór, oznacza to, że był on obecny w naszym ciele już przed nieszczęśliwym rozdrapaniem.

Wiele zmian skórnych wzbudza nasz niepokój. Jesteśmy bowiem coraz bardziej świadomi, że nawet niewielki pieprzyk może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Aby nie popaść w paranoję, warto wiedzieć, jak odróżnić znamię od czerniaka. Pomocne są w tym celu kryteria ABCDE, które w celach diagnostycznych stosują lekarze. Wystarczy dokładnie obserwować swoje ciało. Jeśli zauważymy, że jakakolwiek ze zmian skórnych jest asymetryczna, ma poszarpane brzegi, niejednolity kolor, duży rozmiar i szybko wzrasta, powinniśmy udać się do lekarza. On za pomocą dermatoskopu obejrzy nasze znamię i zleci najbardziej odpowiedni sposób leczenia.

Jeśli u członków Twojej najbliższej rodziny kiedykolwiek stwierdzono czerniaka, powinieneś szczególnie na siebie uważać. Wskazane jest, by osoby pochodzące z tzw. grup ryzyka dokonywały kontroli stanu znamion przynajmniej raz na pół roku. To szybkie i bezbolesne badanie, jakim jest dermatoskopia, pozwala na skuteczne wykrywanie zagrożeń.

Leczenie znamion

Po dokładnej diagnozie, którą lekarz stawia na podstawie wykonanego badania dermatoskopowego, specjalista zleca odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej polega ono na usunięciu „podejrzanej” zmiany. Możliwe jest to w sposób chirurgiczny lub laserowy.

Bezpieczne usuwanie znamion skórnych w Krakowie oferujemy w naszej placówce. Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest zabiegiem krótkim, mało inwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Przeprowadzamy go w znieczuleniu miejscowym. Trwa od kilku minut do pół godziny, a po jego zakończeniu pacjent może spokojnie wrócić do swoich codziennych zajęć. Po kilku dniach musi jedynie zgłosić się na zdjęcie szwów.

Usuwanie pieprzyków zalecamy nie tylko pacjentom ze wskazaniami zdrowotnymi. Wykonanie zabiegu jest możliwe również w przypadku, gdy lokalizacja znamienia przyczynia się do znacznego dyskomfortu. Posiadając dużą, wypukłą zmianę, często zahaczamy o nią bowiem odzieżą lub innymi przedmiotami, doprowadzając do jej ciągłego uszkodzenia. To natomiast grozi wystąpieniem zakażenia. Aby zapobiec rozdrapywaniu zmian skórnych, warto rozważyć wykonanie zabiegu. Dzięki niemu możemy również dokładnie zbadać znamię za pomocą histopatologii. Wczesna diagnostyka zmian nowotworowych umożliwia ich aktywne i skuteczne leczenie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600