Rak skóry – objawy czerniaka

Strona główna / Znamiona skórne / Rak skóry – objawy czerniaka
objawy czerniaka

Czerniak znany jest jako najbardziej złośliwy nowotwór skóry. Choć rodzajów zmian nowotworowych, które mogą pojawić się na skórze, jest wiele, to właśnie on zyskał niechlubną sławę najgroźniejszego. Objawy czerniaka łatwo bowiem zbagatelizować, a to sprzyja jego szybkiemu rozrostowi. Komórki nowotworowe z czasem przenikają do naczyń krwionośnych i krwiobiegu, a za jego pośrednictwem do wszystkich tkanek i narządów. Nim się obejrzymy, rak może rozsiać się po całym naszym organizmie.

Gdy znamy objawy czerniaka i wiemy, kiedy udać się do specjalisty, droga diagnostyczna jest łatwiejsza. Diagnoza dermatologiczna jest bardzo szybka, ale dokładna. Lekarz obejrzy wszystkie nasze zmiany skórne (a zwłaszcza te, budzące niepokój) i wstępnie określi ich charakter. Następnie zaleci odpowiednie metody leczenia. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, zwłaszcza jeśli nie mamy w nawyku przeprowadzania szczegółowej samokontroli własnych znamion.

Złośliwe zmiany skórne

Czerniak najczęściej występuje na skórze, ale może atakować również błony śluzowe, płytkę paznokcia lub gałkę oczną. Wtedy jest trudniejszy do zauważenia gołym okiem przez niewprawionego obserwatora. Gdy pacjent zauważy na swojej skórze pierwsze objawy czerniaka, powinien niezwłocznie zgłosić się po pomoc. Myślenie kategoriami „jest już za późno” i „to nic nie da” jest w tym przypadku skazywaniem siebie samego na chorobę, a nawet śmierć.

Niewiele osób wie, jak odróżnić znamię od czerniaka. Nic dziwnego, zwykle nie zastanawiamy się nad wyglądem swoich zmian skórnych, chyba że zaczyna on nas niepokoić. Nowotwór skóry nie rozwija się z dnia na dzień. Warto zatem codziennie dokonywać obserwacji własnych znamion, by w odpowiednim czasie wychwycić ewentualne pierwsze objawy. Możemy go podejrzewać zarówno w przypadku nowych zmian, jak i tych, które obecne są na naszej skórze od dłuższego czasu. Owrzodzony guz o różnym zabarwieniu i zmieniającej się wielkości jest ostatnim sygnałem alarmowym do odbycia wizyty dermatologicznej.

Objawy czerniaka – kryteria diagnostyczne

Objawy czerniaka wiążą się bezpośrednio ze stosowanymi przez lekarzy dermatologów kryteriami diagnostycznymi rozwoju tego złośliwego nowotworu skóry. Zmiana skórna powinna wzbudzić wzmożoną czujność i niepokój u pacjenta zwłaszcza w kilku przypadkach. Określono je mianem kryteriów ABCDE (od pierwszych liter anglojęzycznego nazewnictwa cech).

Jeśli znamię jest asymetryczne (A), o poszarpanych brzegach (B), niejednolitym kolorze (C), osiąga duże rozmiary (D) i szybko ewoluuje, w jakikolwiek sposób zmienia się (E), nie można zwlekać, ale należy skorzystać z pomocy lekarza. Mogą to być bowiem pierwsze objawy rozrostu czerniaka. Dlatego też każdorazowo, gdy zauważymy, że nawet zwykły pieprzyk zmienił wygląd, musimy zasięgnąć opinii dermatologa, a później chirurga. Czasami będzie to wizyta prewencyjna, czasami jednak ratująca zdrowie i życie. Czujność powinny również wzbudzić takie objawy jak: swędzenie, pieczenie, krwawienie, pękanie znamienia.

Charakterystyczny dla czerniaka jest szybki wzrost, którego niemal nie da się przeoczyć. Jego agresywność sprawia, że jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów przerzutowych. Tylko usunięcie czerniaka miejscowego, w stadium, gdy choroba nie jest jeszcze rozsiana, umożliwia całkowite wyleczenie chorego.

Rola prewencji i szybkiej diagnostyki

Podstawą diagnostyki czerniaka jest badanie dermatoskopowe i chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Dzięki pierwszej możliwości dermatolog może już na podstawie samych oględzin zmiany skórnej stwierdzić, czy ma ona charakter chorobowy. Potwierdzenie diagnozy umożliwia druga z przytoczonych możliwości diagnostyki i jednocześnie leczenia czerniaka. Chirurg podczas krótkiego zabiegu wycina całą zmianę skórną wraz z marginesem zdrowych tkanek. Tak pozyskany wycinek przekazuje się do laboratorium, gdzie poddaje się go biopsji. Pozwala ona uzyskać odpowiedź na pytanie, czy znamię usunięto w całości i z jakim jego rodzajem pacjent miał do czynienia. Atypowe znamiona barwnikowe w zdecydowanej większości powinny być usuwane właśnie przy użyciu skalpela. Tylko ta metoda gwarantuje możliwość dokładnego zbadania pobranych tkanek.

Rozwojowi nowotworu złośliwego skóry można zapobiec. Szybka reakcja na pierwsze objawy może ponadto przyspieszyć proces diagnostyki i leczenia. W grupie ryzyka rozwoju tej choroby znajdują się osoby, które mają cechy jasnej karnacji (jasny kolor oczu, włosów, cery, piegi), niską tolerancję promieni UV, urazy skórne i oparzenia oraz zakażone wirusem HPV.
Każda osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonywać kontrolne badanie dermatoskopowe w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Pacjenci znajdujący się w grupie o podwyższonym ryzyku wystąpienia czerniaka powinni zgłaszać się do dermatologa przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej raz na trzy miesiące. Konieczne jest ograniczenie przebywania na słońcu i stosowanie odpowiednich kremów (zawierających filtr). Wskazane jest unikanie solarium i noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz nakryć głowy. Kluczową rolę w prewencji czerniaka odgrywa samokontrola i samobadanie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600