Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych

Strona główna / Znamiona skórne / Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych
Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych

Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych nie są liczne. Jednak jak w przypadku każdej procedury medycznej należy brać je pod uwagę przy kwalifikacji pacjenta do postępowania leczniczego. Mogą bowiem sprawić, że stan pacjenta podczas zabiegu pogorszy się lub niemożliwa będzie jego bezpieczna rekonwalescencja. Dlatego też każdy zabieg wykonywany w Centrum Medycznym Galmedic poprzedzony jest szczegółowym badaniem lekarskim.

Diagnostykę znamion skórnych, ich stanu i charakteru przeprowadza dermatolog. On jako pierwszy sugeruje pacjentowi odpowiednią metodę leczenia określonej zmiany skórnej. Następnie pacjent kieruje się pod opiekę chirurga. On również określa wskazania i kontroluje ewentualne przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych. Dopiero po takiej weryfikacji można przystąpić do wykonania bezpiecznego zabiegu.

Usuwanie znamion skórnych – jak się przygotować?

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych przeprowadza chirurg, dbając o to, by było ono bezbolesne dla pacjenta i szybkie. Wielu potencjalnych pacjentów zastanawia się jednak, jak odpowiednio się do niego przygotować. Najważniejsze jest prawidłowe przeprowadzenie badania podmiotowego przez lekarza. Podczas szczegółowego wywiadu i konsultacji lekarskiej należy zatem szczerze odpowiadać na pytania lekarza. Niedopuszczalne jest zatajenie jakichkolwiek informacji na temat ogólnego samopoczucia i dolegliwości pacjenta. Ponieważ niektóre schorzenia znane są jako przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych, lekarz musi o nich wiedzieć.

Samo przygotowanie ciała i skóry do zabiegu nie jest czasochłonne i nie wymaga podejmowania specjalnych czynności. Istotne jest, by obszar skóry, który poddany będzie zabiegowi był czysty. Lekarz co prawda oczyszcza i dodatkowo dezynfekuje oraz zabezpiecza i znieczula miejscowo pole operacyjne, ale warto samodzielnie zadbać o własny komfort i higienę. W niektórych przypadkach konieczna jest również depilacja owłosienia skóry. Wiedząc, jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych można oszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego stresu. W przypadku nieodpowiedniej gotowości zabiegowej personel medyczny pomaga pacjentowi w wykonaniu określonych czynności higienicznych lub zaleca ponowne pojawienie się w Centrum w innym, dogodnym terminie.

Przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych

Ponieważ chirurgiczne usuwanie znamion nie boli, nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem z powodu strachu przed bólem. Z możliwości poddania się zabiegowi może skorzystać praktycznie każda osoba pełnoletnia. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że usunięcie znamienia stwarza zbyt duże niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta, nie podejmie się przeprowadzenia tego zabiegu. Do najważniejszych przeciwwskazań należą bowiem aktywne infekcje wirusowe, trudności z krzepliwością krwi, niektóre choroby przewlekłe (zaburzenia przemiany materii, choroby serca, naczyń, wątroby, nerek, choroby zakaźne), zakrzepica, zatorowość, stosowanie doustnej postaci witaminy A, skłonność do powstawania bliznowców i nadmiernego krwawienia u pacjenta. Okolica skóry poddawana zabiegowi musi być nie tylko czysta, ale i zdrowa. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest odstawienie leków rozrzedzających krew i niektórych suplementów diety, których składniki mogą upośledzać późniejszy proces gojenia się rany.

Również osoby, u których stwierdzono aktywną chorobę nowotworową (nie dotyczy nowotworów skóry), zmiany łuszczycowe, immunosupresję mogą nie zostać zakwalifikowane do zabiegu. Kobiety w ciąży, połogu i w czasie laktacji także powinny rozważyć możliwość przeniesienia terminu wykonania zabiegu w czasie. Podczas wizyty kwalifikującej lekarz ocenia ewentualne ryzyko, jakie towarzyszy wykonywaniu zabiegu u określonego pacjenta. Czasami, gdy korzyści z usunięcia znamienia (np. w przypadku podejrzenia czerniaka) przewyższają ryzyko wystąpienia powikłań, decyduje się na przeprowadzenie zabiegu. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji pacjenta, jego kondycji psychicznej i fizycznej oraz wyników zleconych badań specjalistycznych.

Postępowanie pozabiegowe

Blizna po chirurgicznym usunięciu znamienia wymaga szczególnej pielęgnacji. W procesie gojenia się rany niezwykle istotna jest odpowiednia dbałość o jej higienę i ogólny stan. Lekarze zalecają codzienne przemywanie rany i zmianę opatrunku na jałowy. Nieodpowiednia dbałość o higienę może doprowadzić do wystąpienia zakażenia. Konieczna jest ponadto samokontrola i obserwacja. Prawidłowo przebiegający proces gojenia się rany i powstawania blizny trwa około 2-3 tygodni. Po kilku dniach od zabiegu pacjent zgłasza się do ściągnięcia szwów tradycyjnych. Podczas tej wizyty lekarz ocenia stan rany i postęp gojenia się.

Jeśli w odpowiedni sposób odrzucono u pacjenta przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych, do powikłań dochodzi niezwykle rzadko. Należą do nich: zaczerwienienie okolicy rany, świąd, rozejście się rany oraz nawrót znamienia. Wszystkim z wymienionych objawów niepożądanych po zabiegu można łatwo zapobiec, dbając o stan zdrowia. W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów warto bezzwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600